Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-21, 19:47 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić. "Pozwoli odkryć miejsca, które znajdują się tuż obok nas"

Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić [fot. A. Pospiszyl]
Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić [fot. A. Pospiszyl]
Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić [fot. A. Pospiszyl]
Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić [fot. A. Pospiszyl]
Miejsca warte odwiedzenia, ciekawostki przyrodnicze, namiary na miejsca noclegowe i restauracje – to wszystko można znaleźć w „Spacerowniku”, czyli polsko-niemieckim przewodniku turystycznym, który został opracowany dla pięciu powiatów naszego regionu. Wydawnictwo jest owocem realizacji dwóch projektów w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej - „Opolskie bez tajemnic”. Dzięki działaniom Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim powstały spacerowniki po powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim oraz po powiecie kluczborskim, namysłowskim i oleskim.
- Chcieliśmy stworzyć przewodnik turystyczny, który pozwoli odkryć miejsca, które znajdują się tuż obok nas – mówi Joanna Hassa, rzeczniczka TSKN-u. - Spacerownik jest podzielony na kilka działów i można tym się sugerować, i takie trasy sobie wybierać. Czyli ktoś chciałby jechać trasą kościołów, to wybiera kościoły, interesują go pałace, to może o tych pałacach więcej poczytać. Jest informacja na temat adresu miejsca oraz zdjęcia ilustracyjne. Na końcu jest informacja na temat bazy turystycznej – miejsca noclegowe, ale też restauracje.

Spacerownik po powiatach strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim współtworzyli miłośnicy historii lokalnej – Piotr Smykała z Rozmierki i Tomasz Kandziora z Reńskiej Wsi.

- Byłem odpowiedzialny za stworzenie części dotyczącej powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego – mówi Tomasz Kandziora. - Nie byłbym sobą, gdybym nie polecił pałacu w Większycach, wspaniałej perełki architektury, warto to miejsce odwiedzić z co najmniej kilku powodów. Na pewno ciekawym miejscem jest drewniany kościół w Gościęcinie – Bryksach. Kościół, ale również kaplice, które są obok, cudowne źródełko, pustelnie. To miejsce ma swój klimat i warto je odwiedzić, choćby podczas jakiejś wycieczki rowerowej. No i też myślę dosyć oczywiste miejsce – zamek w Polskiej Cerekwi.

Dzisiaj (21.09) w Domu Kultury Koźle odbyło się spotkanie z autorami Spacerownika. Jutro (22.09) zaplanowane jest kolejne. O godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie będzie można porozmawiać z Krzysztofem Adamskim, który tworzył treści do przewodnika po powiatach kluczborskim, namysłowskim i oleskim.
Joanna Hassa
Tomasz Kandziora

Kultura i rozrywka

2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej 2021-10-14, godz. 19:55 Konkurs literacki "Krajobrazy Słowa" Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu razem z Urzędem Miasta ogłosiła XXIX konkurs literacki 'Krajobrazy Słowa'. Konkurs ma charakter otwarty… » więcej 2021-10-14, godz. 16:59 Sześć spektakli i dwa koncerty. Przed nami 4. Maraton Teatralny 'Amator 2020', 'Danse Macabre', 'Król Lear' czy 'Jeszcze się nie stało' - to tylko niektóre ze spektakli, jakie będzie można zobaczyć w ramach 4. Maratonu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »