Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-03, 17:30 Autor: Wiktoria Palarczyk

Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw"

Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
Rusza Opolski Festiwal Fotografii. "Przygotowaliśmy 18 wystaw" [fot. Wiktoria Palarczyk]
"Czas utrwalony" to hasło tegorocznego Opolskiego Festiwalu Fotografii, które zinterpretują zaproszeni autorzy. Gośćmi 9. edycji tego wydarzenia będą m.in. Adam Tuchliński, Krzysztof Gołuch, Michał Siarek, Hubert Humka, Tytus Grodzicki i Michał Łuczak. Odwiedzający wystawy będą mogli zobaczyć coś, co już nie istnieje, przeminęło lub zmieniło się. W sumie przygotowano 18 wystaw.
- Wszystkie te wystawy mają charakter narracyjny - mówi Sławoj Dubiel, jeden z organizatorów. - Oprócz tego, że przyjdzie się zobaczyć zdjęcia, trzeba będzie się zainteresować tekstem. Bez odniesienia się do tekstu mogą być one nieczytelne. Najważniejsza nasza wystawa dotyczy roku 1989. Jeżeli pójdziecie i zobaczycie zdjęcie młodego Krzysztofa Millera, tylko z roku 1989, to zobaczycie jak bardzo Polska się zmieniła. To są zdjęcia czarno-białe z początków jego twórczości. Zanim stał się tym znanym Millerem, który był potem najbliżej najważniejszych wydarzeń na świecie.

- W tym roku startujemy z wystawą książek - mówi Michał Grocholski, jeden z organizatorów festiwalu.- Książek poświęconych fotografii, albumom fotograficznym. To są eseje fotograficzne, poważne książki dokumentalne, gdzie fotografia gra główną rolę. W tym roku na pierwszej edycji wystawy będzie 30 książek polskich wydawnictw. Będzie to miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 18 października.

Wszystkie te książki, co roku będą trafiać do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na wystawach towarzyszących zobaczymy m.in. prace laureatów opolskiego Fotomaratonu i Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Przypomnijmy, festiwal rozpoczyna się jutro (04.10) wernisażami Sławomira Mielnika i Adama Żądło, laureata konkursu "Pokaż się" i "Kobiety Fotonu". Oba wydarzenia będą miały miejsce o godzinie 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Dodajmy, że Radio Opole objęło festiwal patronatem medialnym.
Sławoj Dubiel
Michał Grocholski

Kultura i rozrywka

2020-10-28, godz. 18:51 Muzeum Ziemi Kozielskiej ze stałą wystawą. To historia mieszkańców i ziemi kozielskiej od czasów prehistorii 'Ziemia kozielska i jej mieszkańcy' to tytuł stałej wystawy, którą można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Otwarcie wystawy zakończyło tzw. proces… » więcej 2020-10-28, godz. 12:30 Artysto, pokaż się w galerii. Trwa Konkurs Aneks! Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz 6. ogłosiła Konkurs Aneks. To propozycja skierowana do artystów do 35. roku życia związanych z Opolszczyzną… » więcej 2020-10-27, godz. 13:00 Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach zaprasza na ambitne kino. W ramach ,,Klubu Dobrego Filmu’’ placówka pokazuje… Mimo wprowadzonych obostrzeń sanitarnych domy kultury w całym kraju starają się w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Moszna: ekspresyjny recital fortepianowy owacyjnie przyjęty przez publiczność! Podwójnymi owacjami na stojąco i brawurowym wykonaniem Poloneza As-dur Fryderyka Chopina zakończył się poniedziałkowy (26.10) recital fortepianowy na Zamku… » więcej 2020-10-27, godz. 08:40 Historie kryminalne w książkach Jędrzeja Pasierskiego - spotkanie z autorem w WBP w Opolu Jędrzej Pasierski, autor znanych powieści kryminalnych, opowiedział o swojej twórczości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Moszna: przed nami recital fortepianowy z międzynarodową transmisją! 'W roli głównej fortepian', a w programie muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Sergieja Rachmaninowa - tak zapowiada się przedostatni koncert 36… » więcej 2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej 2020-10-22, godz. 19:22 "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***