Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-05, 08:00 Autor: Agnieszka Stefaniak/Katarzyna Doros

Nie żyje Andrzej Nowak. Radio Opole i przyjaciele wspominają muzyka w audycji "Dobre Granie"

Andrzej Nowak [fot. Marek Bohdan]
Andrzej Nowak [fot. Marek Bohdan]
Nie żyje Andrzej Nowak [fot. FB Andrzej Nowak]
Nie żyje Andrzej Nowak [fot. FB Andrzej Nowak]
Andrzej Nowak [fot. Wanda Kownacka]
Andrzej Nowak [fot. Wanda Kownacka]
Zmarł Andrzej Nowak, współzałożyciel zespołu TSA. Informacja pojawiła się na profilu FB artysty. Potwierdził ją również Jacek Kasprzyk, który z Nowakiem grał w zespole Złe Psy.
Opolanin Andrzej Nowak był założycielem zespołu TSA. W latach 80. grał m.in. z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz. W 1999 założył zespół Złe Psy, a od 2001 ponownie grał w TSA.

Muzyk, gitarzysta, był również kolekcjonerem motocykli i militariów.

W listopadzie 2019 roku Andrzej Nowak z zespołem Złe Psy świętował potrójny jubileusz w Studiu M im. SBB Radia Opole. 20-lecie grupy, 60. urodziny Andrzeja Nowaka oraz jego 40. lat pracy artystycznej.

Złe Psy właśnie w naszej rozgłośni nagrywały już czwarty studyjny album.

- Bez względu na to, czy gramy na dużym stadionie, czy w kameralnej sali, za każdym razem wszyscy angażują się na 100% - mówił wówczas Andrzej Nowak, lider i założyciel zespołu Złe Psy. - Dodam do tego, że Radio Opole, wspaniałe studio imienia SBB, z którym mam teraz zaszczyt współpracować, dają taki smaczek dystynkcji i takiego podniesienia. Opole jest moim miastem rodzinnym, to jest mój dom, tutaj się wychowałem. W tym budynku kończyłem studia. Atmosfera jest wspaniała, sprzęt jest świetny, akustyka jest kapitana, wszystko jest tak jak trzeba.

- Żegnaj Andrzeju... [*] - takie pożegnanie pojawiło się na profilu Marka Piekarczyka, wokalisty TSA. Pod wpisem teledysk do utworu "51", który obaj skomponowali.

- To dla nas bardzo smutna wiadomość i bardzo ciężki początek roku - mówi Radiu Opole Jacek Kasprzyk, gitarzysta zespołu Złe Psy. - Odszedł kolega, z którym spędziłem mnóstwo czasu. Dużo zagranych wspólnie dźwięków. Czasem były to trudne chwile, ale było też sporo radośnie spędzonego czasu. Na pewno jeszcze wiele fajnych rzeczy mógł Andrzej w swoim życiu zrobić i zagrać dla nas jeszcze nie raz. Wielka szkoda. Życzę wszystkim słuchaczom, żeby muzyka Andrzeja z nimi jak najdłużej była i dawała im radość.

- Mój idol wczesnej młodości… Twardy jak iryd, z sercem gorętszym niż lawa… - napisał na FB Paweł Kukiz.

- Smutek, żal i nostalgia. W swoją ostatnią podróż odjechał Andrzej Nowak - Legenda Polskiej Muzyki i nasz Przyjaciel. Nie tak dawno śpiewał jako gość na płycie "PIERSI i PRZYJACIELE 2" Śpiewał słowa: "Kiedy jadę na motorze - czuje wolność". Kochał życie, bliskich, muzykę, motory, militaria, psy. Jedź Andrzeju i bądź wolny... Szykuj nam miejsce na tamtej autostradzie... Do zobaczenia PRZYJACIELU - to pożegnanie na FB zamieścili artyści z zespołu PIERSI.

- Wiadomość o śmierci Andrzeja odebrałem jadąc samochodem. To jest wielka strata dla rock and rolla - mówi Radiu Opole Adam Herbowski ps. Herbata, gitarzysta zespołu Złe Psy. - To był mój przyjaciel, mentor muzyczny, prawie jak ojciec. Ostatnio graliśmy w klubie Muzyczna Owczarnia na andrzejki. W czasie covidowym zagraliśmy i to był naprawdę świetny koncert. Andrzej był w stu procentach w formie, był na środkach przeciwbólowych i był to dla niego ciężki koncert. Powiedział, że się z nami nie żegna. Jest to wielka strata. To był ciepły człowiek. Mimo, że wiele osób postrzegało go jako brutala, to był człowiek, który ratował polne myszy. 

- Andrzej Nowak to była postać charyzma, charakter, niepowtarzalna prawdziwość i wyjątkowy styl sam w sobie - mówi w rozmowie z Radiem Opole Paweł Nafus, basista zespołu Złe Psy. - Miał wyjątkowe vibrato, wyjątkowe podejście do instrumentów. Przede wszystkim był to dobry brat, o którym zawsze będę dobrze myślał. Andrzej Nowak przerzucił duszę Tadeusza Nalepy w nasze czasy. Potrafił to robić jak nikt inny. Jak słyszałem Andrzeja Nowaka w radio czy gdziekolwiek, to wiedziałem, że to jest uczeń Nalepy. To jest kontynuacja pewnej fali rocka i rock and rolla, który dzisiaj umarł.

Audycja "Dobre Granie" Tomka Wojtyłki i Kacpra Śnigórskiego z 5 stycznia była w całości poświęcona Andrzejowi Nowakowi. - Zagraliśmy m.in. koncert Andrzeja Nowaka i zespołu Złe Psy zarejestrowany w Studiu M im. SBB Radia Opole w listopadzie 2019 roku - wspominał Tomasz Wojtyłko. Jej dźwiękowy zapis dostępny jest poniżej.
Jacek Kasprzyk
Adam Herbowski
Paweł Nafus
Dobre Granie cz. 1 (05.01.2021)
Dobre Granie cz. 2 (05.01.2021)
Dobre Granie cz. 3 - Koncert (05.01.2021)

Kultura i rozrywka

2022-09-30, godz. 16:00 Projekt "Rzuć to wszystko i tańcz" w opolskim amfiteatrze Opolska artystka, kryjąca się pod artystycznym pseudonimem Malv Miel, przygotowała artystyczny projekt zatytułowany 'Rzuć to wszystko i tańcz'. Na całość… » więcej 2022-09-30, godz. 13:30 Są jeszcze bilety na sobotni koncert w kluczborskim Kinie Bajka. Publiczność zdecyduje o jego przebiegu Hybryda koncertu muzyki klasycznej i rozrywkowej zapowiada się na sobotni (01.10) wieczór w kluczborskim Kinie Bajka. » więcej 2022-09-30, godz. 11:00 Będzie smacznie, tradycyjnie i w doborowym towarzystwie. Jubileuszowe X Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego w weekend… - To jest ryba z bardzo dużym potencjałem kulinarnym, co inspiruje wielu szefów kuchni - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole Aleksandra Czerkawska, dyrektor… » więcej 2022-09-30, godz. 07:15 Dariusz Byczkowski pozostaje na stanowisku dyr. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Decyzją wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego dr Dariusz Byczkowski pozostanie na stanowisku dyrektora Muzeum Piastów… » więcej 2022-09-29, godz. 20:00 W Głubczycach ostatnie próby przed finałowym koncertem ''Opolskie Śpiewa'' W Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach trwają intensywne próby do koncertu finałowego festiwalu ''Opolskie Śpiewa''. W sobotnim (01.10) koncercie weźmie… » więcej 2022-09-29, godz. 19:00 Filharmonia Opolska zdradza program artystyczny w nowym sezonie [ZDJĘCIA] Poznaliśmy szczegółowy program Filharmonii Opolskiej w nowym 71. sezonie artystycznym. A tegoroczny sezon zapowiada się bardzo interesująco. Oprócz koncertów… » więcej 2022-09-29, godz. 17:00 "Dzień Archiwisty". Archiwum zaprasza mieszkańców Opola Archiwum Państwowe w Opolu w najbliższy piątek (30.09) otwiera swoje drzwi z okazji Dnia Archiwisty. Przygotowano szereg zajęć dla dzieci i dorosłych. » więcej 2022-09-29, godz. 09:26 Cztery osobowości w Studiu M im. SBB Radia Opole. To już w piątek Legendarne Studio M. imienia SBB Radia Opole to nie tylko miejsce nagrań płyt wielu wykonawców ale także przestrzeń, w której odbywają się koncerty z udziałem… » więcej 2022-09-28, godz. 19:00 Znamy program tegorocznego 20. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy Stowarzyszenie Opolskie Lamy przedstawiło program tegorocznej imprezy. 20. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy rozpocznie się 7 października i potrwa do 15 października… » więcej 2022-09-28, godz. 14:30 Ludwika Włodek w ramach 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trwa 6. Festiwal Kultur i Języków Świata. W ramach wydarzenia w Bibliotece Obcojęzycznej odbywają się spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »