Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-15, 14:40 Autor: Daniel Klimczak

Prof. Stanisław Nicieja spotkał się z mieszkańcami Nysy. W tamtejszym muzeum zwracał uwagę na rolę twierdz w dawnej Rzeczpospolitej

Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Jazłowiec i Trembowla to twierdze o sporym znaczeniu dla historii Polski. O ich roli w dziejach opowiedział dziś (15.11) w nyskim muzeum profesor Stanisław Nicieja.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy miejscowego Klubu Tarnopolan. Historyk zaprezentował efekty swoich badań, które spisane zostały w najnowszym, XVII tomie Kresowej Atlantydy.

Jak wskazuje uczony, warownie, o których mowa strzegły nie tylko granic Rzeczpospolitej, ale i przyjętego w tej części świata systemu wartości.

- To jest XVII wiek, kiedy dochodzi do ostrego starcia islamu z chrześcijaństwem. To jest zderzenie dwóch wielkich religii, bardzo dynamicznych, dwóch światów, cywilizacyjnych i duchowych na tej granicy. Postawiono tam te fortece i XVII wiek był tym momentem, że gdybyśmy nie utrzymali, to wtedy Turca by się rozlała na Europę; doszłaby do Lwowa, poszłaby dalej. Oni tego próbowali - wyjaśnia.

W spotkaniu brała udział między innymi młodzież z nyskich szkół. Jak powiedzieli Radiu Opole uczniowie "Carolinum", była to okazja do poszerzenia wiedzy zdobywanej podczas tradycyjnych lekcji.

- Warto było przyjść. Dowiedziałem się wielu rzeczy z historii, co się wcześniej działo z Polską - mówi Marcel.

- Dowiedziałem się, że nasza granica została przesunięta, przez co nasze dawne ziemie zostały nam zabrane. One należą teraz do Ukrainy, jest to na przykład Lwów - zauważa Wiktor.

- Usłyszałam o historii Kresów Wschodnich na pewno. Moja rodzina stamtąd pochodzi, więc to na pewno była dla mnie bardzo przydatna wiedza. Bardzo mi się podobało, jak była mowa o tych zamkach, zabytkach, o kulturze, o społeczeństwie - wymienia Roksana.

Dodajmy, że po wykładzie zorganizowano poczęstunek, w czasie którego zainteresowani mogli indywidualnie porozmawiać z historykiem, a także nabyć jego dzieła wraz z dedykacją.
prof. Stanisław Niceja
Uczniowie nysiego "Carolinum"

Kultura i rozrywka

2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej 2022-01-18, godz. 18:00 Opole przekazało dary na tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA] Spektakl dla najmłodszych, skrypty aktorskie z podpisami do filmu 'Behawiorysta', kolacja w Zamku Górnym czy własny koncert w Narodowym Centrum Piosenki - to… » więcej 2022-01-18, godz. 15:25 Kamil Kowalczyk prezentuje grafiki. Nowa wystawa w oddziale NBP w Opolu Grafiki Kamila Kowalczyka można oglądać w oddziale Narodowego Banku Polskiego w Opolu. Artysta ukończył studia licencjackie w dziedzinie komunikacji wizualnej… » więcej 2022-01-18, godz. 09:00 Miłośnicy egzotycznych podróży spotkali się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA] Profesor Janusz Słodczyk spotkał się ze słuchaczami w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Naukowiec jest geografem i ekonomistą, specjalizującym się w geografii… » więcej 2022-01-17, godz. 21:15 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-17, godz. 12:45 WBP: Spotkanie autorskie z pisarką z Brazylii, ale na odległość W ramach cyklu 'Spotkania bez granic' Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy nie pojawiają się w Polsce… » więcej 2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej 2022-01-14, godz. 21:20 Twórcy i aktorzy ''Behawiorysty'' odwiedzili Opole. Opowiadali o dwóch pierwszych odcinkach ekranizacji powieści Remigiusza… Twórcy i aktorzy serialu ''Behawiorysta'' odwiedzili dziś (14.01) Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Na spotkaniu opowiadali o wrażeniach po pierwszych… » więcej 2022-01-14, godz. 09:00 Artyści spotkają się z opolanami. Grupa Ościenia zaprasza do GSW Tomasz Chmielewski i Zbigniew Natkaniec z grupy Ościenia spotkają się w sobotę (15.01) z opolanami w Galerii Sztuki Współczesnej w stolicy regionu. Wydarzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »