Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-17, 15:42 Autor: Katarzyna Zawadzka

Katyń - wciąż nie wiemy wszystkiego. CMJW upamiętniło 17 września 1939 [ZDJĘCIA]

Dr. Ewa Kowalska [fot. Marcin Boczek]
Dr. Ewa Kowalska [fot. Marcin Boczek]
- Dochodzenie do prawdy w kwestii zbrodni katyńskiej ciągle trwa - przypomniała dziś w Opolu dr Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Autorka książek i artykułów naukowych poświęconych losom polskich obywateli w czasie II Wojny Światowej była gościem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
Badaczka mówiła między innymi o mogile, która znajduje się poza Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu i została przypadkiem odkryta w roku 2000, podczas prac technicznych przez rosyjskich robotników. - Splot wypadków sprawił, że dotąd ta ekshumacja nie została podjęta - mówiła dr Kowalska. - Czekają na upamiętnienie ci, którzy spoczywają w tej bezimiennej mogile. Być może są tam szczątki wielu osób, ponieważ odkryte zostały szczątki tylko 80 osób, lecz może ta mogiła jest znacznie większa, ponieważ przy ekshumacjach prowadzonych w latach 90. przez profesora Kołska tzw. mogiła nr 8 była niemalże pusta - dodaje.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja wystawy "Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR". - Przedstawia losy polskich żołnierzy i oficerów, którzy po 17 września 1939 roku dostali się do niewoli radzieckiej - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

- To duża rzesza ludzi, 240 tysięcy, tym niemniej spora jej część została w pierwszych tygodniach dostania się do niewoli zwolniona. Około 125 tysięcy przeszło przez bardziej skomplikowany system obozów radzieckich. Ostatecznie zostało ich o wiele mniej, ale to, co dla nas jest szczególnie ważne na tej wystawie to losy oficerów, policjantów, przedstawicieli polskiej inteligencji, którzy decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego w kwietniu 1940 roku zostali zamordowani - dodaje.

Wystawa będzie prezentowana przed Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu do końca roku.
dr Ewa Kowalska
Renata Kobylarz-Buła

Kultura i rozrywka

2020-12-03, godz. 21:29 Historyczne lektury jako przewodnik po przyszłości - spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem na zakończenie 18. Opolskiej… O tym, dlaczego warto czytać literaturę klasyczną opowiedział Ryszard Koziołek podczas spotkania online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-12-03, godz. 14:51 Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza dzieci na Mikołajki online W ubiegłym roku były Muzyczne Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wystąpił Jerz Igor, były warsztaty balonowe i słodki poczęstunek. Ze względu… » więcej 2020-12-02, godz. 20:45 Biblioteki mogą ponownie przyjmować czytelników Według wytycznych Biblioteki Narodowej wszystkie biblioteki mogą otworzyć swoje siedziby przed czytelnikami i wypożyczać książki. » więcej 2020-12-02, godz. 16:19 GSW w Opolu dostępna w internecie, z jednym wyjątkiem Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przeniosła swoje wszystkie dotychczasowe działania do sieci internetowej. Możemy oglądać wystawy, brać udział w warsztatach… » więcej 2020-12-02, godz. 08:15 Kędzierzyn-Koźle organizuje trzydniowy jarmark bożonarodzeniowy w reżimie sanitarnym. "Stawiamy na kiermasz" Bez kolęd, imprez towarzyszących i z jedzeniem na wynos - tak z powodu sytuacji epidemicznej w kraju będzie wyglądać tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy… » więcej 2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »