Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-22, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Znamy laureatów IV Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Grand Prix wyśpiewał zespół Liber Cante z Białorusi [FILM, ZDJĘCIA]

IV Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Grand Prix wyśpiewał zespół Liber Cante z Białorusi
Za nami koncert laureatów IV Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Na scenie Filharmonii Opolskiej zaprezentowało się 14 uczestników. Repertuar, jaki zaprezentowali, był przeróżny - od piosenek Krzysztofa Krawczyka, Maryli Rodowicz, po Violettę Villas. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych.
Grand Prix przyznano zespołowi Liber Cante z Białorusi, nagrodę za najlepszą piosenkę autorską - Karolinie Popczyk, a nagroda Radia Opole trafiła do Elżbiety Krawczyk.

- Mogę śmiało powiedzieć, że ten festiwal był bardzo udany, zwłaszcza, że organizowaliśmy go w warunkach pandemicznych - mówi Halina Nabrdalik, organizatorka festiwalu.

- Ci, którzy przyjechali, są z nami i są świetni. Prezentują wysoki warsztat wykonawczy, znakomicie są przygotowani, bardzo mentalnie i są otwarci na takie spotkania. My jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy odpowiedzieć na ich potrzeby. Okazało się, że oni w blokach startowych czekali na hasło, kiedy następny Festiwal Polonijny w Opolu będzie. Ja organizowałam go z ogromną dozą niepewności, bo liczyłam się z tym, że możemy go odwoływać w ostatniej chwili, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

- Poziom jest bardzo wysoki i każdy z nas, kto tu śpiewa ma jakiś warsztat za sobą - Paulina Raczkowska z Nowego Jorku.

- Zaprezentowałam "List do Matki" z repertuaru Violetty Villas, "Rozkwitały pąki białych róż" oraz swoją autorską melodię. Jestem tu po raz drugi. Festiwal znalazłam w internecie i postanowiłam się zgłosić i przyjechać.

Jak dodaje Wioletta Falba z Brukseli, ten festiwal, to nie tylko śpiew, ale też jednoczenie ludzi.

- Muzyka bardzo łączy nie tylko pokolenia, ale również nas w podobnym wieku. Następuje integracja i przede wszystkim sympatyzowanie wzajemne. Jest bardzo życzliwa atmosfera, co z niektórymi znamy się już z poprzednich edycji, dlatego są wieźli emocjonalne i mamy bardzo dużo wzruszenia.

Jutro (23.08) w Niemodlinie odbędzie się ostatni koncert w ramach festiwalu. Przypomnijmy, że głównym organizatorem jest Opolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Radio Opole jest patronem medialnym tej imprezy.
Halina Nabrdalik
Paulina Raczkowska
Wioletta Falba

Kultura i rozrywka

2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »