Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-10, 14:40 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe zaprasza na promocję książki, która powstała z archiwalnych dokumentów

Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu posiada dokumenty dotyczące różnych dziedzin naszego życia. Pracownicy placówki zajęli się opracowywaniem dokumentów dotyczących uprawy winogron w naszym regionie i produkcji wina. I tak powstała książka "NieWinny smak miłości do alkoholi".
 - Książka mówi o uprawie winorośli na Śląsku i nie tylko - mówi Małgorzata Iżykowska, współautorka książki. - Książka dotyczy dwóch spraw. Po pierwsze historii winiarstwa na Śląsku, które mogliśmy obserwować dzięki zachowanym aktom, które przechowujemy w naszym archiwum. Zasadnicza część książki to jest przekład, niełatwy dodajmy, niemieckich zapisków pewnego handlarza winem, jak się domyślamy.

- Przekład z niemieckiego nie był łatwy, bo oryginał ma sto pięćdziesiąt, dwieście lat - dodaje Małgorzata Blach-Margos. - Z tego przekładu dowiemy się, jak zmienić czerwone wino w białe, jak oczyścić mętne wino albo jak naprawić zepsute wino, które już w sumie nie nadaje się do picia, tak żeby można je było jeszcze sprzedać? Również jak zrobić tort biszkoptowy z trzydziestu jajek? Albo jak zrobić tort jabłkowy bez jabłek, ponieważ autor nie uwzględnił tego w przepisie.

Spotkanie w sobotę (11.09) o godzinie 15:00 w Archiwum Państwowym w Opolu. Wstęp wolny. A przed budynkiem Archiwum dostępna będzie wystawa materiałów archiwalnych ukazujących uprawę winorośli i produkcję wina w dawnych czasach na Śląsku.
Małgorzata Iżykowska
Małgorzata Blach-Margos

Kultura i rozrywka

2022-10-07, godz. 15:00 W Prudniku oglądać można wystawę grafik i rysunków znanego muzyka Prudnicki Ośrodek Kultury zaskakuje nas swoimi propozycjami. Tym razem instytucja zaprosiła do Prudnika znanego muzyka ale nie po to, by zagrał koncert a pokazał… » więcej 2022-10-07, godz. 14:10 Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Koncert symfoniczny na otwarcie Dni Kultury Niemieckiej. "W programie trzy przepiękne utwory" Tradycyjnie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim koncertem symfonicznym oficjalnie otwiera święto kultury w naszym regionie. Taki… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 Historia Nowej Wsi Królewskiej na wystawie w Opolu Archiwum Państwowe przygotowało kolejną wystawę z cyklu przedstawiania dzielnic Opola. Tym razem zaprasza na wystawę, która wpisuje się w 19. Dni Kultury… » więcej 2022-10-06, godz. 14:00 Wystawa porcelany w Muzeum Ziemi Prudnickiej Porcelanę ze zborów z prywatnej kolekcji Anny Bartoszek-Szurlej będzie można zobaczy w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Placówka zaprasza na wystawę zatytułowaną… » więcej 2022-10-05, godz. 19:02 W pociągach na trasie Opole-Nysa przypominają historię powstańców wiezionych do Stalagu 344 Lamsdorf Kursem do Nysy rozpoczął się happening upamiętniający 78. rocznicę pierwszego transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. » więcej 2022-10-05, godz. 12:54 Pierwszy pociąg odjeżdża o 14:44! Przypomną drogę powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf Happening pt. 'Tu byli' w kilku opolskich pociągach POLREGIO upamiętni 78. rocznicę pierwszego transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… » więcej 2022-10-04, godz. 08:00 Wojtek Mazolewski nagrywa w Radiu Opole muzykę do przedstawienia [ZDJĘCIA, FILM] W połowie listopada czeka nas kolejna premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Muzykę do sztuki stworzył Wojtek Mazolewski, który wraz z zespołem… » więcej 2022-10-03, godz. 17:00 Wystawa książek fotograficznych w bibliotece W ramach 12. Opolskiego Festiwalu Fotografii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu dostępna jest wystawa zatytułowana 'Zdjęć nie wyrzuca się'. Wystawa… » więcej 2022-10-03, godz. 14:38 Christiane Hoffmann spotkała się z czytelnikami w Opolu [ZDJĘCIA] Niemiecka pisarka, dziennikarka i zastępca rzecznika rządu federalnego Niemiec Christiane Hoffman promowała w Opolu swoją najnowszą książkę. W publikacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »