Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-09, 18:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska przyłącza się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Zdjęcie ilustracyjne: orkiestra FO podczas koncertu z okazji święta państwowego [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zdjęcie ilustracyjne: orkiestra FO podczas koncertu z okazji święta państwowego [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka Ignacego Jana Paderewskiego, poemat symfoniczny nawiązujący do twórczości Adama Mickiewicza i uwertura zawierająca cytat z polskiego hymnu narodowego - tak kształtuje się program piątkowego (11.11) koncertu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.
Tym razem nie będzie to jednak zwyczajowy koncert symfoniczny, lecz tradycyjne wydarzenie wpisujące się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

- Koncert rozpocznie uwertura do singspielu "Der Pole und sein Kind" Alberta Lortzinga, w której zacytowany został "Mazurek Dąbrowskiego" - mówi Barbara Pieczyńska z Filharmonii Opolskiej. - Następnie będziemy mogli posłuchać "Fantazję polską" na tematy własne [oryginalny tytuł brzmi: "Fantaisie polonaise sur des thèmes originaux" - przyp. red,] gis-moll Ignacego Jana Paderewskiego, która niezmiennie zachwyca, a realizacja partii solowej zawsze jest dla znakomitych pianistów zarówno wyzwaniem, jak i powodem do dumy.

Podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej w roli solisty wystąpi wybitny polski pianista, kameralista i pedagog Edward Wolanin, który rozpoczął naukę w ówczesnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w wieku zaledwie 15 lat, stając się najmłodszym studentem w historii uczelni, obecnie funkcjonującej jako Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie.

W drugiej części piątkowego (11.11) wieczoru zabrzmi opublikowana w 1954 roku druga, odtworzona wersja poematu symfonicznego "Grażyna", jaki Piotr Rytel (1884-1970) skomponował w oparciu o dzieło literackie Adama Mickiewicza. Pierwotna wersja dzieła, powstała w 1908 roku, przez wiele lat była uznawana przez samego twórcę za zaginioną wskutek działań wojennych.

Należy zaznaczyć, że cały świąteczny koncert, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Przemysława Neumanna, rozpocznie się (11.11) o godzinie 18:00, czyli o godzinę wcześniej niż zwyczajowe, piątkowe koncerty. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Barbara Pieczyńska

Kultura i rozrywka

2023-03-30, godz. 13:49 Głuchołazy: kolejną atrakcją turystyczną stolicy Gór Opawskich będą wystawy w izbie pamięci Muzeum jest za drogie, więc będzie izba pamięci. Z okazji 800-lecia miasta w Głuchołazach powstaje placówka, która ma prezentować dzieje tej przygranicznej… » więcej 2023-03-30, godz. 09:39 Kroszonki, pisanki, świąteczne wypieki i ozdoby. Przed nami 46. Jarmark Wielkanocny w opolskim skansenie Po raz 46. Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na Jarmark Wielkanocny. Jak co roku przygotowano szereg atrakcji. Będą stoiska ze świątecznymi ozdobami i potrawami… » więcej 2023-03-30, godz. 07:00 O Morycie i jego nauczycielu opowiedzą w Galerii Sztuki Współczesnej Jeszcze przez ponad dwa tygodnie można oglądać wystawę prac Zygmunta Moryty w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawie 'Trzech to już tłum' towarzyszą… » więcej 2023-03-29, godz. 18:00 Urząd marszałkowski wspiera orkiestry dęte, bo "jest w nich jakaś siła" Siedem umów i dwa porozumienia na dotacje dla orkiestr podpisano w ramach piątej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dofinansowania opiewają łącznie… » więcej 2023-03-29, godz. 15:15 Dni Prudnika przebiegać będą w muzycznych klimatach hip hopu i jubileuszu zespołu Beaty Kozidrak Zespół Bajm oraz gwiazdy hip hopu wystąpią podczas Dni Prudnika. Święto miasta odbędzie się w dwudniowej formule. Program koncertów przedstawiono podczas… » więcej 2023-03-29, godz. 11:43 800 lat na bogato. Nysa szykuje się do jubileuszu miasta Myslovitz i Dżem - te zespoły muzyczne zagoszczą w Nysie 8 i 9 września, podczas oficjalnych obchodów 800-lecia miasta. Urodziny Nysy uświetni również… » więcej 2023-03-29, godz. 06:24 Kolorowe i w różnych technikach. "Abstrakcje" na wystawie w Opolu [ZDJĘCIA] Spółdzielczy Dom Kultury '9' w Opolu przygotował wystawę zbiorową uczestniczek zajęć plastycznych w placówce. Wspólna wystawa trzech malarek nosi tytuł… » więcej 2023-03-28, godz. 21:51 Opole na zdjęciach Jerzego Stemplewskiego Nestor opolskich fotografów Jerzy Stemplewski pokazuje na swojej wystawie zdjęć rozwój i przemianę Opola. Fotografie możemy oglądać w Banku Spółdzielczym… » więcej 2023-03-28, godz. 19:30 Prudnik: organizatorzy liczą, że jak w poprzednich latach dopiszą uczestnicy wystawy rękodzieła Spore jest zainteresowanie prezentacją rękodzieła w Prudniku. Trwa rejestracja zgłoszeń uczestników Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego… » więcej 2023-03-28, godz. 13:45 Jarmark Cysterski i Diecezjalne Święto Rodziny w Jemielnicy już w majowy weekend Za nieco ponad miesiąc, czyli 1 maja, w Jemielnicy odbędzie się kolejny Jarmark Cysterski. Wydarzenie będzie połączone z Diecezjalnym Świętem Rodziny. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »