Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-06, 16:30 Autor: Grzegorz Frankowski

W Prudniku rusza projekt ''Polska jutra w kulturze''

Konferencja w Prudniku promująca wydarzenie - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Prudniku promująca wydarzenie - [fot: Grzegorz Frankowski]
Poznaliśmy szczegóły projektu ''Polska jutra w kulturze'' – interdyscyplinarnego działania, które będzie realizował Prudnicki Ośrodek Kultury. Najważniejszym celem przedsięwzięcia ma być integracja międzypokoleniowa oparta o wartości chrześcijańskie, myśl teologiczną, społeczną, a także kulturalną bł. Stefana Wyszyńskiego. Placówka w Prudniku otrzymała na ten projekt dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Prudnik był jednym z miejsc internowania prymasa Wyszyńskiego, dlatego właśnie tutaj chcieliśmy zorganizować ''Polskę jutra w kulturze'' – mówi dr Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury.

- Polska jutra jest oczywiście parafrazą idei patriotyzmu jutra, właściwą dla prymasa Wyszyńskiego, dla Karola Wojtyły. Chcemy poszukać języka, sposobu, form działania, które mogą pokazywać wartości chrześcijańskie, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży w atrakcyjnych formułach.

- Czas spędzony w Prudniku był dla kardynała Wyszyńskiego bardzo ważny – dodaje Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

- Wtedy było mu w życiu najciężej. Miał chwilę słabości i się w tym wszystkim odnalazł. Tutaj pojawiły się myśli o odnowieniu ślubów lwowskich i na Jasnej Górze powierzenia Polski Maryi. Myśmy też zaufali i powierzyli siebie, jako miasto, kardynałowi Wyszyńskiemu. Jestem przekonany, że to była dobra decyzja i przyniesie nam to w przyszłości takie owoce, jakie przyniosła działalność kardynała Wyszyńskiego całemu krajowi.

Wydarzenie rozpocznie 12 września koncert międzypokoleniowy ''Skrawek nieba 2.0'' z udziałem Darka ''Maleo'' Malejonka. W planach są również warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych, interaktywne warsztaty filmu dokumentalnego z Dariuszem Debernym, panel dyskusyjny ‘’Polska jutra w kulturze’’ z udziałem artystów, muzyków i literaturoznawców, a także spektakl teatralny ''Jan Paweł II – okno nadziei''.
Sylwia Gawłowska
Grzegorz Zawiślak

Kultura i rozrywka

2022-11-26, godz. 19:45 "Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty" 53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty'. Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej… » więcej 2022-11-26, godz. 16:00 "Kordian " Słowackiego według Grotowskiego w Modelatorni W sobotę i niedzielę dwie premiery 'Kordiana' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej w Teatrze Imienia Jana Kochanowskiego w Opolu. W przedstawieniu grają zawodowi… » więcej 2022-11-26, godz. 11:58 Wśród dinozaurów rusza Chata Świętego Mikołaja Tradycyjnie w Juraparku w Krasiejowie rozpoczyna się projekt zatytułowany Chata Świętego Mikołaja. To świąteczne zabawy skierowane do dzieci i całych rodzin… » więcej 2022-11-26, godz. 09:00 Klub Dragon z Namysłowa obchodzi roczek Działający przy Bibliotece Publicznej w Namysłowie Klub Dragon zaprasza na sobotnie świętowania pierwszej rocznicy pracy. Całość rozpocznie się o godzinie… » więcej 2022-11-26, godz. 08:06 Nagrody Miasta Opole w dziedzinie kultury rozdane [ZDJĘCIA] Do tegorocznych nagród w dziedzinie kultury Opola zgłoszono czterdziestu kandydatów. Przyznano je w siedmiu kategoriach. » więcej 2022-11-25, godz. 13:07 Laureaci Konkursu Wieniawskiego wystąpią w Opolu Filharmonia Opolska zaprosiła tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Soliści wystąpią razem… » więcej 2022-11-25, godz. 08:30 Muzyczna cegiełka w hołdzie arcybiskupowi i ze wsparciem dla katedry Oddać hołd wieloletniemu opiekunowi Diecezji Opolskiej i wesprzeć renowację Opolskiej Katedry - takie cele przyświecały uczestnikom czwartkowego (24.11)… » więcej 2022-11-25, godz. 08:09 Rozmowy o kulturze, fotografie i oryginalny dywan na wystawie w Panaceum Galeria Panaceum zaprasza do siebie opolskich artystów i zagranicznych gości. Często wernisażom towarzyszą występy muzyczne. Tym razem właścicielka galerii… » więcej 2022-11-25, godz. 05:45 Kryminał retro w ramach Opolskiej Jesieni Literackiej Pisarz, felietonista, aktor - Michał Witkowski - spotkał się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej w Opolu. Pretekstem była książka 'Tango'… » więcej 2022-11-24, godz. 20:10 Inwestycja za 5 mln złotych. Rusza remont Muzeum Czynu Powstańczego Rusza termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Czasowo wstrzymano zwiedzanie wystawy historycznej, ale za to na wystawie przyrodniczej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »