Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-08-12, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Zwrot akcji w sprawie likwidacji kluczborskiego MDK-u. Minister edukacji zgodził się, uchylając decyzję opolskiego kuratorium

Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Powiat Kluczborski]
Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Powiat Kluczborski]
Mirosław Birecki, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mirosław Birecki, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech, Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jest zgoda ministra edukacji narodowej na likwidację Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku. Resort uchylił tym samym negatywną opinię Opolskiego Kuratora Oświaty.
To zielone światło dla starostwa i magistratu, które chcą utworzyć podległe gminie Kluczborskie Centrum Kultury. Ta jednostka ma być fuzją MDK-u i Kluczborskiego Domu Kultury.

W ministerialnym uzasadnieniu czytamy, że zamiar likwidacji jest racjonalny, choć wywołuje obawę społeczności przed zmianą. Wymienia się aspekt ekonomiczny i poprawę warunków do prowadzenia zajęć.

- Decyzja ministra pozwala na likwidację MDK-u 1 września, ale tak nie stanie się - mówi starosta Mirosław Birecki.

- Postanowiliśmy przeprowadzić jeszcze raz całą procedurę likwidacji, mając nadzieję na tym razem pozytywną decyzję Opolskiego Kuratora Oświaty. Skoro minister edukacji przychylił się do naszych argumentów, mam nadzieję że pan kurator weźmie to pod uwagę. Oznacza to, że z początkiem nowego roku szkolnego zajęcia w MDK-u będą odbywać się normalnie, a po zakończeniu procedury likwidacji powstanie nowa placówka,

Poprosiliśmy o komentarz Piotra Pośpiecha, byłego starostę, a dziś powiatowego radnego, który od początku jest przeciwny likwidacji MDK-u. Jego zdaniem, wciąż jest wiele pytań.

- Trzeba postawić pytanie, czy w przyszłym roku nadal będą forsować tę niezbyt szczęśliwą wizję i pomysł likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury oraz włączenia go do KDK-u czy byłego KDK-u – nikt dzisiaj tego nie wie. W każdym razie rozmawiamy o bliżej nieokreślonej jednostce, której nie ma – nie została jeszcze utworzona czy powołana.

Przypomnijmy, samorząd powiatowy jest zadłużony po uszy i realizuje program naprawczy. Starostwo szuka więc oszczędności, a roczny koszt utrzymania MDK-u to 700 tysięcy złotych.
Mirosław Birecki
Piotr Pośpiech

Kultura i rozrywka

2020-09-22, godz. 16:09 Kolejny opolanin napisał kryminał i akcję osadził w stolicy regionu Student Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu napisał kryminał, którego akcja rozgrywa się w stolicy regionu. Wśród bohaterów książki jest też dziennikarka… » więcej 2020-09-22, godz. 11:16 Praga Mariusza Szczygła w opolskiej bibliotece Pisarz, dziennikarz i przede wszystkim miłośnik wszystkiego, co czeskie - Mariusz Szczygieł będzie gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu… » więcej 2020-09-21, godz. 14:15 Uczniowie głubczyckiego ogólniaka czytali "Balladynę" Słowackiego w ramach Narodowego Czytania Głubczyckie Liceum Ogólnokształcące w poniedziałkowy poranek (21.09) zorganizowało dla uczniów akcję Narodowego Czytania. Mniej widowiskową niż co roku… » więcej 2020-09-20, godz. 20:30 Apetycznie i po staropolsku - w Zopowych pod Głubczycami gospodynie przypomniały kresową kuchnię Ziemniaczana babka, pałanyci, bułki galicyjskie z kaszą i twarogiem, gołąbki i inne potrawy zagościły na stołach gospodyń podczas Festiwalu Staropolskich… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego… » więcej 2020-09-20, godz. 13:00 Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu… » więcej 2020-09-19, godz. 16:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 14:00 Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Opole: "rozświetlone" obrazy w Bonk Art Gallery Pochodzący z Sosnowca Jacek Rykała, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje swoje obrazy w nowej galerii działającej na opolskim Rynku. Wystawa… » więcej 2020-09-18, godz. 19:29 XV tom Kresowej Atlantydy pokazuje Wilno, którego już nie ma. Spotkanie w ogrodzie WBP w Opolu [ZDJĘCIA] Dwa tomy 'Kresowej Atlantydy' powstały w ciągu roku. W tym roku mieliśmy już książkę o Stanisławowie, a w piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***