Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-01, 19:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowe atrakcje w Długomiłowicach - historyczny mural i rowerowa galeria

Nowe atrakcje w Długomiłowicach - historyczny mural [fot. archiwum gminy]
Nowe atrakcje w Długomiłowicach - historyczny mural [fot. archiwum gminy]
Nowe atrakcje w Długomiłowicach - rowerowa galeria [fot. archiwum gminy]
Nowe atrakcje w Długomiłowicach - rowerowa galeria [fot. archiwum gminy]
W Długomiłowicach w gminie Reńska Wieś pojawił się nowy, sporych rozmiarów mural. Malowidło pokryło boczną ścianę szkoły i nawiązuje do historii miejscowości. Powstało dzięki projektowi dofinansowanemu przez Lokalną Grupę Działania Eurocountry.
- Na ścianie szkoły namalowana została postać hrabiny – mówi Tomasz Kandziora, wójt Reńskiej Wsi. - Mało osób wie, że właśnie w tym miejscu, w tej okolicy, gdzie znajduje się szkoła, kiedyś znajdował się pałac. Była to siedziba właścicieli tej miejscowości, a mural upamiętnia ten fakt. Na muralu znajdziemy też wizerunek nieistniejącego już pałacyku, a w oddali wizerunek istniejącego kościoła parafialnego.

To nie jedyna nowość w Długomiłowicach. Staraniem mieszkańców przy ścieżce rowerowej zbudowanej na starym nasypie kolejowym powstał specjalny skwer. Wśród kwiatów znajdują się kolorowo pomalowane stare rowery. Zarówno mural, jak i „rowerowa galeria” powstałe dzięki współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Długomiłowice i sołectwa.
Tomasz Kandziora

Kultura i rozrywka

2021-05-07, godz. 16:56 Muzyka H.M. Góreckiego w hołdzie Ślązakom poległym w powstaniach Koncert upamiętniający 100. rocznicę III powstania śląskiego przygotowała dla melomanów Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Z uwagi na obowiązujące… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 "Zahuczały góry, zaszumiały lasy". Premiera singla zespołu Zakuka 'Zahuczały góry, zaszumiały lasy' - to tytuł singla zespołu Zakuka, który w czwartek (6.05) ma swoją premierę. Autorami i wykonawcami piosenki, która… » więcej 2021-05-06, godz. 10:39 Robert Więckiewicz zagra "Behawiorystę". Poznaliśmy obsadę serialu, który będzie kręcony w Opolu W tytułową rolę byłego prokuratora i eksperta z zakresu komunikacji niewerbalnej, który będzie tropił groźnego przestępcę, wcieli się Robert Więckiewicz… » więcej 2021-05-05, godz. 21:16 To oni tworzą świat, dlatego biorą obiektyw w swoje ręce! Przełamywanie stereotypów dotyczących płci, samoakceptacja czy ochrona środowiska - to tylko niektóre z tematów, którym czas i uwagę poświęcili młodzi… » więcej 2021-05-05, godz. 19:00 Iwona Solisz nowym dyrektorem Muzeum Śląska Opolskiego. Pokonała w konkursie trzech kandydatów Dziś (05.05) z rąk marszałka województwa Andrzeja Buły otrzymała akt powołania na nowe stanowisko kierownicze. Iwona Solisz ukończyła Wydział Sztuk Pięknych… » więcej 2021-05-05, godz. 16:15 Konkurs "Modelatornia". Trzy projekty powalczą w drugim etapie rywalizacji! Trzy projekty na realizację spektaklu przeszły do drugiego etapu konkursu 'Modelatornia'. To inicjatywa skierowana do twórców poszukujących nowych, świeżych… » więcej 2021-05-05, godz. 13:10 Ostatnie próby oleskiego Wind Bandu przed festiwalem "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" Oleski Wind Band przygotowuje się do występu na tegorocznym festiwalu „Muzyczne Święto Kwitnących Azalii” w Mosznej. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni… » więcej 2021-05-04, godz. 18:46 Rozmnażają stado! Trwa zbiórka Stowarzyszenia Opolskie Lamy Trwa internetowa zbiórka 'Śladami Lam - Odpal nowe lamy'. Organizatorzy chcą, aby w Opolu pojawiły się kolejne figurki promujące organizowany w mieście… » więcej 2021-05-04, godz. 10:45 Można już wysyłać zgłoszenia do konkursu recytatorskiego organizowanego przez MDK w Oleśnie W Oleśnie ruszył powiatowy etap 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkól ponadpodstawowych i osób dorosłych. Swoje zgłoszenia można… » więcej 2021-05-04, godz. 06:00 Wystawa o początkach Solidarności na rynku w Krapkowicach Jeszcze przez dwa tygodnie na rynku w Krapkowicach można oglądać wystawę poświęcona Solidarności, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Można… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »