Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-25, 17:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Od Beethovena do Tansmana - tuż przed finałem festiwalu w Głogówku

Metropolis Piano Quartet [fot. materiały organizatora]
Metropolis Piano Quartet [fot. materiały organizatora]
Podczas przedostatniego koncertu (25.09) tegorocznego XXX Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku wystąpi zespół Metropolis Piano Quartet w składzie: Joanna Galon-Frant (fortepian), Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Dawid Jadamus (altówka), Łukasz Frant (wiolonczela). W programie m.in. niedoceniana muzyka polska.
Oprócz kwartetów fortepianowych patrona festiwalu, czyli reprezentującego klasycyzm Ludwiga van Beethovena (Kwartet fortepianowy C-dur WoO 36 nr 3) oraz Johannesa Brahmsa (Kwartet fortepianowy g-moll nr 1 op. 25), będącego przedstawicielem romantyzmu, zabrzmi również "Suite-Divertissement" na kwartet fortepianowy - kompozycja autorstwa Aleksandra Tansmana, jednego z niedocenianych polskich twórców dwudziestowiecznych.

- To jest świetne zestawienie - mówi Kinga Markowska z biura festiwalu. - Poza tym, że ta muzyka, która prezentuje charakter czasów danego kompozytora, tam jest połączenie też takich ponadczasowych trochę elementów: wyprzedzenia swoich czasów, niezrozumienie na dany moment. Tansman wyjechał przecież z Warszawy, bo też nie do końca tamto środowisko muzyczne przyjmowało te jego kompozycje.

Wyjaśnijmy, że urodzony 12 czerwca 1897 roku w Łodzi kompozytor, który jeszcze jako dziecko opanował biegle pięć języków, a naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, osiągnął wprawdzie sukces i to dość szybko (trzy nagrody w ramach odbywającego się w 1919 roku w Warszawie ogólnopolskiego konkursu kompozycji), jednak równie szybko, bo w tym samym roku znalazł się w ogniu krytyki konserwatywnej warszawskiej krytyki muzycznej. Fakty te sprawiły, że Aleksander Tansman postanowił wyjechać do Paryża, a choć większość swego życia spędził poza krajem, zawsze uważał się za polskiego twórcę.

Początek koncertu, objętego patronatem medialnym Radia Opole, dziś (25.09) o godzinie 19:00 w Centrum Kultury w Głogówku, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Kinga Markowska

Kultura i rozrywka

2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »