Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-10, 14:40 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe zaprasza na promocję książki, która powstała z archiwalnych dokumentów

Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu posiada dokumenty dotyczące różnych dziedzin naszego życia. Pracownicy placówki zajęli się opracowywaniem dokumentów dotyczących uprawy winogron w naszym regionie i produkcji wina. I tak powstała książka "NieWinny smak miłości do alkoholi".
 - Książka mówi o uprawie winorośli na Śląsku i nie tylko - mówi Małgorzata Iżykowska, współautorka książki. - Książka dotyczy dwóch spraw. Po pierwsze historii winiarstwa na Śląsku, które mogliśmy obserwować dzięki zachowanym aktom, które przechowujemy w naszym archiwum. Zasadnicza część książki to jest przekład, niełatwy dodajmy, niemieckich zapisków pewnego handlarza winem, jak się domyślamy.

- Przekład z niemieckiego nie był łatwy, bo oryginał ma sto pięćdziesiąt, dwieście lat - dodaje Małgorzata Blach-Margos. - Z tego przekładu dowiemy się, jak zmienić czerwone wino w białe, jak oczyścić mętne wino albo jak naprawić zepsute wino, które już w sumie nie nadaje się do picia, tak żeby można je było jeszcze sprzedać? Również jak zrobić tort biszkoptowy z trzydziestu jajek? Albo jak zrobić tort jabłkowy bez jabłek, ponieważ autor nie uwzględnił tego w przepisie.

Spotkanie w sobotę (11.09) o godzinie 15:00 w Archiwum Państwowym w Opolu. Wstęp wolny. A przed budynkiem Archiwum dostępna będzie wystawa materiałów archiwalnych ukazujących uprawę winorośli i produkcję wina w dawnych czasach na Śląsku.
Małgorzata Iżykowska
Małgorzata Blach-Margos

Kultura i rozrywka

2023-12-04, godz. 15:51 Ruszyła Opolska Scena Tańca. "Tańczymy z radości" Opolska Scena Tańca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu powróciła po raz trzeci, ale w nietypowy sposób. Rozpoczęła się nie spektaklem, a ... warsztatami… » więcej 2023-12-04, godz. 15:49 Świątecznie w starostwie w Strzelcach Opolskich. Rozpoczął się coroczny kiermasz Świąteczne stroiki, wieńce, ozdoby na choinkę, czy pierniki. W starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich wystartował bożonarodzeniowy kiermasz, który… » więcej 2023-12-04, godz. 12:00 Różne formy artystyczne na wystawie dwóch autorek w kluczborskim muzeum 'Botanic' to tytuł wystawy plastycznej, prezentowanej obecnie przez Muzeum im. Dzierżona w Kluczborku. Ekspozycja to twórczość Kamili Gis oraz Agaty Nalewaj… » więcej 2023-12-03, godz. 09:00 Wystawa przedśmiertna w GSW. "Artystka żyje i ma się dobrze, choć śmierć jest ważna w jej twórczości" 'Wystawę przedśmiertną' Karoliny Wojtas będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Młoda fotografka przedstawi motyw śmierci nie tylko… » więcej 2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »