Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-08, 14:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka. Obelisk prawdopodobnie trafi do Muzeum Śląska Opolskiego

Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
W rejonie dworca Opole Wschodnie odnaleziono fragment pomnika Otto von Bismarcka. Na znalezisko natrafiono podczas przebudowy skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich i Bohaterów Monte Cassino.
Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu poinformował, że 2-metrowy walec był elementem pomnika "żelaznego kanclerza", który przed II wojną światową stał przed obecnym budynkiem Poczty Polskiej.

- Tam nadal są pozostałości pomnika, które dzisiaj wyglądają jak rząd betonowych ławek - mówi Leszczyński, który uzupełnia, że cokół stał w miejscu obecnej wiaty rowerowej.

Wcześniej do granitowego obelisku wkomponowany był wizerunek Otto von Bismarcka. - Trudno powiedzieć, czy w pobliżu znajduje się ta część. Podobizna była wykonana prawdopodobnie z brązu, więc trudno oczekiwać, że tuż po wojnie ta część umknęła uwadze zainteresowanych osób - uważa rzecznik MZD.

Na znalezisko natrafiono na ulicy Batalionów Chłopskich, w rejonie wyjazdu ze stacji paliw na pasie w kierunku Zaodrza. To odkrycie nie wstrzymało prac na budowie przez konserwatora zabytków. Według wstępnych informacji obelisk trafi do Muzeum Śląska Opolskiego, natomiast w tej chwili wciąż znajduje się na placu budowy. - Obelisk ma dwa metry wysokości i jest szerokości dorosłego mężczyzny - dodał rzecznik, który apeluje do miłośników historii, aby nie wchodzić na teren budowy i nie próbowali podejmować dalszych eksploracji, ponieważ jest to niebezpieczne. W tym rejonie trwa kopanie tunelu o głębokości kilku metrów.
Adam Leszczyński

Kultura i rozrywka

2021-03-02, godz. 16:30 Powstaje film o opolskich i czeskich czarownicach. To również opowieść o współczesnych pomówieniach Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowuje kolejny film dokumentalny traktujący o wspólnej historii Polski i Czech. » więcej 2021-03-02, godz. 15:00 Rusza Tydzień Języka Francuskiego w Opolu Po raz kolejny Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu przygotowała w marcu Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankońskich. Tym razem wszystkie wydarzenia, oprócz… » więcej 2021-03-02, godz. 13:00 "Spacerownik - powiat opolski". Kolejna publikacja TSKN prezentująca walory regionu Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki, kościoły, muzea, zabytki, a także przyroda powiatu opolskiego opisane w jednej publikacji. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej 2021-03-02, godz. 11:00 Wystartowała 21. Wiosna Austriacka. Spotkania i wykłady dostępne w sieci W tym roku, ze względu na pandemię będzie ona miała nieco inną formułę. Spora część wydarzeń odbędzie się w internecie. 21. Wiosnę Austriacką otworzyła… » więcej 2021-03-02, godz. 07:15 Zaprojektuj logo opolskiej instytucji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu ogłosiła konkurs na identyfikację wizualną Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce. W instytucji… » więcej 2021-03-01, godz. 18:31 Mimo pandemii duże zainteresowanie Konkursem Kroszonki Opolskie 2021 Muzeum Wsi Opolskiej zdecydowało się zorganizować XXX Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej 'Kroszonki Opolskie 2021'. Tym razem jednak uczestnicy nie wykonywali… » więcej 2021-03-01, godz. 14:49 Pierwszy w tym roku koncert z publicznością w Paczkowie Paczkowska publiczność w reżimie sanitarnym wysłuchała piosenek opolskiej grupy szantowej Puzon Band. W miejscowym domu kultury grupa zaprezentowała swój… » więcej 2021-03-01, godz. 11:40 Opole: owady, jeże i ptaki otrzymają nowe domki W Opolu pojawią się kolejne miejsca dla owadów, jeży i ptaków. Opolski ratusz zakupił 11 nowych domków i hoteli dla owadów. Staną one w parku 800-lecia… » więcej 2021-02-28, godz. 14:30 Organy opolskiej katedry znów zabrzmią w słusznej sprawie Gratka dla miłośników muzyki organowej szykuje się podczas finału miesiąca w Opolu. Wszystko za sprawą koncertu z cyklu 'Organowe Inspiracje - Muzyczna… » więcej 2021-02-27, godz. 20:00 Nyski Dom Kultury wznawia działalność sceniczną. Widzowie mogli dziś zobaczyć premierę musicalu Prysły zmysły Nyski Dom Kultury wznawia występy przed publicznością. Pierwszym od kilku miesięcy spektaklem wystawionym na małej scenie im. Jerzego Kozarzewskiego był… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »