Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-08, 17:43 Autor: Jakub Biel

Integracja ma wiele twarzy. Trwają XXI Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu

Integracja ma niejedno oblicze. Trwają XXI Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu
Integracja ma niejedno oblicze. Trwają XXI Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu
Zbliżenie środowiska osób pełno i niepełnosprawnych - to główny cel XXI Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie, które dziś (08.09) i jutro (09.09) odbywa się przy placu Wolności ma zachęcić osoby niepełnosprawne do wychodzenia z domu i integracji. Jest to także świetna okazja do przyjrzenia się zdolnościom artystycznym osób niepełnosprawnych, które niejednokrotnie zachwycają.
- Ogromnie się cieszę, że możemy się integrować - mówi Jadwiga Flaczyńska-Sporek, uczestniczka wydarzenia.

- Niepełnosprawność nie powinna być wstydem. Ja też jestem niepełnosprawna. Mam drugi stopień niepełnosprawności. Niepełnosprawność zależy przede wszystkim od samej osoby, która taka jest.

- To wielkie święto osób niepełnosprawnych stało się już tradycją Opola. Świadczy o tym już XXI edycja tych dni – mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Osoby, które do nad przyjeżdżają z całego województwa, z domów pomocy społecznej, z warsztatów terapii zajęciowej, ze środowiskowych domów samopomocy są rzeczywiście niezwykłe i niezwykłe rzeczy robią.

- Niepełnosprawność nie powinna nikogo ograniczać, a my – osoby w cudzysłowie pełnosprawne musimy to rozumieć – mówi Łukasz Żmuda, dyrektor PFRON w Opolu.

- Można poruszać się na wózku i skakać ze spadochronem. Można być osobą niewidomą i być radcą prawnym. Niepełnosprawność nas nie determinuje. Natomiast, cieszymy się, że taki dni się odbywają. Pokazujemy to środowisko, pokazujemy, że osoby z niepełnosprawnościami są wartościowe.

W ramach Opolskich Dni Niepełnosprawności przez dwa dni nie zabraknie występów artystycznych, pokazu prac wykonanych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowych z całego województwa czy pokazów sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego.
Jadwiga Flaczyńska-Sporek
Małgorzata Kozak
Łukasz Żmuda
Integracja ma niejedno oblicze. Trwają XXI Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu

Kultura i rozrywka

2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej 2022-11-26, godz. 19:45 "Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty" 53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty'. Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »