Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-23, 20:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna". Marek Sierocki gościem konferencji naukowej o disco polo

Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie z Markiem Sierockim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zainaugurowało konferencję naukową poświęconą zjawisku disco polo. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Tricker".
- Myślę, że to przede wszystkim muzyka, która służy dobrej, nieskrępowanej zabawie i takie było założenie jej twórców - mówi Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny. - To jest muzyka do zabawy, do tańca. I początkowo taką była, bo zespoły czy soliści wykonywali tę muzykę w takich dużych dyskotekach. A potem ona z tych dyskotek, z tych sal weselnych weszła na stadiony, do hal sportowych, gdzie już takie wielkie koncerty się odbywały oraz do telewizji. Ja bym nie demonizował tej muzyki. Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna.

- Robimy konferencję, chcemy się przyjrzeć zjawisku. Mamy wspaniałych gości i naukowców zajmujących się popkulturą i muzyką popularną - dodaje Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Warto zwrócić uwagę, jak muzyka disco polo zmieniała się na przestrzeni lat. - Początkowo ta muzyka powstawała w garażach, a ci wykonawcy nie mieli profesjonalnych studiów nagraniowych - mówi Marek Sierocki. - Często wykonawcy nagrywali te utwory na tzw. setkę, czyli programowali instrumenty klawiszowe, perkusyjne i śpiewali na żywo i to nagrywali. Potem pojawiły się pierwsze studia nagraniowe domowe. A dzisiaj nagrywają w naprawdę dobrze wyposażonych studiach i to słychać, że ta muzyka jest wyprodukowana. Te podkłady muzyczne są naprawdę na wysokim poziomie.

Jutro (24.09) drugi dzień konferencji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 panelem poświęconym patriotycznemu obliczu disco polo. W programie m.in. spotkanie z autorami książki "Disco polo. Analiza lingwistyczno-kulturowa" czy wystąpienie poświęcone teledyskom disco polo w latach dziewięćdziesiątych.

Dodajmy, że wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Marek Sierocki, Jarosław Wasiak
Marek Sierocki cz.2

Kultura i rozrywka

2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »