Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-28, 15:29 Autor: Maja Laksy

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Błażejem Torańskim, autorem książki ''Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi''

Spotkanie z Błażejem Torańskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. MBP Opole]
Spotkanie z Błażejem Torańskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. MBP Opole]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (28.09) na spotkanie z Błażejem Torańskim dotyczące książki ''Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi''. Autor, wraz z historykiem Markiem Białokurem, chcą przypomnieć o dramatycznych wydarzeniach, które spotkały najmłodszych uczestników jedynego niemieckiego obozu dziecięcego znajdującego się na terenie okupowanej Polski.
- Wrzesień to dla nas miesiąc szczególny, bo właśnie wtedy rozpoczęła się II wojna światowa. Pozostajemy w nastroju wojennym i chcemy przypomnieć o miejscach zapomnianych, takich jak obóz dla dzieci w Łodzi - mówi Danuta Łuczak, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

- Zwykle mówimy o obozach koncentracyjnych w Auschwitz i wielu innych. Do tej pory zapomnieliśmy, że w Łodzi również był obóz, taki jak Oświęcim, tyle że dla dzieci. Książka opisuje to, w jakich warunkach dzieci tam żyły, pracowały czy z jakich rodzin się wywodziły - dodaje Danuta Łuczak.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w sali spotkań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Danuta Łuczak

Kultura i rozrywka

2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »