Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-09, 13:58 Autor: Katarzyna Zawadzka

Magazyny pełne historii! Międzynarodowy Dzień Archiwów w Opolu

Wizyta w Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wizyta w Archiwum Państwowym w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Blisko 9 kilometrów dokumentów posiada Archiwum Państwowe w Opolu. Placówkę można było dziś (9.06) zwiedzać z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Po magazynie, w którym przechowywane są akta miast, oprowadzała Barbara Sypko. Opowiadała gościom między innymi o świadectwach szkolnych uczniów szkoły zawodowej w Nysie z drugiej połowie XIX wieku. - W tej placówce chętnie uczyły się osoby, które wybrały zawód kupiecki. Nyska szkoła zawodowa miała profil handlowy, którą - według naszych informacji - zazwyczaj kończyły osoby pochodzenia żydowskiego, bo jak wiemy, najczęściej Żydzi byli dobrymi kupcami - dodaje.

- Archiwum Państwowe w Opolu posiada wiele interesujących dokumentów, a wśród nich te sprzed 200 lat, które dokumentują epidemię cholery - mówi Aleksandra Starczewska z archiwum. - Nie ma dokumentów prywatnych dotyczących epidemii, natomiast zarządzenia państwowe, rozporządzenia władz rejencyjnych, jak zachowywać się. Mamy dokumentację lekarzy, którzy w tym czasie pracowali i musieli stosować się do tych przepisów, lekarza powiatowego z tego okresu - dodaje.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów opolska placówka rozstrzygnęła też liczne konkursy rozwijające wiedzę historyczną i genealogiczną.

Dodajmy, że za najcenniejszy zabytek Archiwum Państwowego w Opolu uważana jest Księga Głubczycka zawierająca prawa miejskie spisane w średniowieczu.
Beata Sypko i goście archiwum
Aleksandra Starczewska
Posłuchaj audycji z udziałem Aleksandry Starczewskiej

Kultura i rozrywka

2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 Swing zagości w Filharmonii Opolskiej W ramach koncertów klubowych Filharmonia Opolska zaprasza na koncert do Klubu Muzycznego FO. Na scenie zabrzmi jazz i swing w wykonaniu amerykańskich muzyk… » więcej 2023-11-29, godz. 21:00 Stolicę polskiej piosenki odwiedzi Violet Ambulance, młody zespół z Wrocławia Violet Ambulance, czyli wschodzący zespół muzyczny z Wrocławia zagra w Opolu. Formacja zawita w Miejscu X, gdzie będzie można posłuchać utworów z ich… » więcej 2023-11-29, godz. 17:00 "Barwy naszych myśli". Nowa wystawa w miejskiej bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Obrazy, witraże, domki z drewna czy ceramika. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu otwarto dziś (29.11) wystawę pt. „Barwy naszych myśli”… » więcej 2023-11-29, godz. 07:00 Młodzi artyści prezentują w Teatrze Kochanowskiego swoje przedstawienia W ramach rezydencji artystycznych młodzi artyści przez tydzień przygotowywali swoje autorskie przedstawienia, by później pokazać je publiczności. » więcej 2023-11-28, godz. 21:00 Zabawa i integracja. W Głubczycach odbywa się jubileuszowy festiwal "Bez Barier" Integracja i wspólne występy osób niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami - to główny cel festiwalu 'Bez Barier', którego jubileuszowa 20. edycja odbywa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »