Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-16, 16:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole w hołdzie Andrzejowi Nowakowi. Będzie nowy mural

Andrzej Nowak [fot. Marek Bohdan]
Andrzej Nowak [fot. Marek Bohdan]
Andrzej Nowak w Studiu M im. SBB Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Andrzej Nowak w Studiu M im. SBB Radia Opole [fot. Łukasz Fura]
Andrzej Nowak [fot. Marek Bohdan]
Andrzej Nowak [fot. Marek Bohdan]
Kolejny muzyczny mural powstaje w stolicy regionu. Wizerunek pochodzącego z Opola Andrzeja Nowaka pojawi się na jednym z budynków w dzielnicy Zaodrze. Andrzej Nowak był założycielem zespołów TSA i Złe Psy. W Opolu będzie to trzeci muzyczny mural, po malowidłach z wizerunkami Anny Jantar i Krzysztofa Krawczyka.
- Kontynuujemy trasę muzycznych murali w mieście - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Rok jest rzeczywiście szczególny, ponieważ zmarł gitarzysta kojarzony przez wiele lat z Opolem. Andrzej Nowak był szalenie utalentowany. Muzyka, którą grał była bardziej ambitna, która niekoniecznie trafiała do stacji radiowych na szczyty list przebojów. Kochał Opole, mieszkał tu przez wiele lat i wiele razy podkreślał to, że jest z Opola. Stąd chcielibyśmy oddać honor właśnie jemu i na jednej ze ścian umieścić mural.

- Do tego projektu zawsze zapraszamy znanych polskich artystów - podkreśla Alicja Kosakowska z wydziału promocji opolskiego ratusza. - W tym roku będzie to Michał Węgrzyn (ps. Demenz). To muralista, malarz, ilustrator, którego prace możemy podziwiać w galeriach i domach aukcyjnych w całej Polsce. Takim jego rozpoznawalnym projektem jest wrocławski mural "Brama do Nadodrza".

- Chcemy wychodzić z tymi muralami poza ścisłe centrum Opola - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziały promocji w opolskim ratuszu. - Żeby nie tylko mieszkańcy starego miasta, ale również innych dzielnic z naszych osiedli mieszkaniowych, tutaj w Opolu mogli te murale podziwiać. Mural powstaje na ul. Ściegiennego. Ta ściana jest najlepiej widoczna od strony ul. Niedurnego na bliskim Zaodrzu. Andrzej Nowak był właśnie związany z Zaodrzem, więc jest to miejsce, które nawiązuje również do jego twórczości i jego życia.

Odsłonięcie muralu będzie miało miejsce w czasie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Przypomnijmy, 59. edycja KFPP odbędzie się między 17-21 czerwca.
Arkadiusz Wiśniewski
Alicja Kosakowska
Łukasz Śmierciak

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »