Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-02-27, 08:21 Autor: Mariusz Majeran

Premiera w Teatrze Ekostudio o śląskiej rodzinie, patriotyzmie i polskości

Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
Premiera w Teatrze Ekostudio "Podrzucone słowa" [fot. Mariusz Majeran]
"Podrzucone słowa" to autorski spektakl Andrzeja Czernika, który stworzył scenariusz, wyreżyserował przedstawienie i nawet gra w prologu. To historyczna opowieść o Opolu w czasie III Powstania Śląskiego i plebiscytu.
Przedstawienie powstało w ramach projektu wojewody opolskiego "Podrzucone słowa, przerzucone słowa" ze środków "Niepodległa na lata 2017-2021".

- W ramach tego projektu przedstawienie zostało zarejestrowane dla Teatru Telewizji i znajduje się na 150 pendraive'ach, które właśnie zaczynamy rozsyłać - podkreśla pełnomocnik wojewody opolskiego programu Niepodległa Mariusz Nieckarz. - Plan jest taki, żeby wysłać do szkół podstawowych - siódma, ósma klasa. No i na pewno do szkół średnich. To jest istotne, ponieważ historia, która uczona jest w szkole, powinna być przepleciona właśnie taką sztuką. Powinna też pomóc w lepszym zrozumieniu sensu walki o niepodległą.

- To przedstawienie historyczne, patriotyczne i pokazujące, jak ważną rolę odegrały kobiety podczas plebiscytu i śląskiego zrywu - mówi reżyser Andrzej Czernik. - To sztuka teatralna, więc wiele rzeczy jest napisanych teatralnie. Natomiast czy postaci, czy niektóre wydarzenia, fakty, które miały miejsce, są tutaj umieszczone.

- W przestawieniu pojawia się obóz jeniecki w Łambinowicach, co mnie bardzo cieszy - dodaje dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska. - Wątek wciąż mało znany. Jest w naszych planach badawczych. Mówimy o przetrzymywaniu powstańców śląskich na terenie poligonu Lamsdorf.

Śląską matkę, która straciła w powstaniu męża, a teraz walczy o uwolnienie syna z obozu w Lamsdorf gra opolska aktorka Barbara Lach.

- Pierwszy raz w teatrze mówiłam po śląsku - uzupełnia aktorka. - Wywodzę się ze Ślaska. Jestem rodowitą Ślązaczką z dziada pradziada. Z Górnego Śląska. Tychy, Pszczyna, Mysłowice to są nasze rodzinne strony. Na prawdę się ucieszyłam, że zagrałam w tym przedstawieniu. Także duży sentyment i duża przyjemność pracy.

Publiczność wypełniła widownie zgodnie z zasadami epidemiologicznymi. Kolejna odsłona tego przedstawienia dziś (27.02) o godzinie 19.07.

W sztuce występują: Barbara Lach, Grażyna Misiorowska, Przemysław Czernik, Krzysztof Jarota i Michał Świtała.
Mariusz Nieckarz
Andrzej Czernik
Violetta Rezler-Wasielewska
Barbara Lach

Kultura i rozrywka

2021-09-28, godz. 15:29 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Błażejem Torańskim, autorem książki ''Mały Oświęcim. Dziecięcy… Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (28.09) na spotkanie z Błażejem Torańskim dotyczące książki ''Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi''… » więcej 2021-09-28, godz. 11:30 "Nawijaj" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Ponad 300 kaset magnetofonowych zawisło na ścianach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. To imponująca kolekcja jednego z najbardziej popularnych tancerzy w naszym… » więcej 2021-09-27, godz. 17:00 Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o największą lampę rentgenowską na świecie [FI… Jedna z największych lamp rentgenowskich na świecie trafiła do Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. Lampa została wyprodukowana w latach trzydziestych… » więcej 2021-09-27, godz. 13:30 Powojenna rzeczywistość i polskie przywary narodowe. MDK w Oleśnie zaprasza na spektakl plenerowy w środę 'Cała publiczność będzie częścią tego przedstawienia'. Tak Marek Kudra, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, zapowiada plenerowy spektakl 'Skarb… » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »