Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-19, 16:07 Autor: Mariusz Majeran

Krakowska premiera "Monachomachii. Wojny mnichów" z udziałem opolskiej aktorki [ZDJĘCIA]

Karolina Gorzkowska. Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Karolina Gorzkowska. Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Monachomachia - premiera [fot. Mariusz Majeran]
Karolina Gorzkowska, na co dzień aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora wzięła udział w premierze spektaklu "Monachomachia. Wojna mnichów" w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Napisany w Berlinie na przełomie 1776 a 1777 roku poemat biskupa Ignacego Krasickiego wyreżyserowała Justyna Łagowska. Stworzyła także scenografię i kostiumy.
W przedstawieniu występują: Karolina Gorzkowska, Tomasz Schimscheiner, Roman Garncarczyk i Juliusz Chrząstowski.

- Zdecydowałem się wystawić ten utwór ze względu na tekst, a także ze względu na dobór aktorów, których zaproponowała reżyserka Justyna Łagowska - mówi dyrektor generalny teatru Piotr Sieklucki. - To jest taki piekielnie trudny tekst. Tak niezrozumiały a jeszcze będący na liście lektur szkolnych, że pomyślałem sobie: dlaczego nie? To była piekielnie trudna gra.

- To było duże wyzwanie dla nas aktorów - podkreśla Tomasz Schimscheiner. - Już z samym tytułem jest jakiś rodzaj pułapki-niewygody. Nie jest to wygodny tekst, bo on jest pisany trzysta lat temu. To zupełnie inny rodzaj sposobu mówienia czy nawet słowa, które są tam, określają znaczenie, one już powypadały dzisiaj ze słownika.

Karolina Gorzkowska dodaje, że podczas przygotowań do premiery wielokrotnie z aktorami szukali znaczenia słów, które we współczesnej polszczyźnie już nie funkcjonują. Aktorzy zagrali brawurowo, wywołując salwy śmiechu na widowni.
Spektakl powróci na afisz prawdopodobnie we wrześniu.
Piotr Sieklucki
Tomasz Schimscheiner

Kultura i rozrywka

2021-09-21, godz. 13:30 Muzyka Fryderyka Chopina owacyjnie przyjęta na festiwalu beethovenowskim w Głogówku Trzykrotny bis przeplatany gromkimi brawami i owacjami na stojąco - taki był rezultat pierwszego z recitali chopinowskich, będącego zarazem trzecim, obszernym… » więcej 2021-09-21, godz. 12:01 Przed nami finał II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych Opole 2021. Na scenie FO - kilkunastu wyko… - Osoby niewidome też mają swoje pasje, którymi chcą się dzielić z innymi - nie miał wątpliwości na antenie RO dyrektor opolskiego oddziału Polskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 17:25 Mikołaj z Koźla w nowej szacie dźwiękowej: festiwal muzyki dawnej z niesłabnącą popularnością Obfity w festiwale muzyki klasycznej weekend okazał się owocny także dla Kędzierzyna-Koźla, gdzie po raz szósty odbył się trzydniowy Festiwal Mikołaja… » więcej 2021-09-20, godz. 16:15 Festiwal beethovenowski: za nami sukces weekendowych koncertów, przed nami recitale chopinowskie Wysoka frekwencja i owacyjne przyjęcie występu artystów na drugim koncercie 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Po entuzjastycznie… » więcej 2021-09-20, godz. 12:55 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal… » więcej 2021-09-20, godz. 08:00 Nowy festiwal teatralny wchodzi do kalendarza kulturalnego Opola i regionu. "Teatr bez granic" ruszy w środę Międzynarodowe Spotkania Teatralne 'Teatr bez granic' to nowa propozycja w kulturalnym kalendarzu Opola. Większość spektakli między środą (22.09) a niedzielą… » więcej 2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »