Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-10-01, 09:45 Autor: Jacek Rudnik

W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dorobku

Tomasz Bazan [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tomasz Bazan [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej Radia Opole Tomasz Bazan. W akcję wspierania wykonawców z polskiego rynku fonograficznego są zaangażowane rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne, a w sobotę (01.10) w większym stopniu niż zwykle decydują się na polski repertuar.
- Cała akcja skupia kilkuset nadawców radiowych i telewizyjnych, my także chcemy uczestniczyć w tej wielkiej medialnej rodzinie zrzeszającej też nadawców komercyjnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole szef redakcji muzycznej Tomasz Bazan.

Zgodnie z zapisami ustawy co najmniej jedna trzecia nagrań prezentowanych na antenach publicznego nadawcy powinna być w wykonaniu polskich twórców.

- My gramy mnóstwo polskiej muzyki więcej niż jedną trzecią, bo prawie 40 procent, a myślę , że ideą całej tej akcji jest też to, żeby wesprzeć artystów, bo oni w tych trudnych czasach rzeczywiści potrzebują wsparcia ze strony nadawców, gdyż po emisji piosenek tantiemy autorskie też są odprowadzane do samych wykonawców, a rynek dziś jest bardzo trudny.

- W sobotę od godz. 10 do 11 będziemy na naszej antenie prezentować wyłącznie polskie nagrania, a słuchaczy Radia Opole będą pozdrawiać znane i uznane gwiazdy rodzimej estrady - dodał redaktor Bazan.

Warto pamiętać, że w Polsce doczekaliśmy się wielu wyjątkowych wykonawców. Kiedyś Marek Grechuta, Czesław Niemen, Anna Jantar, Kora, Ryszard Riedel, dziś m.in. Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Cleo, Margaret czy OSTR i choć Radio Opole co do zasady mocno eksponuje wykonawców z polskiego rynku fonograficznego, dzisiaj takich nagrań na antenie będzie zdecydowanie więcej.
Tomasz Bazan

Kultura i rozrywka

2022-11-26, godz. 16:00 "Kordian " Słowackiego według Grotowskiego w Modelatorni W sobotę i niedzielę dwie premiery 'Kordiana' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej w Teatrze Imienia Jana Kochanowskiego w Opolu. W przedstawieniu grają zawodowi… » więcej 2022-11-26, godz. 11:58 Wśród dinozaurów rusza Chata Świętego Mikołaja Tradycyjnie w Juraparku w Krasiejowie rozpoczyna się projekt zatytułowany Chata Świętego Mikołaja. To świąteczne zabawy skierowane do dzieci i całych rodzin… » więcej 2022-11-26, godz. 09:00 Klub Dragon z Namysłowa obchodzi roczek Działający przy Bibliotece Publicznej w Namysłowie Klub Dragon zaprasza na sobotnie świętowania pierwszej rocznicy pracy. Całość rozpocznie się o godzinie… » więcej 2022-11-26, godz. 08:06 Nagrody Miasta Opole w dziedzinie kultury rozdane [ZDJĘCIA] Do tegorocznych nagród w dziedzinie kultury Opola zgłoszono czterdziestu kandydatów. Przyznano je w siedmiu kategoriach. » więcej 2022-11-25, godz. 13:07 Laureaci Konkursu Wieniawskiego wystąpią w Opolu Filharmonia Opolska zaprosiła tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Soliści wystąpią razem… » więcej 2022-11-25, godz. 08:30 Muzyczna cegiełka w hołdzie arcybiskupowi i ze wsparciem dla katedry Oddać hołd wieloletniemu opiekunowi Diecezji Opolskiej i wesprzeć renowację Opolskiej Katedry - takie cele przyświecały uczestnikom czwartkowego (24.11)… » więcej 2022-11-25, godz. 08:09 Rozmowy o kulturze, fotografie i oryginalny dywan na wystawie w Panaceum Galeria Panaceum zaprasza do siebie opolskich artystów i zagranicznych gości. Często wernisażom towarzyszą występy muzyczne. Tym razem właścicielka galerii… » więcej 2022-11-25, godz. 05:45 Kryminał retro w ramach Opolskiej Jesieni Literackiej Pisarz, felietonista, aktor - Michał Witkowski - spotkał się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej w Opolu. Pretekstem była książka 'Tango'… » więcej 2022-11-24, godz. 20:10 Inwestycja za 5 mln złotych. Rusza remont Muzeum Czynu Powstańczego Rusza termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Czasowo wstrzymano zwiedzanie wystawy historycznej, ale za to na wystawie przyrodniczej… » więcej 2022-11-24, godz. 17:00 "Głubczyckie nekropolie". Nowa wystawa w głubczyckim muzeum 'Głubczyckie nekropolie' - to tytuł najnowszej wystawy, którą można oglądać w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Ekspozycja przybliża historię miejskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »