Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-18, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik zyska galerię sztuki z zagadkowymi polichromiami

Jedna z wielu prac Hanny Bakuły, które artystka przekazała prudnickiemu muzeum [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jedna z wielu prac Hanny Bakuły, które artystka przekazała prudnickiemu muzeum [zdj. Jan Poniatyszyn]
Powstaje Prudnicka Galeria Sztuki. Ma być udostępniona publiczności w czerwcu przyszłego roku. Będzie tam stała ekspozycja prac Hanny Bakuły. Po kilku latach decyzyjnego zastoju ruszyły roboty budowlane. Zagadką są unikatowe polichromie w obiekcie. Placówka będzie mieściła się na parterze zabytkowej kamienicy Weidingerów. Jednak pomieszczenia te wymagają gruntownego remontu.
- Zadanie to obejmuje m.in. konserwację zabytkowego, drewnianego stropu pokrytego polichromią - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej.

– To jest wyzwanie przed historykami, muzealnikami, żeby zbadać, zlecić w przyszłości takie badania metodą dendrochronologiczną, aby oszacować czas powstania tego stropu i polichromii. Przypuszcza się z dużą dozą prawdopodobieństwa, że strop ten powstał w czasach baroku. Dzisiaj jego wartość historyczna jest nie do przecenienia.

Nowa prudnicka placówka wystawiennicza powstaje w pomieszczeniach, gdzie kiedyś mieściła się prywatna galeria sztuki. Obiekt był dzierżawiony od gminy. Ponownie zaczęła nim dysponować przed kilku laty.

Miasto nie pozyskało nowego dzierżawcy. Po remoncie galerię prowadzić będzie prudnickie muzeum, które ma największą w kraju kolekcję obrazów Hanny Bakuły.
Wojciech Dominiak

Kultura i rozrywka

2021-12-09, godz. 14:55 19. Opolska Jesień Literacka z sukcesem frekwencyjnym Zakończyła się trwająca ponad miesiąc w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 19. Opolska Jesień Literacka. Spotkania odbywały się stacjonarnie i on-line… » więcej 2021-12-09, godz. 13:45 "Straszny dwór" zagości na dwa dni w Opolu W Filharmonii Opolskiej przed nami kolejna koprodukcja. Tym razem usłyszymy operę 'Straszny dwór' Stanisława Moniuszki. Soliści, orkiestra i chór mają swoje… » więcej 2021-12-09, godz. 11:30 Nowa książka M.Ogórek o rabunku dzieł sztuki [ZDJĘCIA, FILM] 'Kat kłania się i zabija' - taki tytuł nosi kolejna książka dr Magdaleny Ogórek, której oficjalna premiera odbyła się podczas spotkania z czytelnikami… » więcej 2021-12-09, godz. 10:19 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja spotka się z czytelnikami MBP w Kędzierzynie-Koźlu Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu organizuje spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją poświęcone kolejnej części książki… » więcej 2021-12-09, godz. 08:21 "Obiekty" - wystawa fotograficzna w Prudniku Opolski fotografik i filmowiec Wojciech Brzeszczak przygotował swoją nową wystawę fotograficzną w Prudniku. Tym razem nie będę to abstrakcja a artystyczne… » więcej 2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »