Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-11, 15:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: odsłonięto tablicę upamiętniającą rzeźbiarza Bena Muthofera

Tablica upamiętniająca Bena Muthofera [fot.M.Matuszkiewicz]
Tablica upamiętniająca Bena Muthofera [fot.M.Matuszkiewicz]
Tablica upamiętniająca Bena Muthofera [fot.M.Matuszkiewicz]
Tablica upamiętniająca Bena Muthofera [fot.M.Matuszkiewicz]
Ben Muthofer przed swoim domem w Opolu w 2016 roku [fot.www.opole.pl]
Ben Muthofer przed swoim domem w Opolu w 2016 roku [fot.www.opole.pl]
Tablica upamiętniająca Bena Muthofera [fot.M.Matuszkiewicz]
Tablica upamiętniająca Bena Muthofera [fot.M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło kolejnego artystę. Na budynku przy ulicy ks. Jana Dzierżona 7 odsłonięto dzisiaj (11.01) pamiątkową tablicę poświęconą rzeźbiarzowi Benowi Muthoferowi. To właśnie pod tym adresem Muthofer spędził pierwszych 8 lat swojego życia. Dziś mija dokładnie rok od śmierci artysty.
- Ta tablica ma przypominać i pokazać mieszkańcom miasta oraz turystom, że ten wybitny artysta urodził się i żył przez 8 lat w Opolu. Tablica zaprojektowana została przez naszego pracownika Macieja Węgrzyna - mówi Joanna Filipczyk, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

- Myślę, że świetny jest ten pomysł, aby wykorzystać elementy przestrzenne nawiązujące do tych przestrzennych rzeźb Muthofera. On zajmował się sztuką abstrakcyjną, tak zwaną sztuką konkretną. To jest geometryczna sztuka, która wykorzystuje figury geometryczne i stąd też ten element, który nawiązuje do takich rzeźb, które w dużo większej skali Muthofer realizował.

- Jest to postać wyjątkowo i nietuzinkowa. Cieszę się, że możemy po raz kolejny upamiętniać artystów związanych z naszym miastem - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Czuje też satysfakcję osobistą, bo miałem przyjemność się spotkać z Benem Muthoferem. Artysta tak wielkiej klasy jest z tego samego miasta co ja. Kilka lat temu Muthofer podarował miastu dzieła, które obecnie zdobią różne punkty. Stąd też chęć podziękowania mu za ten dar i przypomnienie o jego związkach z Opolem.

Tablica opatrzona została nie tylko krótką informacją o artyście w trzech językach, ale także dwoma kodami QR, które odsyłają do biogramu rzeźbiarza i filmu o nim.

Dodajmy, że Ben Muthofer Opole odwiedził w 2016 roku i wtedy też przekazał swoje prace Galerii Sztuki Współczesnej.
Joanna Filipczyk
Arkadiusz Wiśniewski

Kultura i rozrywka

2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej 2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 Książki autorstwa wrocławskich studentów ASP prezentowane w Galerii Zamostek w Opolu BOOKmacherzy to nowa wystawa, która pojawiła się w Galerii Zamostek w Opolu. Prezentuje ona dorobek studentów Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »