Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-20, 14:18 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Za nami wielki finał Opolskiego Banku Talentów i jubileusz Krzesimira Dębskiego [ZDJĘCIA]

Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Widowiskowym koncertem symfonicznym z muzyką filmową Krzesimira Dębskiego zakończyła się trzecia edycja trwającego od 10 listopada Opolskiego Banku Talentów, czyli unikatowego programu stypendialnego dla wybitnie uzdolnionej muzycznie młodzieży z naszego regionu. Wydarzenie, transmitowane niemal w całości na antenie Radia Opole, odbyło się w sobotni (19.11) wieczór w hali Stegu Areny, przyciągając sporą widownię.
Warto podkreślić, że jednym z głównym bohaterów sobotniego wydarzenia, był skrzypek, kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski, który nie tylko udostępnił stypendystom Opolskiego Banku Talentów materiały nutowe do swoich utworów i dzielił się swoim doświadczeniem podczas prób, ale sam wystąpił na koncercie w roli dyrygenta, skrzypka jazzowego, a nawet wokalisty. Miejscami prowadził również dialog z Filipem Jaślarem, prymariuszem Grupy MoCarta, wcielającym się tego wieczoru w podwójną rolę - muzyka i konferansjera.

- Kłaniamy się bardzo nisko, cieszymy się, że mogliśmy dzisiaj być właśnie na tym koncercie, uczestniczyć w koncercie 50-lecia pracy artystycznej człowieka, który jest dla nas, dla Grupy MoCarta idolem, bo jest - mówi Filip Jaślar. - To szalenie wzruszająca okoliczność, jestem przeszczęśliwy! A tak w tajemnicy Państwu powiem, że po wielkich wzruszeniach, które były w trakcie koncertu, przed nami jeszcze będziemy mieli w trakcie bankietu, bo idziemy na kolację do dobrej restauracji i tam się, mam nadzieję, rozsypie worek anegdot i pan Krzesimir będzie nam tyle wspaniałych rzeczy opowiadał! Bardzo się z tego cieszę.

Okazuje się, że radość nie tylko w trakcie samego koncertu i tuż po nim, ale jeszcze w trakcie prób udzielała się wszystkim muzykom - zarówno młodzieży, tworzącej ogromny aparat wykonawczy, jak i gościom specjalnym wieczoru, jakimi oprócz Grypy MoCarta byli pochodząca z Opolszczyzny wokalistka Natalia Zastępa oraz partnerujący jej na scenie (wstępujący również solistycznie i w duecie z Krzesimirem Dębskim) wokalista Mietek Szcześniak. Warto podkreślić, że na scenie ulokowanej w hali Stegu Arena wystąpiła potężna orkiestra symfoniczna współtworzona przez Orkiestrę Banku Talentów oraz Orkiestrę Symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu, a także potężny chór współtworzony przez Zespół Wokalny "Rondo" przygotowany przez Małgorzatę Podzielny.

- Maestro [Krzesimir Dębski] jest wybitnym wykonawcą, dyrygentem i jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zagrać z nim ten koncert - przyznaje jeden z orkiestrowiczów. - W ramach Banku Talentów mieliśmy prowadzone próby z dyrygentem [Jakubem] Zwierzem i właśnie maestro Dębskim.

- Jest to bardzo ważne doświadczenie, które mogliśmy dzięki temu programowi "pochłonąć" i jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że coś takiego istnieje - dodaje kolejny z młodych wykonawców.

- Córka grała, jestem bardzo dumna, łzy nie raz się pokazały podczas koncertu - mówi uczestniczka wydarzenia.

- Z młodszymi kolegami z pracy? Nie ma znaczenia właściwie wiek, kiedy się tworzy grupę, która wykonuje piękną muzykę - przyznaje Mietek Szcześniak. - Widziałem, jak się cieszyli na próbie, kiedy grali to i ta radość się udziela! Myślę, że Krzesimir [Dębski] otworzył mnie, drogę do wyobraźni waszej, państwa i może kawałki serca też i oni dzisiaj mieli tę samą możliwość. I skorzystali z niej.

Z szansy na ponowną współpracę m.in. z Mietkiem Szcześniakiem, ale też na zmierzenie się z wymagającą od strony wykonawczej i interpretacyjnej muzyką filmową, skorzystała również silnie związana z naszym regionem Natalia Zastępa, która podobnie jak pozostali, główni bohaterowie wieczoru, jeszcze na długo po występie rozdawała autografy i pozowała do zdjęć z uczestnikami wydarzenia.

- Ja właśnie tu zaglądam za panem Mietkiem, za Panem Krzesimirem, żeby też sobie takie fotki porobić! - przyznała artystka. - To jest bardzo miłe! Ale ja sama się jakby identyfikuję bardzo z tą młodzieżą. Większość to są w ogóle moi znajomi ze szkoły muzycznej też, więc fajnie z nimi wystąpić na scenie, a dla nas chyba i tak największym ukoronowaniem, można powiedzieć, była Grypa MoCarta, pan Mieczysław, pan Krzesimir. Właśnie pokazywałam panu Mietkowi takie nasze zdjęcie sprzed siedmiu lat, kiedy byłam taka mała i byłam na warsztatach, które on prowadził. I tak sobie pomyślałam: wow! Ja dzisiaj z nim śpiewam i to jeszcze właśnie "Dumkę na dwa serca", że to jest takie niezwykłe, taki zaszczyt! Zaszczyt, ale też radość, bo muzykowanie zawsze jest radością, oczywiście!

Więcej na temat Opolskiego Banku Talentów 2022 można obejrzeć i posłuchać w specjalnych wywiadach przeprowadzonych przez dziennikarzy muzycznych Radia Opole, które było patronem medialnym wydarzenia, wkrótce więcej na ten temat również w kolejnych audycjach opolskiej rozgłośni.
Wykonawcy i uczestniczka koncertu (fragmenty wypowiedzi)
Filip Jaślar (Grupa MoCarta - fragment rozmowy)
Mietek Szcześniak (fragment rozmowy)
Natalia Zastępa (fragment rozmowy)

Kultura i rozrywka

2023-02-08, godz. 17:00 Premiera filmu "Generacje" o historii Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu Historia szkoły, wydarzeń, a przede wszystkim losy i opowieści ludzi z nią związanych zawarte w 55 minutach filmu - tak w skrócie można zrecenzować projekt… » więcej 2023-02-08, godz. 14:22 Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki po FSD Wystawę pamiątek związanych z nieistniejącą już Fabryką Samochodów Dostawczych w Nysie przygotowują lokalni miłośnicy nysek. Przez lata auta te były… » więcej 2023-02-08, godz. 09:40 Wernisaż fotografii w MBP w Opolu W Fotogalerii MBP w Opolu zaprezentowane zostaną zdjęcia Piotra Witkowskiego, które powstały wspólnie ze Sławojem Dubielem. Autor zdjęć fotografowaniem… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »