Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-04, 19:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Za nami finał festiwalu kultury romskiej w Kędzierzynie-Koźlu

Festiwal Kultury Romskiej - [fot: Grzegorz Frankowski]
Festiwal Kultury Romskiej - [fot: Grzegorz Frankowski]
Zakończyła się 10. edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Romskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Zwieńczeniem wydarzenia integrującego polską i romską społeczność był dzisiejszy (04.11) koncert w Miejskim Ośrodku Kultury "Chemik".
-  Staramy się pokazywać kulturę Romów i przełamywać stereotypy na ich temat - powiedział Radiu Opole organizator Jarosław Szynol, pełnomocnik Fundacji Sport&Fun 4 Everyone. - Żeby przełamać to, jak postrzega się Romów. Ale też, żeby oni spojrzeli inaczej na społeczność polską. Na taką, która bije im brawo po ich występach, która docenia to, co oni robią i która też musi się nauczyć troszeczkę życia w Polsce.

- Muzyka potrafi wiele zdziałać. Zwłaszcza, jeżeli ma się otwarte serca - mówi Inga Mirga, asystent edukacji romskiej w szkole podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. - To, co się dzieje na scenie potrafi zdziałać cuda. Na moment możemy zapomnieć o wszystkich kłopotach. O wszystkich zmartwieniach. Możemy żyć chwilą i cieszyć się tym, co mamy przed oczami.

W ramach integracji podczas koncertu oprócz artystów romskich na scenie wystąpiły przedszkolaki i dzieci z kędzierzyńskich szkół.
Jarosław Szynol
Inga Mirga

Kultura i rozrywka

2023-01-29, godz. 22:45 "Bez ładu i składu, czyli rytmy naszej młodości" w NDK Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie zaprasza na wyjątkowy spektakl. » więcej 2023-01-29, godz. 16:30 Nowa jakość u "Osieckiej". Zniknie boazeria z sali koncertowej ośrodka kultury w Niemodlinie W ostatni etap wkroczyły prace remontowe w Ośrodku Kultury im. Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie. Trwa przebudowa sali koncertowej, z której jak żartuje burmistrz… » więcej 2023-01-29, godz. 10:13 Zarezerwuj bilet na "Moralność pani Dulskiej", wesprzyj remont hospicjum w Kluczborku Są jeszcze bezpłatne wejściówki na spektakl 'Tragifarsa kołtuńska, czyli Moralność pani Dulskiej' w kluczborskim Centrum Kultury. » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 Znamy spektakle, które zobaczymy podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego wybrał spośród 33 spektakli pięć przedstawień, które zobaczymy w Opolu podczas 47. Opolskich Konfrontacji… » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 "Śmieci" w roli eksponatów na wystawie 'Wystawka' - taki tytuł nosi najnowsza ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Warszawska artystka Zuzanna Piętkowska prezentuje wieloelementową… » więcej 2023-01-28, godz. 13:00 Deskorolki zagościły w bibliotece [ZDJĘCIA] W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się wystawa deskorolek i spotkanie autorskie z ich miłośnikiem Bartoszem Adamowskim. Kolekcja deskorolek przyjechała… » więcej 2023-01-27, godz. 17:00 Weekend zamknięcia wystawy "Ruch Polski wokół Słońca" W weekend zamknięcia wystawy Andrzeja Tobisa 'Ruch Polski wokół Słońca' Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała szereg wydarzeń. » więcej 2023-01-27, godz. 15:00 Koncert noworoczny z charytatywnym akcentem. W Nyskim Domu Kultury zagrają dla hospicjum 10 lutego w Nyskim Domu Kultury odbędzie się X jubileuszowa edycja Charytatywnego Koncertu Noworocznego, który organizowany jest przez Ruch Rozwoju Regionu… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Premiera kolejnego humorystycznego wykładu w Teatrze Ekostudio w Opolu Wykłady profesora Pączkowskiego na dobre zagościły w opolskim Teatrze Ekostudio. Wcielający się w postać fikcyjnego profesora Andrzej Czernik mówił już… » więcej 2023-01-27, godz. 10:15 Wystawa i spotkanie autorskie rolkarzy w bibliotece 'Skateboarding, czyli odmienne stany świadomości' - to tytuł spotkania autorskiego z Bartoszem Adamowskim. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu najpierw zaprasza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »