Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-16, 21:10 Autor: Witold Wośtak

Opo Festival zamiast Opole Songwriters Festival. Pierwsze koncerty w ścisłym centrum miasta już w piątek i sobotę

K. Matyjaszek, A. Wiśniewski i R. Szczepanek [fot. Witold Wośtak]
K. Matyjaszek, A. Wiśniewski i R. Szczepanek [fot. Witold Wośtak]
Plakat pierwszego weekendu z Opo Festival [fot. Witold Wośtak]
Plakat pierwszego weekendu z Opo Festival [fot. Witold Wośtak]
Przed nami pierwszy weekend z Opo Festival, czyli klubową wersją Opole Songwriters Festival. Jednym z głównych celów jest promocja muzyki alternatywnej.
Ze względu między innymi na pandemię, ta edycja ma liczbę 9,5, ponieważ w ubiegłym roku nie udało się zorganizować imprezy. Opo Festival jest rozłożony w czasie - w formie weekendowej. Pierwsza odsłona już jutro (17.09) i w sobotę wieczorem.

- Zapraszamy ciekawych twórców zagranicznych i chcemy promować polskich debiutantów - mówi Roman Szczepanek, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Opo Festival.

- Mamy dwoje zagranicznych artystów. To Amerykanin Jae Tyler i Mr. Silla, artystka z Islandii. Myślę, że niecodziennie gościmy w Opolu artystów z Islandii czy Stanów Zjednoczonych. Cieszę się więc, że mimo nadal trudnej sytuacji na rynku koncertowym udaje się zapraszać takich artystów do Opola. W sobotę posłuchamy polskich debiutantów, a kolejne weekendy zamierzamy ogłaszać systematycznie.

Na konferencji prasowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, mówił, że festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, choć ma swoją specyfikę. Tego roku jest duża zmiana.

- Chcę powiedzieć o dużej zmianie, mianowicie miejscu dla Opo Festival. To jest istotna różnica, wpisująca się trochę, a nawet bardziej niż trochę, w projekt ożywiania ścisłego centrum Opola pod kątem kulturalnym scenicznym czy skierowania tam szerszej oferty. Kawiarnia OPO to nowe miejsce na kulturalnej mapie Opola, ale myślę, że ono już mocno odciska piętno na wydarzenia w mieście.

Magdalena Matyjaszek, naczelnik wydziału kultury w opolskim ratuszu, informuje, że miasto przeznaczyło na Opo Festival 80 tysięcy złotych.

- Cieszymy się oczywiście i gratulujemy Stowarzyszeniu, że właśnie w trakcie pandemii udało się przygotować program. W bardzo kameralnej, świetnej i ślicznej przestrzeni klubokawiarni OPO będziemy mogli słuchać muzyki alternatywnej na najwyższym poziomie.

Informacji o kolejnych weekendach z Opo Festival należy szukać przede wszystkim w mediach społecznościowych, ale warto zarezerwować czas 1 i 2 października.
Roman Szczepanek
Arkadiusz Wiśniewski
Magdalena Matyjaszek

Kultura i rozrywka

2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »