Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-27, 21:10 Autor: Katarzyna Doros

"Moje serce to jest muzyk". Jubileuszowy koncert na 40-lecie Orkiestry Dętej Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach

Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Koncert [fot. Katarzyna Doros]
Jubileuszowym koncertem pod hasłem "Moje serce to jest muzyk" Orkiestra Dęta Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach uczciła 40-lecie istnienia. W opolskim amfiteatrze zagrało blisko 60 muzyków, a wśród nich Silver Brass, Big Roll Band czy Daria Pakosz oraz Łukasz Szuba z Jazz Centrum. Ze względu na pandemię koncert został przeniesiony na czas letni. Przypomnijmy orkiestra parafialna ze Szczepanowic swoją działalność rozpoczęła 19 marca 1981 roku.
- Przygotowaliśmy zróżnicowany repertuar od muzyki poważnej przez filmową i jazzową - mówi Artur Szymaniec, kierownik koncertowej orkiestry dętej przy parafii w Szczepanowicach. - Orkiestra jest głównie orkiestrą parafialną, gramy nie tylko w naszym kościele parafialnym w Szczepanowicach. Jako ta część koncertowa gramy większość gatunków muzycznych, które znamy na co dzień, czyli muzyka koncertowa, filmowa, rozrywkowa, jazzowa. Nasze początki były trudne, bo rok 1981 to okres stanu wojennego i takiego kryzysu w naszym kraju. Dokładnie 19 marca 1981 roku pierwszy raz nasza orkiestra zagrała podczas mszy w kościele parafialnym w ilości ośmiu osób.

Choć skład orkiestry cały czas się zmienia, dziś na deskach opolskiego amfiteatru zagrało 60 osób. Przy orkiestrze powstała fundacja, która wspiera młodych i dorosłych adeptów muzyki. Pod swoimi skrzydłami ma blisko 30 dzieci.

- Ja jestem w orkiestrze przez tatę, który gra na puzonie. Zaraził mnie tym i zachęcił do wstąpienia do orkiestry - mówi Patrycja Kotula. - My jesteśmy taką jedną, wielką, muzyczną rodziną - dodaje Karolina Starosta.

- Gramy nie tylko w kościele, ale różny repertuar od jazzowych utworów po swingowe i rockowe. Mi najbardziej pasują utwory jazzowe. Ćwiczymy co tydzień w czwartki, a przed występami mamy dodatkowe warsztaty - wyjaśnia Karol Dudek.

Dodajmy, że uczestnicy koncertu mogli wesprzeć działalność Orkiestry Dętej Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach kupnem specjalnych cegiełek.
Artur Szymaniec
Patrycja Kotula, Karolina Starosta, Karol Dudek

Kultura i rozrywka

2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12 Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29… » więcej 2021-09-22, godz. 15:51 Kocert Stanisława Soyki rozpocznie "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu Miłośnicy łagodnych dźwięków będą mogli nacieszyć uszy podczas festiwalu „Wrzosowisko”. Impreza rozpoczyna się jutro (23.09) w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-09-22, godz. 13:06 Chopin u Beethovena - koncerty 29. Śląskiego Festiwal im. Ludwiga van Beethovena z niesłabnącym zainteresowaniem Przedsmak konkursu chopinowskiego zafundowała Aleksandra Świgut publiczności zgromadzonej podczas czwartego (21.09) koncertu 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga… » więcej 2021-09-22, godz. 10:45 Za nami finałowy koncert II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych W Filharmonii Opolskiej wystąpiło 15 artystów wytypowanych z grupy 34 osób, które zgłosiły się do tegorocznego festiwalu. Finaliści tym razem nie śpiewali… » więcej 2021-09-22, godz. 10:00 Sport jako społeczna winda? Ludwika Włodek o "Gorszych dzieciach republiki" 'Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji' to tytuł książki, której promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorką… » więcej 2021-09-22, godz. 07:15 W październiku ruszają w regionie 18. Dni Kultury Niemieckiej. Zaplanowano ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i warsztaty. Tak przedstawiają się tegoroczne 18. Dni Kultury Niemieckiej, które ruszają w październiku. Towarzystwo… » więcej 2021-09-21, godz. 19:47 Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić. "Pozwoli odkryć miejsca, które znajdują się tuż obok… Miejsca warte odwiedzenia, ciekawostki przyrodnicze, namiary na miejsca noclegowe i restauracje - to wszystko można znaleźć w „Spacerowniku”, czyli polsko-niemieckim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »