Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-08, 14:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka. Obelisk prawdopodobnie trafi do Muzeum Śląska Opolskiego

Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
Na ulicy Batalionów Chłopskich wykopano element pomnika Otto von Bismarcka {fot. Czas na Opole]
W rejonie dworca Opole Wschodnie odnaleziono fragment pomnika Otto von Bismarcka. Na znalezisko natrafiono podczas przebudowy skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich i Bohaterów Monte Cassino.
Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu poinformował, że 2-metrowy walec był elementem pomnika "żelaznego kanclerza", który przed II wojną światową stał przed obecnym budynkiem Poczty Polskiej.

- Tam nadal są pozostałości pomnika, które dzisiaj wyglądają jak rząd betonowych ławek - mówi Leszczyński, który uzupełnia, że cokół stał w miejscu obecnej wiaty rowerowej.

Wcześniej do granitowego obelisku wkomponowany był wizerunek Otto von Bismarcka. - Trudno powiedzieć, czy w pobliżu znajduje się ta część. Podobizna była wykonana prawdopodobnie z brązu, więc trudno oczekiwać, że tuż po wojnie ta część umknęła uwadze zainteresowanych osób - uważa rzecznik MZD.

Na znalezisko natrafiono na ulicy Batalionów Chłopskich, w rejonie wyjazdu ze stacji paliw na pasie w kierunku Zaodrza. To odkrycie nie wstrzymało prac na budowie przez konserwatora zabytków. Według wstępnych informacji obelisk trafi do Muzeum Śląska Opolskiego, natomiast w tej chwili wciąż znajduje się na placu budowy. - Obelisk ma dwa metry wysokości i jest szerokości dorosłego mężczyzny - dodał rzecznik, który apeluje do miłośników historii, aby nie wchodzić na teren budowy i nie próbowali podejmować dalszych eksploracji, ponieważ jest to niebezpieczne. W tym rejonie trwa kopanie tunelu o głębokości kilku metrów.
Adam Leszczyński

Kultura i rozrywka

2021-06-18, godz. 15:00 Bogaty program tegorocznej Nocy Kultury w stolicy regionu. Przedsięwzięcie jest połączone z Dniami Opola Wystawy, warsztaty, gry, koncerty, recitale i wiele innych. Taka będzie Noc Kultury 2021 w Opolu. Szereg wydarzeń zaplanowano na następny piątek (25.06). » więcej 2021-06-18, godz. 12:45 Filharmonia Opolska: długo wyczekiwana prezentacja IX symfonii Beethovena zwieńczy 69. sezon artystyczny Słynna IX symfonia Ludwiga van Beethovena zabrzmi dziś (18.06) na finale 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Dzieło wykonają… » więcej 2021-06-18, godz. 11:03 Pierwszy "odmrożony" koncert w Kędzierzynie-Koźlu już jutro! Już jutro (18.06) w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się pierwszy „odmrożony” koncert plenerowy. Na imprezę do Parku Pojednania przy Domu Kultury Chemik… » więcej 2021-06-17, godz. 17:55 W tym roku nie będzie plenerowej imprezy na Dni Gminy Głogówek Po raz kolejny nie odbędą się Dni Gminy Głogówek. Przed pandemią impreza cieszyła się bardzo dużą popularnością. Mimo, że w ostatnim czasie zakażenia… » więcej 2021-06-17, godz. 14:06 Dni Opola 2021 potrwają cały tydzień. "Każdy znajdzie coś dla siebie" W poniedziałek (21.07) startują tegoroczne Dni Opola. Cykl imprez potrwa cały tydzień. W święto miasta włączają się prawie wszystkie instytucje miej… » więcej 2021-06-17, godz. 09:45 Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów! Wręczono stypendia 'Marszałkowskie Talenty'. Podczas uroczystej gali na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej nagrodzono 30 stypendystów. Projekty przez… » więcej 2021-06-16, godz. 21:00 Danse Macabre na scenie Modelatorni w Opolu. "To jest spektakl ruchowy, uniwersalny" Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprosił do realizacji przedstawienia w Modelatorni artystkę niezależną Renatę Piotrowską-Auffret. » więcej 2021-06-16, godz. 17:00 Film o powstaniach śląskich w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu W ramach obchodów stulecia III Powstania Śląskiego powstał film dokumentalny zatytułowany 'Powstania Śląskie. Muzyczne historie'. W sali widowiskowej Muzeum… » więcej 2021-06-16, godz. 14:30 Kluczbork: zapisy do szkoły muzycznej potrwają do 21 czerwca Większość szkół muzycznych Opolszczyzny zakończyło już przyjmowanie zgłoszeń rekrutacyjnych, ale Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ignacego Jana… » więcej 2021-06-15, godz. 19:03 60 lat zamknięte w ponad stu wierszach - spotkanie autorskie z Edmundem Borzemskim w WBP Poeta Edmund Borzemski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Pretekstem było zaprezentowanie najnowszego tomu poezji 'Hieroglify… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »