Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-17, 21:15 Autor: Mariusz Majeran

Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA]

Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego. Luteranie" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego. Luteranie" [fot. Mariusz Majeran]
Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany "Religie i wyznania Śląska Opolskiego".
- Pomysł powstał dwa lata temu, a realizacja ruszyła niedawno - podkreśla prezes fundacji Wiesław Duda. - W pierwszym filmie staraliśmy się pokazać temat obejmujący wyznanie ewangelicko-augsburskie w takim specjalnym zawężeniu do dotyczącym luteran. Od kiedy u nas są? Skąd przybyli? A może nie przybyli? A może tu byli? Pokazać fragmenty z ich życia na przestrzeni wieków. I czasy współczesne. Film w języku polskim z tłumaczeniem na język niemiecki.

- Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym projekcje - mówi ksiądz profesor Zygfryd Glaeser. - To świetny pomysł. Powinniśmy odkrywać coraz to nowe obszary. Te, które wydaje się są znane, a jednak nieznane. W kontekście historii i wydarzeń związanych z tym miejscem.

- Informacja jest bardo ważna, a ten film przybliża nam luteranizm - dodaje ksiądz Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu. - Ta informacja o luteranach, tutaj lokalnie. Jak żyją, co robią, jakie mają korzenie? Skąd się wzięli i że to są ludzie stąd. Są jak najbardziej potrzebne.

Film powstał przy współpracy Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu i Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Trwa trzydzieści minut.
Wiesław Duda
Zygfryd Glaeser
Wojciech Pracki

Kultura i rozrywka

2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej 2022-05-20, godz. 08:13 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Znamy wykonawców koncertów Premiery i Debiuty Telewizja Polska ogłosiła listę wykonawców i piosenek dwóch koncertów 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 'premierach' usłyszymy dziesięć… » więcej 2022-05-19, godz. 21:35 Rusza sprzedaż biletów na koncerty 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu W piątek (20.05) rozpocznie się sprzedaż biletów na 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, który odbędzie się w dniach 17-20 czerwca 2022. Jest… » więcej 2022-05-19, godz. 21:10 Włoska muzyka zagości w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 'Belcanto bez słów', czyli niekonwencjonalne spotkanie z muzyką włoską proponuje na piątkowy (20.05) wieczór Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Orkiestrę… » więcej 2022-05-19, godz. 18:00 Prace Zbigniewa Libery zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Znany artysta zajmujący się sztuką współczesną Zbigniew Libera zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w najbliższy piątek (20.05)… » więcej 2022-05-19, godz. 13:00 Moszna: przed nami plastyczna i wokalna inauguracja "Muzycznego święta kwitnących azalii" Spotkanie z muzyką, ale też ze sztukami wizualnymi otworzy 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' na zamku w Mosznej. W tym roku zaplanowano cztery koncerty… » więcej 2022-05-18, godz. 15:03 Skarby rodziny Württembergów już są w Muzeum Śląska Opolskiego Zakupione na zagranicznej aukcji skarby rodziny Württembergów zostały dziś (18.05) po raz pierwszy zaprezentowane przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »