Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-10-01, 19:35 Autor: Katarzyna Zawadzka

Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii

Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii
Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii
Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii, którego hasłem przewodnim w tym roku jest "Utopia".
Wśród autorów prezentujących swoje prace jest Marcin Giba, a tytuł jego wystawy to "Podniebne obrazy". Autor prezentuje zdjęcia wykonane za pomocą drona. - Często słyszę, że wyglądają one, jak surrealizm albo malarstwo - mówi fotograf. - Zmiana perspektywy powoduje, że rzeczy, które z normalnej perspektywy nie są dla nas ciekawe, po zmianie sposobu patrzenia odkrywają przed nami zupełnie nowe oblicze. Nie robię tego dronem, dron jest tylko narzędziem, ja uważam, że zdjęcie robi człowiek. Ta technika pozwala zauważać w tych wszystkich miejscach surrealizm, abstrakcję i tego typu rzecz - dodaje.

Goście muzeum mogą też oglądać wystawę pt. "Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści". To zdjęcia znalezione w archiwum IPN-u, które zostały wykonane m.in. przez służbę bezpieczeństwa czy milicję. Kuratorem wystawy jest Łukasz Rusznica. - Chciałem zrobić wystawę, która da nam możliwość konfrontowania się z konkretnym obrazami i historiami - mówi Rusznica. - Za każdym obrazem jest konkretna historia opisana w takiej książeczce, którą każdy może wziąć do ręki i oglądać te zdjęcia czytając, co na nich jest. Ta interpretacja nagle jest przekazana do widza, do jednostki, która może sobie wyciągnąć swoje wnioski. W tym sensie taka historia, która jest propagandą zostaje roztrzaskana. Historia staje się prywatną interpretacją.

"Minął rok" to z kolei jedna z wystaw Tomasza Sikory, która jest aktualnie pokazywana w Opolu. - Zrobiłem po raz trzeci, bo w odstępie 10 lat taką interpretację każdego dnia przez autoportret - mówi autor. - To stanowi zapis stanu ducha, ale dodatkowo postanowiłem zrobić taką interpretację zmiany zewnętrznej. Pozbyłem się włosów na głowie, brody, wąsów i to było pierwsze zdjęcie. Potem przez miesiąc fotografowałem się w podobny sposób, aby zobaczyć, jak człowiek zmienia się i jego percepcja w oczach ludzi i samego siebie - dodaje.

W niedzielę (2.10) w ramach 12. Opolskiego Festiwalu Fotografii zaplanowano oprowadzenie kuratorskie po wystawach w Muzeum Śląska Opolskiego. O prezentowanych tam pracach opowie historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii Joanna Kinowska. Początek o godz. 12.
Marcin Giba
Łukasz Rusznica
Tomasz Sikora

Kultura i rozrywka

2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »