Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-04, 13:08 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową

Zespół Silver Brass [fot. zdjęcia udostępnione przez zespół Silver Brass]
Zespół Silver Brass [fot. zdjęcia udostępnione przez zespół Silver Brass]
Zespół Silver Brass [fot. zdjęcia udostępnione przez zespół Silver Brass]
Zespół Silver Brass [fot. zdjęcia udostępnione przez zespół Silver Brass]
Maciej Lamm [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
Maciej Lamm [fot. Michał Grocholski / michalgrocholski.com]
„Barok po opolsku” – zespół Silver Brass rusza w wyjątkową trasę koncertową! [materiały organizatora]
„Barok po opolsku” – zespół Silver Brass rusza w wyjątkową trasę koncertową! [materiały organizatora]
"Barok po opolsku" to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana na Dolnym Śląsku. W planach muzyków związanych z Opolszczyzną jest 10 koncertów, rozproszonych nie tylko czasowo, ale także przestrzenie, po terenie całego Śląska. A choć najwięcej koncertów ma się odbyć właśnie na Opolszczyźnie, m.in. w Górze Świętej Anny czy w Dobrzeniu Wielkim, na początek artyści zaprezentują się w Oławie. Jak zaznacza Szymon Klimański z zespołu Silver Brass, zarówno nazwa trasy, jak i plan wykroczenia z koncertami poza granice województwa opolskiego, wiąże się z promocją naszych muzycznych tradycji.
- W Oławie, w kościele Piotra i Pawła, trwa V Lato Organowe, które jest festiwalem cyklicznym - mówi Szymon Klimański. - Zostaliśmy zaproszeni na ten koncert, przygotowaliśmy program i ten program tam wykonamy. W zasadzie 95 procent programu to utwory barokowe, z tym, że nie odtwarzane tak, jak to kompozytorzy napisali w oryginale, tylko w takim naszym opolskim stylu. Nasz region wyróżnia się spoza wszystkich regionów Polski tym, że ma wielkie zamiłowanie do instrumentów dętych, instrumentów dętych blaszanych. Dlatego my również odtwarzamy tę muzykę barokową w taki nowatorski sposób, tak jak umiemy, po prostu na instrumentach dętych blaszanych.

Warto dodać, że oprócz klasycznego kwintetu dętego, który będzie towarzyszył organom, w niektórych utworach pojawią się również kotły, jako instrument podkreślający uroczysty charakter takich dzieł.

Na razie nie są znane daty kolejnych koncertów trasy zatytułowanej "Barok po opolsku". Wiadomo jedynie, że inauguracja trasy nastąpi właśnie dziś (04.08) w Oławie o godzinie 19:00, a o kolejnych koncertach będziemy informować na bieżąco, ponieważ Radio Opole objęło ten cykl koncertów patronatem medialnym. Wiele będzie zależało m.in. od sytuacji pandemicznej i panujących w danym momencie warunków, regulujących organizację wydarzeń artystycznych. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Szymon Klimański

Kultura i rozrywka

2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »