Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-09, 13:58 Autor: Katarzyna Zawadzka

Magazyny pełne historii! Międzynarodowy Dzień Archiwów w Opolu

Wizyta w Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wizyta w Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Blisko 9 kilometrów dokumentów posiada Archiwum Państwowe w Opolu. Placówkę można było dziś (9.06) zwiedzać z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Po magazynie, w którym przechowywane są akta miast, oprowadzała Barbara Sypko. Opowiadała gościom między innymi o świadectwach szkolnych uczniów szkoły zawodowej w Nysie z drugiej połowie XIX wieku. - W tej placówce chętnie uczyły się osoby, które wybrały zawód kupiecki. Nyska szkoła zawodowa miała profil handlowy, którą - według naszych informacji - zazwyczaj kończyły osoby pochodzenia żydowskiego, bo jak wiemy, najczęściej Żydzi byli dobrymi kupcami - dodaje.

- Archiwum Państwowe w Opolu posiada wiele interesujących dokumentów, a wśród nich te sprzed 200 lat, które dokumentują epidemię cholery - mówi Aleksandra Starczewska z archiwum. - Nie ma dokumentów prywatnych dotyczących epidemii, natomiast zarządzenia państwowe, rozporządzenia władz rejencyjnych, jak zachowywać się. Mamy dokumentację lekarzy, którzy w tym czasie pracowali i musieli stosować się do tych przepisów, lekarza powiatowego z tego okresu - dodaje.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów opolska placówka rozstrzygnęła też liczne konkursy rozwijające wiedzę historyczną i genealogiczną.

Dodajmy, że za najcenniejszy zabytek Archiwum Państwowego w Opolu uważana jest Księga Głubczycka zawierająca prawa miejskie spisane w średniowieczu.
Beata Sypko i goście archiwum
Aleksandra Starczewska
Posłuchaj audycji z udziałem Aleksandry Starczewskiej

Kultura i rozrywka

2022-10-01, godz. 19:35 Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii… » więcej 2022-10-01, godz. 17:30 Niecodziennym koncertem rozpoczyna się XII Dobrodzień Classic Festival Publiczność sama zdecyduje o przebiegu koncertu - tak niecodzienną koncepcję przyjął śpiewak Piotr Lempa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Dobrodzień… » więcej 2022-10-01, godz. 14:15 Mocny początek sezonu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Z kompletem publiczności i długimi owacjami na stojąco - tak rozpoczął się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera, zrealizowany… » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Noc Bibliotek w MBP w Opolu. "Zapraszamy na szereg wydarzeń" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu po raz kolejny włącza się w VIII ogólnopolską imprezę Noc Bibliotek. Sobotnie popołudnie i wieczór w bibliotece przebiegną… » więcej 2022-10-01, godz. 11:00 W Opolu trwa "Weekend seniora z kulturą" Rozpoczął się kolejny 'Weekend seniora z kulturą', który ma na celu udostępnić wydarzenia kulturalne seniorom bezpłatnie lub w obniżonej cenie. » więcej 2022-10-01, godz. 09:45 W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dor… - Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej… » więcej 2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej 2022-09-30, godz. 19:30 Marcin Pałasz, Iza Rabenda, Tomasz Sekielski. Piknik "Powód do spotkań" w WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu organizuje w sobotę (01.10) piknik zatytułowany 'Powód do spotkań'. » więcej 2022-09-30, godz. 16:00 Projekt "Rzuć to wszystko i tańcz" w opolskim amfiteatrze Opolska artystka, kryjąca się pod artystycznym pseudonimem Malv Miel, przygotowała artystyczny projekt zatytułowany 'Rzuć to wszystko i tańcz'. Na całość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »