Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-27, 21:10 Autor: Katarzyna Doros

"Moje serce to jest muzyk". Jubileuszowy koncert na 40-lecie Orkiestry Dętej Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach

Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Jubileuszowym koncertem pod hasłem "Moje serce to jest muzyk" Orkiestra Dęta Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach uczciła 40-lecie istnienia. W opolskim amfiteatrze zagrało blisko 60 muzyków, a wśród nich Silver Brass, Big Roll Band czy Daria Pakosz oraz Łukasz Szuba z Jazz Centrum. Ze względu na pandemię koncert został przeniesiony na czas letni. Przypomnijmy orkiestra parafialna ze Szczepanowic swoją działalność rozpoczęła 19 marca 1981 roku.
- Przygotowaliśmy zróżnicowany repertuar od muzyki poważnej przez filmową i jazzową - mówi Artur Szymaniec, kierownik koncertowej orkiestry dętej przy parafii w Szczepanowicach. - Orkiestra jest głównie orkiestrą parafialną, gramy nie tylko w naszym kościele parafialnym w Szczepanowicach. Jako ta część koncertowa gramy większość gatunków muzycznych, które znamy na co dzień, czyli muzyka koncertowa, filmowa, rozrywkowa, jazzowa. Nasze początki były trudne, bo rok 1981 to okres stanu wojennego i takiego kryzysu w naszym kraju. Dokładnie 19 marca 1981 roku pierwszy raz nasza orkiestra zagrała podczas mszy w kościele parafialnym w ilości ośmiu osób.

Choć skład orkiestry cały czas się zmienia, dziś na deskach opolskiego amfiteatru zagrało 60 osób. Przy orkiestrze powstała fundacja, która wspiera młodych i dorosłych adeptów muzyki. Pod swoimi skrzydłami ma blisko 30 dzieci.

- Ja jestem w orkiestrze przez tatę, który gra na puzonie. Zaraził mnie tym i zachęcił do wstąpienia do orkiestry - mówi Patrycja Kotula. - My jesteśmy taką jedną, wielką, muzyczną rodziną - dodaje Karolina Starosta.

- Gramy nie tylko w kościele, ale różny repertuar od jazzowych utworów po swingowe i rockowe. Mi najbardziej pasują utwory jazzowe. Ćwiczymy co tydzień w czwartki, a przed występami mamy dodatkowe warsztaty - wyjaśnia Karol Dudek.

Dodajmy, że uczestnicy koncertu mogli wesprzeć działalność Orkiestry Dętej Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach kupnem specjalnych cegiełek.
Artur Szymaniec
Patrycja Kotula, Karolina Starosta, Karol Dudek

Kultura i rozrywka

2024-02-26, godz. 12:45 Spotkanie z pisarzem, historykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z autorem głośnych reportaży Piotrem Lipińskim. Publikował w różnych czasopismach. Specjalizuje… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 "Władza" zdominuje 17. Zimowy Las Sztuki w Opolu? Zimowy Las Sztuki otworzy się przed opolanami już po raz 17. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia organizowanego w Teatrze Eko Studio w Opolu jest 'Wła… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Standardy jazzowe, muzyka filmowa i rozrywkowa. Niedziela z koncertem charytatywnym w Kluczborku Jeden z najlepszych puzonistów jazzowych w Polsce weźmie udział w jutrzejszym (25.02) koncercie charytatywnym z okazji 15-lecia kluczborskiego Big Roll Bandu… » więcej 2024-02-24, godz. 09:54 Podróż przez elektroniczne dźwięki. Duet Kępiński Kowalonek w Studiu M [ZDJĘCIA] Elektroniczne dźwięki duetu Kępiński/Kowalonek wypełniły Studio M Radia Opole. Na scenie wystąpili Miro Kępiński znany jako kompozytor i producent muzyki… » więcej 2024-02-23, godz. 13:30 Poznaj inwazyjne gatunki w Polsce. Oprowadzanie po wystawie w MŚO Na rodzinne oprowadzanie po wystawie przyrodniczej zaprasza w sobotę (24.02) Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Obcy wśród nas. Obce… » więcej 2024-02-23, godz. 07:58 Multimedialne prace studentów na wystawie w teatrze [ZDJĘCIA] Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego pokazują swoje zaliczenia na wystawie multimedialnej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wystawa nosi tytuł… » więcej 2024-02-22, godz. 19:15 Bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy i członków organizacji pozarządowych Do udziału w bezpłatnych wykładach dotyczących pozyskiwania pieniędzy unijnych, rachunkowości czy prawa, zachęca Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu… » więcej 2024-02-22, godz. 14:00 "Nemezis" Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku 2023 Powieść pt. 'Nemezis', związanego z Opolszczyzną autora, Macieja Siembiedy walczy o tytuł Książki Roku portalu lubimyczytać.pl. To powieść z pogranicza… » więcej 2024-02-22, godz. 12:15 Śpiewanki, czyli Opolskie Granie, po raz pierwszy w Miejscu X Opolskie Granie, zwane też Śpiewankami, po raz pierwszy zawędruje do Miejsca X w Opolu. To wydarzenie, które odbywa się cyklicznie w stolicy regionu już… » więcej 2024-02-22, godz. 10:15 Znane "piosenki ulicy" usłyszymy w Filharmonii Opolskiej Klub Muzyczny Filharmonii Opolskiej proponuje koncert złożony z popularnych piosenek warszawskich, lwowskich i innych znanych bardów. Koncert zatytułowany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »