Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-21, 20:43 Autor: Wiktoria Konieczna

Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa"

Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" [fot. Szymon Pleszczak]
Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" [fot. Szymon Pleszczak]
Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" [fot. Szymon Pleszczak]
Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" [fot. Szymon Pleszczak]
Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" [fot. Szymon Pleszczak]
Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" [fot. Szymon Pleszczak]
Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli. Właśnie im poświęcony został najnowszy tom historycznego cyklu autorstwa prof. Stanisława Sławomira Niciei. Twierdze dawały tamtejszej ludności poczucie bezpieczeństwa w czasie wojen oraz inwazji. Weszły one do polskiej legendy narodowej i literatury pięknej. Premiera kolejnej "Kresowej Atlantydy" odbyła się w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Spotkanie poprowadziła Danuta Skalska z Radia Katowice, autorka audycji "Lwowska Fala", która poświęcona jest Kresowiakom.

- Te rozmowy z profesorem są takim powrotem do dzieciństwa - zauważa Skalska. - Przy każdym spotkaniu opowiada nam piękną baśń o Kresach. Profesor ma w mojej radiowej audycji swój kącik. Jego opowieści cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Bardzo go ludzie kochają i czekają na następne tomy "Kresowej Atlantydy".

Nowy tom "Kresowej Atlantydy" ukazuje się co pół roku. Jak twierdzi profesor Nicieja każdą książkę można traktować jako doktorat, ze względu na ogromną ilość przypisów, kontaktów, relacji.

- Jednocześnie staram się pisać tak, żeby to nie męczyło czytelnika, co wcale nie jest dla mnie łatwe - mówi prof. Stanisław Sławomir Nicieja. - Myślałem, że będzie pięć, sześć tomów, a to nie ma końca. Siedzę nie tylko w Archiwum Państwowym nad dokumentami, donosami, ale też zyskałem zaufanie czytelników. Oni otworzyli dla mnie swoje domy, swoje szuflady, swoje zakamarki życia rodzinnego, dzięki temu mogłem te książki napisać.

Wydarzenie to odbyło się w ramach piątej edycji "Zaczytanego Opolskiego", cyklu realizowanego przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek z całego regionu.

Dodajmy, że dłuższa rozmowa z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją pojawi się na naszej antenie już 31 października i 1 listopada po godzinie 19.00 w audycji Śladami Kresowej Atlantydy, którą prowadzi Jan Poniatyszyn. Materiał dostępny będzie również na stronie internetowej Radia Opole.
Danuta Skalska
prof. Stanisław Sławomir Nicieja

Kultura i rozrywka

2021-11-29, godz. 19:10 Zakończył się 11. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Ostatnim spotkaniem autorskim w Galerii Sztuki Współczesnej, w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, była opowieść Magdy Hueckel o 'Menadach'. » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Jutro Gala Nagród Mediów Publicznych. Wśród nominowanych jest Józef Skrzek Jutro (30.11) wieczorem w telewizyjnej Jedynce TVP Gala Nagród Mediów Publicznych. W kategorii Muzyka nominowany jest Józef Skrzek. Związany z Radiem Opole… » więcej 2021-11-29, godz. 14:00 Harcerze z Głubczyc zorganizowali integracyjne "Andrzejki" Zuchy i harcerze z komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach, wspólnie z wychowankami miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »