Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-16, 19:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Krzysztof Polonek oficjalnie koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker!

Krzysztof Polonek [fot. Sebastian Hänel / Berliner Philharmoniker]
Krzysztof Polonek [fot. Sebastian Hänel / Berliner Philharmoniker]
Polski skrzypek Krzysztof Polonek został oficjalnie koncertmistrzem prestiżowej orkiestry Berliner Philharmoniker, uznawanej za jedną z najlepszych orkiestr na świecie! Jest to wynik zakończonego z sukcesem okresu próbnego, który trwał od lutego 2019 roku. Wówczas artysta został wybrany na koncertmistrza drogą demokratycznej decyzji swoich kolegów z zespołu, zastępując tym samym na stanowisku koncertmistrza Andreasa Buschatza.
Warto wspomnieć, że Krzysztof Polonek jest z związany z Berliner Philharmoniker już od 2009 roku, a jego ojciec Zdzisław Polonek, był pierwszym polskim altowiolistą w tym zespole.

Dodajmy także, że w słynnej berlińskiej orkiestrze jest zatrudnionych w sumie czterech koncertmistrzów, w tym - obecnie - dwóch Polaków. Funkcję koncertmistrza pełni także Daniel Stabrawa, który swoje stanowisko objął w 1983 roku czyli jeszcze za czasów kierownictwa legendarnego Herberta von Karajana.

Należy także zaznaczyć, że choć Krzysztof Polonek urodził się w Krakowie, od lat związany jest z Opolszczyzną za sprawą odbywającego się w naszym regionie Międzynarodowego Kursu Muzycznego im. Jerzego Hellera i to od początku istnienia kursu. Początkowo przyjeżdżał do Głuchołaz, a następnie do Opola jako uczestnik wydarzenia, od wielu lat gościmy artystę w stolicy województwa jako wykładowcę wspomnianego kursu oraz wykonawcę na koncertach powiązanego z kursem Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne".

Krzysztof Polonek studiował zresztą w Niemczech pod kierunkiem założyciela i dyrektora artystycznego wspomnianego kursu, również silnie związanego z Opolszczyzną, prof. Tomasza Tomaszewskiego.

Kultura i rozrywka

2020-10-20, godz. 20:40 Ruszają warsztaty z obsługi komputera i smartfona dla opolskich seniorów. Zapisy tylko do środy W środę (21.10) kończą się zapisy na cykl warsztatów dotyczących szeroko pojętej tematyki komputerowej i mobilnej. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2020-10-20, godz. 14:00 Józef Krzyk i Barbara Szmatloch opowiedzą o Wojciechu Korfantym Józef Krzyk i Barbara Szmatloch będą gośćmi Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. To autorzy reporterskiej opowieści biograficznej o Wojciechu… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01 Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne… » więcej 2020-10-19, godz. 15:45 Polska Agencja Prasowa organizuje konkurs "szukania" fałszywszych informacji w sieci Wyłapywanie oraz weryfikowanie fałszywych informacji w sieci - to główne cele międzynarodowego konkursu pod hasłem #FakeHunter Challenge organizowanego przez… » więcej 2020-10-18, godz. 16:12 Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert… Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę… » więcej 2020-10-17, godz. 13:00 Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA] Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół… » więcej 2020-10-16, godz. 20:30 Oficjalne rozpoczęcie IX Opolskiego Festiwalu Gór. Przed uczestnikami wiele ciekawych projekcji filmowych, spotkań i… Wystartował IX Opolski Festiwal Gór. Na dobry początek w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki opolanie mieli okazję obejrzeć film 'The Spirit of Flatness'… » więcej 2020-10-16, godz. 16:00 Filharmonia: przed nami tradycyjny koncert w niecodziennej formie Niecodzienny koncert kameralny odbędzie się dziś wieczorem (16.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. 'Tańce świata' wprost z twórczości współczesnych… » więcej 2020-10-16, godz. 13:15 Mentorzy dla opolskiej kultury w muzeum Muzeum Śląska Opolskiego w ramach edukacji kulturalnej ruszyło z cyklem warsztatów dla animatorów kultury i nauczycieli. Projekt 'Mentorzy dla opolskiej kultury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***