Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-22, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Znamy laureatów IV Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Grand Prix wyśpiewał zespół Liber Cante z Białorusi [FILM, ZDJĘCIA]

IV Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Grand Prix wyśpiewał zespół Liber Cante z Białorusi
Za nami koncert laureatów IV Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Na scenie Filharmonii Opolskiej zaprezentowało się 14 uczestników. Repertuar, jaki zaprezentowali, był przeróżny - od piosenek Krzysztofa Krawczyka, Maryli Rodowicz, po Violettę Villas. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych.
Grand Prix przyznano zespołowi Liber Cante z Białorusi, nagrodę za najlepszą piosenkę autorską - Karolinie Popczyk, a nagroda Radia Opole trafiła do Elżbiety Krawczyk.

- Mogę śmiało powiedzieć, że ten festiwal był bardzo udany, zwłaszcza, że organizowaliśmy go w warunkach pandemicznych - mówi Halina Nabrdalik, organizatorka festiwalu.

- Ci, którzy przyjechali, są z nami i są świetni. Prezentują wysoki warsztat wykonawczy, znakomicie są przygotowani, bardzo mentalnie i są otwarci na takie spotkania. My jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy odpowiedzieć na ich potrzeby. Okazało się, że oni w blokach startowych czekali na hasło, kiedy następny Festiwal Polonijny w Opolu będzie. Ja organizowałam go z ogromną dozą niepewności, bo liczyłam się z tym, że możemy go odwoływać w ostatniej chwili, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

- Poziom jest bardzo wysoki i każdy z nas, kto tu śpiewa ma jakiś warsztat za sobą - Paulina Raczkowska z Nowego Jorku.

- Zaprezentowałam "List do Matki" z repertuaru Violetty Villas, "Rozkwitały pąki białych róż" oraz swoją autorską melodię. Jestem tu po raz drugi. Festiwal znalazłam w internecie i postanowiłam się zgłosić i przyjechać.

Jak dodaje Wioletta Falba z Brukseli, ten festiwal, to nie tylko śpiew, ale też jednoczenie ludzi.

- Muzyka bardzo łączy nie tylko pokolenia, ale również nas w podobnym wieku. Następuje integracja i przede wszystkim sympatyzowanie wzajemne. Jest bardzo życzliwa atmosfera, co z niektórymi znamy się już z poprzednich edycji, dlatego są wieźli emocjonalne i mamy bardzo dużo wzruszenia.

Jutro (23.08) w Niemodlinie odbędzie się ostatni koncert w ramach festiwalu. Przypomnijmy, że głównym organizatorem jest Opolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Radio Opole jest patronem medialnym tej imprezy.
Halina Nabrdalik
Paulina Raczkowska
Wioletta Falba

Kultura i rozrywka

2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »