Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-10, 14:40 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe zaprasza na promocję książki, która powstała z archiwalnych dokumentów

Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu posiada dokumenty dotyczące różnych dziedzin naszego życia. Pracownicy placówki zajęli się opracowywaniem dokumentów dotyczących uprawy winogron w naszym regionie i produkcji wina. I tak powstała książka "NieWinny smak miłości do alkoholi".
 - Książka mówi o uprawie winorośli na Śląsku i nie tylko - mówi Małgorzata Iżykowska, współautorka książki. - Książka dotyczy dwóch spraw. Po pierwsze historii winiarstwa na Śląsku, które mogliśmy obserwować dzięki zachowanym aktom, które przechowujemy w naszym archiwum. Zasadnicza część książki to jest przekład, niełatwy dodajmy, niemieckich zapisków pewnego handlarza winem, jak się domyślamy.

- Przekład z niemieckiego nie był łatwy, bo oryginał ma sto pięćdziesiąt, dwieście lat - dodaje Małgorzata Blach-Margos. - Z tego przekładu dowiemy się, jak zmienić czerwone wino w białe, jak oczyścić mętne wino albo jak naprawić zepsute wino, które już w sumie nie nadaje się do picia, tak żeby można je było jeszcze sprzedać? Również jak zrobić tort biszkoptowy z trzydziestu jajek? Albo jak zrobić tort jabłkowy bez jabłek, ponieważ autor nie uwzględnił tego w przepisie.

Spotkanie w sobotę (11.09) o godzinie 15:00 w Archiwum Państwowym w Opolu. Wstęp wolny. A przed budynkiem Archiwum dostępna będzie wystawa materiałów archiwalnych ukazujących uprawę winorośli i produkcję wina w dawnych czasach na Śląsku.
Małgorzata Iżykowska
Małgorzata Blach-Margos

Kultura i rozrywka

2021-11-29, godz. 19:00 Jutro Gala Nagród Mediów Publicznych. Wśród nominowanych jest Józef Skrzek Jutro (30.11) wieczorem w telewizyjnej Jedynce TVP Gala Nagród Mediów Publicznych. W kategorii Muzyka nominowany jest Józef Skrzek. Związany z Radiem Opole… » więcej 2021-11-29, godz. 15:30 Zakończył się 11. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Ostatnim spotkaniem autorskim w Galerii Sztuki Współczesnej, w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, była opowieść Magdy Hueckel o 'Menadach'. » więcej 2021-11-29, godz. 14:00 Harcerze z Głubczyc zorganizowali integracyjne "Andrzejki" Zuchy i harcerze z komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach, wspólnie z wychowankami miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »