Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-20, 15:21 Autor: Mariusz Chałupnik

Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK"

Laureaci konkursu "Szklany przystanek PSZOK" [fot. Mariusz Chałupnik]
Laureaci konkursu "Szklany przystanek PSZOK" [fot. Mariusz Chałupnik]
4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu "Szklany przystanek PSZOK".
Na ten wynik Marek Kistela pracował przez trzy miesiące, konkurencję zdystansował o ponad 2 tony, a w nagrodę otrzymał elektryczny skuter.

- Nie zrobiłem tego sam. Pomogły żona i dzieci - mówi zwycięzca. - Dowiadywałem się od znajomych, że na przykład wokół Jezior Turawskich jest sporo szkła do zebrania. Czasami wystarczyło podjechać na jakiś parking. Szybko się auto zapełniało. Czasami miałem problem, żeby się w samochodzie zmieścić, ponieważ tyle udawało się zebrać.

Jak przekonuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski konkurs miał na celu przede wszystkim promocję postaw proekologicznych.

- To w jakim środowisku żyjemy zależy przede wszystkim od nas - mówi Wiśniewski. - Trzeba ludzi uczyć, pokazywać dobre przykłady i pokazywać jak gospodarować odpadami. Dzisiaj mamy tego najlepszy przykład.

- To, co zbieramy w ciągu roku, to udało się zebrać mieszkańcom podczas tej akcji - dodaje Patryk Stasiak, prezes zarządu Zakładu Komunalnego w Opolu. - Do tego stopnia widoczny był spadek po zakończeniu konkursu, że naprawdę go odnotowaliśmy. Czujemy, że konkurs się zakończył, ponieważ automatycznie spadła nam ilość szkła, które przyjmujemy na PSZOK-u.

W konkursie łącznie zebrano około 11 ton i 200 kilogramów szklanych odpadów.
Marek Kistela
Arkadiusz Wiśniewski, Patryk Stasiak

Kultura i rozrywka

2021-03-04, godz. 19:30 Opole przygotowało plan obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Opole włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Między marcem a listopadem w stolicy regionu odbędzie się 30 wydarzeń, które… » więcej 2021-03-04, godz. 16:26 Artyści z fundacji DOM nagrodzeni w konkursie plastycznym "Tajemnice mojej wyobraźni" Tajemnice swojej wyobraźni przedstawili za pomocą obrazu, rzeźby czy pracy z tkaniną. Opolski oddział PFRON podsumował konkurs plastyczny skierowany do osób… » więcej 2021-03-04, godz. 13:07 Nysa: przed nami wernisaż fotograficzny Tadeusza Parceja z udziałem autora 'Na każdy dzień' - to tytuł wystawy czasowej, którą od soboty będzie można podziwiać w Muzeum Powiatowym w Nysie. Ekspozycję tworzyć będą prace opolskiego… » więcej 2021-03-03, godz. 21:00 Opole: budynek MBP przy Minorytów obchodzi dziesięciolecie [ZDJĘCIA] Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła z okaji 10-lecia oddania do użytku jej głównej siedziby przy ulicy Minorytów 4 zorganizować plenerową wystawę… » więcej 2021-03-03, godz. 20:00 Poznaj nyską twierdzę i weź udział w konkursie Poznaj nyską twierdzę od podszewki, a później sprawdź swoją wiedzę. Nyski Dom Kultury ogłosił konkurs. Zadaniem mieszkańców Opolszczyzny jest udzielenie… » więcej 2021-03-03, godz. 17:30 Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprezentowało aplikację mobilną, która umożliwia wirtualne zwiedzanie Od dziś (03.03) Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i Miejsce Pamięci w Łambinowicach można zwiedzać przy pomocy aplikacji mobilnej na smartfony. Aplikacja… » więcej 2021-03-03, godz. 12:39 Powiat głubczycki przygotowuje jubileuszowy festiwal kultury. Z powodu pandemii impreza została przeniesiona do inte… W Głubczycach rozpoczęły się przygotowania do jubileuszowego 20. Festiwalu Kultury Powiatowej. Ze względu na obostrzenia pandemiczne tegoroczna edycja festiwalu… » więcej 2021-03-02, godz. 16:30 Powstaje film o opolskich i czeskich czarownicach. To również opowieść o współczesnych pomówieniach Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowuje kolejny film dokumentalny traktujący o wspólnej historii Polski i Czech. » więcej 2021-03-02, godz. 15:00 Rusza Tydzień Języka Francuskiego w Opolu Po raz kolejny Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu przygotowała w marcu Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Tym razem wszystkie wydarzenia… » więcej 2021-03-02, godz. 13:00 "Spacerownik - powiat opolski". Kolejna publikacja TSKN prezentująca walory regionu Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki, kościoły, muzea, zabytki, a także przyroda powiatu opolskiego opisane w jednej publikacji. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »