Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-17, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA]

Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego. Luteranie" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego. Luteranie" [fot. Mariusz Majeran]
Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany "Religie i wyznania Śląska Opolskiego".
- Pomysł powstał dwa lata temu, a realizacja ruszyła niedawno - podkreśla prezes fundacji Wiesław Duda. - W pierwszym filmie staraliśmy się pokazać temat obejmujący wyznanie ewangelicko-augsburskie w takim specjalnym zawężeniu do dotyczącym luteran. Od kiedy u nas są? Skąd przybyli? A może nie przybyli? A może tu byli? Pokazać fragmenty z ich życia na przestrzeni wieków. I czasy współczesne. Film w języku polskim z tłumaczeniem na język niemiecki.

- Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym projekcje - mówi ksiądz profesor Zygfryd Glaeser. - To świetny pomysł. Powinniśmy odkrywać coraz to nowe obszary. Te, które wydaje się są znane, a jednak nieznane. W kontekście historii i wydarzeń związanych z tym miejscem.

- Informacja jest bardo ważna, a ten film przybliża nam luteranizm - dodaje ksiądz Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu. - Ta informacja o luteranach, tutaj lokalnie. Jak żyją, co robią, jakie mają korzenie? Skąd się wzięli i że to są ludzie stąd. Są jak najbardziej potrzebne.

Film powstał przy współpracy Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu i Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Trwa trzydzieści minut.
Wiesław Duda
Zygfryd Glaeser
Wojciech Pracki

Kultura i rozrywka

2024-02-24, godz. 16:00 "Władza" zdominuje 17. Zimowy Las Sztuki w Opolu? Zimowy Las Sztuki otworzy się przed opolanami już po raz 17. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego w Teatrze Eko Studio w Opolu jest 'Wła… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Standardy jazzowe, muzyka filmowa i rozrywkowa. Niedziela z koncertem charytatywnym w Kluczborku Jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce weźmie udział w jutrzejszym (25.02) koncercie charytatywnym z okazji 15-lecia kluczborskiego Big Roll Bandu… » więcej 2024-02-24, godz. 09:54 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Poznaj inwazyjne gatunki w Polsce. Oprowadzanie po wystawie w MŚO Na rodzinne oprowadzanie po wystawie przyrodniczej zaprasza w sobotę (24.02) Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Obcy wśród nas. Obce… » więcej 2024-02-23, godz. 07:58 Multimedialne prace studentów na wystawie w teatrze [ZDJĘCIA] Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pokazują swoje zaliczenia na wystawie multimedialnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wystawa nosi tytuł… » więcej 2024-02-22, godz. 19:15 Bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych Do udziału w bezpłatnych wykładach dotyczących pozyskiwania pieniędzy unijnych, rachunkowości czy prawa, zachęca Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu… » więcej 2024-02-22, godz. 14:00 "Nemezis" Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku 2023 Powieść pt. 'Nemezis', związanego z Opolszczyzną autora, Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku portalu lubimyczytać.pl. To powieść z pogranicza… » więcej 2024-02-22, godz. 12:15 Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już… » więcej 2024-02-22, godz. 10:15 Znane "piosenki ulicy" usłyszymy w Filharmonii Opolskiej Klub Muzyczny Filharmonii Opolskiej proponuje koncert złożony z popularnych piosenek warszawskich, lwowskich i innych znanych bardów. Koncert zatytułowany… » więcej 2024-02-21, godz. 15:14 Sukces aktorki z Nysy. Kamila Urzędowska nagrodzona na 74. Berlinale Wywodząca się z Nysy aktorka - Kamila Urzędowska została doceniona podczas 74. Berlinale. Jurorzy docenili ją za rolę Jagny w 'Chłopach' w reżyserii DK… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »