Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-20, 18:00 Autor: Mariusz Majeran

Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale"

Mural w Branicach [fot. Facebook Branickie Mażoretki Kaprys]
Mural w Branicach [fot. Facebook Branickie Mażoretki Kaprys]
Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby w Branicach na ścianie pojawiły się mażoretki a w Opolu mamy Annę Jantar i najnowszą powieść Remigiusza Mroza.
- Chciałbym pokazać, że murale to prawdziwa sztuka - podkreśla Marciniszyn. - Od jakiś dziesięciu lat mniej więcej jest znowu moda na murale artystyczne. Właśnie przez umiejscowienie w przestrzeni publicznej na zewnątrz są to nietrwałe dzieła sztuki. Murale niestety po kilku latach niszczeją. Ideą tego albumu jest dokumentacja tego, co się dzieje teraz na naszych oczach. Zostawienie tego dla potomnych. Jeżeli słuchacze znają murale na Opolszczyźnie, które mogłyby się znaleźć w albumie, to można do nas wysyłać zdjęcia.

Kontakt poprzez stronę muralepolskie.pl. Wydanie albumu uzależnione jest od zebrania pieniędzy. Na ten cel autor chce pozyskać 60 tys. złotych. Zbiórka na stronie wspieram.to/polskiemurale potrwa do 12 marca. Gdyby nie udało się zebrać całej sumy, wpłacone kwoty wrócą do darczyńców.
Artur Marciniszyn
Artur Marciniszyn - wywiad w Rewirach Kultury

Kultura i rozrywka

2021-03-04, godz. 19:30 Opole przygotowało plan obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Opole włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Między marcem a listopadem w stolicy regionu odbędzie się 30 wydarzeń, które… » więcej 2021-03-04, godz. 16:26 Artyści z fundacji DOM nagrodzeni w konkursie plastycznym "Tajemnice mojej wyobraźni" Tajemnice swojej wyobraźni przedstawili za pomocą obrazu, rzeźby czy pracy z tkaniną. Opolski oddział PFRON podsumował konkurs plastyczny skierowany do osób… » więcej 2021-03-04, godz. 13:07 Nysa: przed nami wernisaż fotograficzny Tadeusza Parceja z udziałem autora 'Na każdy dzień' - to tytuł wystawy czasowej, którą od soboty będzie można podziwiać w Muzeum Powiatowym w Nysie. Ekspozycję tworzyć będą prace opolskiego… » więcej 2021-03-03, godz. 21:00 Opole: budynek MBP przy Minorytów obchodzi dziesięciolecie [ZDJĘCIA] Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła z okaji 10-lecia oddania do użytku jej głównej siedziby przy ulicy Minorytów 4 zorganizować plenerową wystawę… » więcej 2021-03-03, godz. 20:00 Poznaj nyską twierdzę i weź udział w konkursie Poznaj nyską twierdzę od podszewki, a później sprawdź swoją wiedzę. Nyski Dom Kultury ogłosił konkurs. Zadaniem mieszkańców Opolszczyzny jest udzielenie… » więcej 2021-03-03, godz. 17:30 Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprezentowało aplikację mobilną, która umożliwia wirtualne zwiedzanie Od dziś (03.03) Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i Miejsce Pamięci w Łambinowicach można zwiedzać przy pomocy aplikacji mobilnej na smartfony. Aplikacja… » więcej 2021-03-03, godz. 12:39 Powiat głubczycki przygotowuje jubileuszowy festiwal kultury. Z powodu pandemii impreza została przeniesiona do inte… W Głubczycach rozpoczęły się przygotowania do jubileuszowego 20. Festiwalu Kultury Powiatowej. Ze względu na obostrzenia pandemiczne tegoroczna edycja festiwalu… » więcej 2021-03-02, godz. 16:30 Powstaje film o opolskich i czeskich czarownicach. To również opowieść o współczesnych pomówieniach Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowuje kolejny film dokumentalny traktujący o wspólnej historii Polski i Czech. » więcej 2021-03-02, godz. 15:00 Rusza Tydzień Języka Francuskiego w Opolu Po raz kolejny Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu przygotowała w marcu Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Tym razem wszystkie wydarzenia… » więcej 2021-03-02, godz. 13:00 "Spacerownik - powiat opolski". Kolejna publikacja TSKN prezentująca walory regionu Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki, kościoły, muzea, zabytki, a także przyroda powiatu opolskiego opisane w jednej publikacji. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »