Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-27, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Przed nami uroczysta inauguracja 71. Sezonu Artystycznego w Filharmonii Opolskiej

Orkiestra Symfoniczna Fo podczas finału 70. sezonu artystycznego [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Orkiestra Symfoniczna Fo podczas finału 70. sezonu artystycznego [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tuż przed przypadającym 1 października Międzynarodowym Dniem Muzyki, bo 30 września, rozpocznie się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. W programie, zgodnie ze zwyczajem, wprowadzonym przez pozostającego na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego na kolejnych 5 lat Przemysława Neumanna, pojawi się kompozycja patrona filharmonii, czyli urodzonego w Grodkowie Józefa Elsnera.
- Będzie to uwertura do opery "Król Łokietek, czyli Wiśliczanki" - zapowiada Katarzyna Karwaczyńska z FO. - Co ważne, wykonanie odbędzie się na podstawie edycji źródłowo-krytycznej opery Józefa Elsnera, opracowanej przez doktora habilitowanego Grzegorza Zieziulę, profesora Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w ramach serii "Monumenta Musicae in Polonia". W trakcie koncertu zabrzmi V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza.

Dodajmy, że dzieło to, pochodzące z 1803 roku, wykona wybitny polski skrzypek Bartłomiej Nizioł, niestrudzony popularyzator muzyki polskiej w świecie, który szczególną uwagę poświęca kompozycjom niesłusznie zapomnianych lub niedocenianych twórców. W programie koncertu inauguracyjnego znajdzie się ponadto IV Symfonia e-moll op. 98 Johannesa Brahmsa, a orkiestrę symfoniczną FO poprowadzi osobiście Przemysław Neumann.

Początek wydarzenia 30 września (piątek) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Dodajmy, że dzień wcześniej odbędzie się specjalna konferencja prasowa poświęcona planom koncertowym, a także edukacji muzycznej, jakie mają zostać zrealizowane w trakcie trwania nowego sezonu artystycznego, natomiast dzień po inauguracji z okazji Międzynarodowego Święta Muzyki zostanie zorganizowana druga odsłona quizu na temat muzyki klasycznej, którego celem jest udowodnienie, że nasza wiedza na ten temat jest większa niż nam się zwykle wydaje.
Katarzyna Karawczyńska w rozmowie na temat inauguracji sezonu artystycznego w FO

Kultura i rozrywka

2022-11-26, godz. 16:00 "Kordian " Słowackiego według Grotowskiego w Modelatorni W sobotę i niedzielę dwie premiery 'Kordiana' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej w Teatrze Imienia Jana Kochanowskiego w Opolu. W przedstawieniu grają zawodowi… » więcej 2022-11-26, godz. 11:58 Wśród dinozaurów rusza Chata Świętego Mikołaja Tradycyjnie w Juraparku w Krasiejowie rozpoczyna się projekt zatytułowany Chata Świętego Mikołaja. To świąteczne zabawy skierowane do dzieci i całych rodzin… » więcej 2022-11-26, godz. 09:00 Klub Dragon z Namysłowa obchodzi roczek Działający przy Bibliotece Publicznej w Namysłowie Klub Dragon zaprasza na sobotnie świętowania pierwszej rocznicy pracy. Całość rozpocznie się o godzinie… » więcej 2022-11-26, godz. 08:06 Nagrody Miasta Opole w dziedzinie kultury rozdane [ZDJĘCIA] Do tegorocznych nagród w dziedzinie kultury Opola zgłoszono czterdziestu kandydatów. Przyznano je w siedmiu kategoriach. » więcej 2022-11-25, godz. 13:07 Laureaci Konkursu Wieniawskiego wystąpią w Opolu Filharmonia Opolska zaprosiła tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Soliści wystąpią razem… » więcej 2022-11-25, godz. 08:30 Muzyczna cegiełka w hołdzie arcybiskupowi i ze wsparciem dla katedry Oddać hołd wieloletniemu opiekunowi Diecezji Opolskiej i wesprzeć renowację Opolskiej Katedry - takie cele przyświecały uczestnikom czwartkowego (24.11)… » więcej 2022-11-25, godz. 08:09 Rozmowy o kulturze, fotografie i oryginalny dywan na wystawie w Panaceum Galeria Panaceum zaprasza do siebie opolskich artystów i zagranicznych gości. Często wernisażom towarzyszą występy muzyczne. Tym razem właścicielka galerii… » więcej 2022-11-25, godz. 05:45 Kryminał retro w ramach Opolskiej Jesieni Literackiej Pisarz, felietonista, aktor - Michał Witkowski - spotkał się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej w Opolu. Pretekstem była książka 'Tango'… » więcej 2022-11-24, godz. 20:10 Inwestycja za 5 mln złotych. Rusza remont Muzeum Czynu Powstańczego Rusza termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Czasowo wstrzymano zwiedzanie wystawy historycznej, ale za to na wystawie przyrodniczej… » więcej 2022-11-24, godz. 17:00 "Głubczyckie nekropolie". Nowa wystawa w głubczyckim muzeum 'Głubczyckie nekropolie' - to tytuł najnowszej wystawy, którą można oglądać w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Ekspozycja przybliża historię miejskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »