Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-07-23, 21:22 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Pierogi podawane na kilkanaście sposób królowały nad Jeziorem Nyskim. "Ile rąk, tyle wykonań"

Festiwal pierogów nad Jeziorem Nyskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Festiwal pierogów nad Jeziorem Nyskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Festiwal pierogów nad Jeziorem Nyskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Festiwal pierogów nad Jeziorem Nyskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Festiwal pierogów nad Jeziorem Nyskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Festiwal pierogów nad Jeziorem Nyskim [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Ruskie, z jagodami, z kaszą czy ze szpinakiem. W Skorochowie nad Jeziorem Nyskim serwowano pierogi na różne sposoby. To danie, które doczekało się drugiej edycji festiwalu, a to za sprawą tego, że trudno znaleźć osobę, która nie lubi pierogów. Na każdym z kilkunastu stoisk wystawcy przygotowali ponad tysiąc pierogów.
- Już zjadłyśmy z jagodami, były bardzo dobre. Była śmietana, cukier i jeszcze dodatkowo takie w syropie wiśnie. Teraz jeszcze powtórka, bo za mało było tego. Jemy dalej, teraz pierogi z kapustą i z grzybami - mówi pani Helena z Krakowa.

- Czekam za ruskimi. Moim zdaniem najsmaczniejsze - dodaje jeden z mężczyzn.

- Moim faworytem są te z borówkami. Jestem słodka, więc wszystkie mi smakują, także jagodowe - dodaje pani Małgorzata.

- To dzieci nas wyciągnęły na pierogi. Oczywiście, będą ruskie - mówi jeden z plażowiczów.

- Ile rąk, tyle wykonań. To proste danie, ale sekretem jest dobre wyrobienie ciasta - mówi Małgorzata Magdziak z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Świętowie. - Do ciasta dajemy olej, żeby właśnie było sprężyste. Mieliśmy tych pierogów 1200 prawie i w sumie pięć rodzajów: z kapustą, z kaszą gryczaną i z mięsem, ruskie, ze śliwkami na słodko i ze szpinakiem z serem fetą.

- Na festiwal przygotowałyśmy pierogi ruskie oraz pierogi z kapustą i z pieczarkami. Trzeba przyznać, ze ręce bolały od wałkowania ciasta i od wyciskania kółek. Mamy do tego specjalną szklankę, żeby wszystkie miały taki sam rozmiar. Najbardziej rozchwytywane były te z kapustą i z pieczarkami, jako pierwsze poszły - dodaje Edyta Kandziała z Koła Gospodyń Wiejskich w Kałkowie.

Specjalnie na festiwal Koło Gospodyń Wiejskich w Makowicach przygotowało 2 tysiące pierogów. Lepiło je 13 osób.

- Prym wiodły pierogi z borówką, 500 sztuk rozeszło się w godzinę - mówi Anna Słowiak, prezes koła. - Pracowaliśmy prawie cały dzień łącznie z szykowaniem farszu. Mąki na ten cel zdecydowanie poszło dużo, bo około 20 kg. Lepimy na różne sposoby, mamy falbanki i klejone tak tradycyjnie. Widać, że ręcznie robione.

Dodajmy, że każde koło oprócz pierogów przygotowało także słodkie wypieki, w których specjalizują się dane gospodynie.
ludzie
Małgorzata Magdziak, Edyta Kądzioła
Anna Słowiak

Kultura i rozrywka

2024-03-28, godz. 14:00 Rusza kurs artystyczny w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Od połowy kwietnia rusza w Galerii Sztuki Współczesnej kurs malarstwa i rysunku. Uczestnicy będą pracowali w małych grupach pod okiem opolskiego artysty… » więcej 2024-03-28, godz. 11:00 "Figle na gałęzi" w artystycznym ujęciu - konkurs plastyczny dla dzieci Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu ogłasza po raz kolejny konkurs plastyczny dla dzieci. Prace można wykonać w dowolnych technikach rysunkowo-malarskich… » więcej 2024-03-27, godz. 14:00 "Będzie komfortowo". CKiS Tkalnia w Kietrzu zyska nową salę do nauki śpiewu Sala wokalna w kietrzańskim Centrum Kultury i Sportu Tkalnia przechodzi gruntowną modernizację. Po remoncie pomieszczenie będzie posiadać niezbędne walory… » więcej 2024-03-26, godz. 22:29 Luterański ksiądz przekazał papieżowi film o Opolu i luteranach na Śląsku Opolskim Ksiądz Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, podczas swojej audiencji u papieża Franciszka podarował Ojcu Świętemu obraz przedstawiający… » więcej 2024-03-26, godz. 18:00 Bajka z historią Grobnik w tle trafiła do najmłodszych mieszkańców 'Źródełko' - to tytuł najnowszej książki dla dzieci napisanej przez ks. prof. Grzegorza Poźniaka z Uniwersytetu Opolskiego, opisującej dzieje wsi Grobniki… » więcej 2024-03-26, godz. 16:31 Wojna oczami mieszkańców Ukrainy w filmie "Długi dzień". Co uchwycili swoimi smartfonami? Film nie miał jeszcze międzynarodowej premiery, dziś (26.03) w Opolu będzie do obejrzenia. Kino Studio przy MDK zaprasza na pokaz ukraińskiego dokumentu zatytułowanego… » więcej 2024-03-26, godz. 12:00 Konkurs genealogiczny z historią lokalną w tle. Oferta dla uczniów szkół podstawowych Archiwum Państwowe w Opolu ogłasza konkurs genealogiczny 'Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. To już trzecia edycja tego konkursu… » więcej 2024-03-25, godz. 13:15 "Speed Lady" zainauguruje Opolskie Spotkania Podróżnicze Na Politechnice Opolskiej ruszają Opolskie Spotkania Podróżnicze. Inauguracja już dzisiaj (25.03), a tytuł spotkania to 'Ku podwójnej Koronie'. Gościem… » więcej 2024-03-23, godz. 16:15 Trwa 12. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!pla. Jurorem jest publiczność W tym konkursie dzieci mają głos. Wystartował 12. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!pla. Dziś (23.03) w Kinie Meduza najmłodsi mogli oglądać najnowsze animacje… » więcej 2024-03-23, godz. 09:00 Walce i czeski partner pozyskały pieniądze na wydarzenia kulturalne i naukę języka Nieco ponad 700 tys. euro pozyskały gmina Walce oraz Česká Ves z programu Interreg Czechy-Polska. W ramach projektu „Wspólne życie bez granic - wspólny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »