Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-15, 21:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: nowa książka przybliża warunki oraz miejsca uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego

Janusz Stolarczyk w Muzeum Ziemi Prudnickiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Janusz Stolarczyk w Muzeum Ziemi Prudnickiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Z okazji beatyfikacji kardynała Stefan Wyszyńskiego ukazała się książka „Śladami Prymasa Tysiąclecia”. Prudnicką publikację można otrzymać gratis. Czytelnik bliżej pozna cztery miejsca, gdzie komunistyczne władze w latach 50. ubiegłego wieku więziły duchownego.
- Przetrzymywano go m.in. w klasztorze Franciszkanów w Prudniku-Lesie - mówi Janusz Stolarczyk, autor książki, zarazem pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej. - Bardzo skromne wyposażenie celi prymasa - to robi wrażenie, że w takich warunkach wzniósł się na takie wyżyny duchowe. Później najwięcej już swobody, jeżeli można o tym mówić, to uzyskał w Komańczy, gdzie mógł się po całej miejscowości poruszać i kontaktować ze światem zewnętrznym. W innych miejscach odosobnienia to jednak było wszystko drastycznie ograniczone.

Promocja książki „Śladami Prymasa Tysiąclecia” odbędzie się w prudnickim Kinie Diana w środę (17.11). Początek - o godzinie 18. Publikacja wydawana będzie bezpłatnie. Książka ta ukazała się w ramach polsko-czeskiego projektu realizowanego przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku.
Janusz Stolarczyk

Kultura i rozrywka

2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej 2022-01-14, godz. 21:20 Twórcy i aktorzy ''Behawiorysty'' odwiedzili Opole. Opowiadali o dwóch pierwszych odcinkach ekranizacji powieści Remigiusza… Twórcy i aktorzy serialu ''Behawiorysta'' odwiedzili dziś (14.01) Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Na spotkaniu opowiadali o wrażeniach po pierwszych… » więcej 2022-01-14, godz. 09:00 Artyści spotkają się z opolanami. Grupa Ościenia zaprasza do GSW Tomasz Chmielewski i Zbigniew Natkaniec z grupy Ościenia spotkają się w sobotę (15.01) z opolanami w Galerii Sztuki Współczesnej w stolicy regionu. Wydarzenie… » więcej 2022-01-13, godz. 09:52 Andrzej Nowak będzie pochowany w Warszawie. Spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb Andrzeja Nowaka, założyciela zespołów TSA i Złe Psy odbędzie się 28 styczna w Warszawie. Informacja na ten temat pojawiła się na profilu zmarłego… » więcej 2022-01-12, godz. 12:13 Nowe wydawnictwo Muzeum Śląska Opolskiego. Książka o Marii Bujakowej poprzedzi wystawę Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło - nietypowo - najpierw wydać książkę, która będzie towarzyszyła wystawie, a dopiero później zorganizować ekspozycję… » więcej 2022-01-12, godz. 09:50 Wspólne opolskie granie i śpiewanie Fundacja 'Czas Podróżników' zaprasza na wspólne granie i śpiewanie w najbliższy piątek w Opolu. Miłośnicy piosenki turystycznej i podróżniczej a także… » więcej 2022-01-11, godz. 11:00 Trwa nabór prac na Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej Tylko jeszcze przez miesiąc można się zgłaszać do udziału w Salonie Wiosennym - przeglądzie twórczości plastycznej artystów z naszego regionu. Po raz… » więcej 2022-01-08, godz. 14:51 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. 'Instytut'… » więcej 2022-01-07, godz. 14:30 Premiera "Instytutu" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Zbliża się pierwsza w tym roku premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie zobaczą 'Instytut' w reż. Jędrzeja Wieleckiego, który powstał… » więcej 2022-01-07, godz. 09:20 Łukasz Żygadło o swojej wizji TVP3 Opole. "Moim oczkiem w głowie był i będzie Kurier Opolski" - Mamy rekordowy budżet 13 milionów złotych na funkcjonowanie w 2022 roku. Takich pieniędzy w opolskim ośrodku jeszcze nie było - przyznał w Porannej Rozmowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »