Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-06-01, 10:26 Autor: Mariusz Majeran

Noc Kultury: Kora i Maanam cały czas popularni w Opolu [ZDJĘCIA]

Noc Kory w Muzeum Polskiej Piosenki z udziałem Kamila Sipowicza [fot. Mariusz Majeran]
Noc Kory w Muzeum Polskiej Piosenki z udziałem Kamila Sipowicza [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Polskiej Piosenki w ramach opolskiej Nocy Kultury zaproponowało mieszkańcom "Do innych niepodobna. Noc Kory". Popularna piosenkarka była częstym gościem opolskiego festiwalu. Tu w roku 1980 rozpoczęła się wielka kariera zespołu.
W ramach "Nocy Kory" Opolanie zobaczyli koncerty zarejestrowane podczas koncertów plenerowych i telewizyjnych. Był wywiad z Korą z 2017 roku i film "Wielka Majówka" z piosenkami Kory i gościnnym występem Maanamu.

Zebrana w holu Muzeum Polskiej Piosenki widownia, czekała najbardziej na spotkanie z partnerem życiowym Kory Kamilem Sipowiczem, który opowiadał o swojej zmarłej w ubiegłym roku żonie.

- Opole jest bardzo ważne - dodaje poeta. Opole było bardzo ważne dla Kory, a Kora mam nadzieję była ważna dla Opola. W 1980 roku ten jej słynny koncert z zespołem Maanam, no właściwie otworzył wrota do nowej polskiej muzyki rockowej. W tym właśnie pięknym miejscu jakim jest Opole. I tu jesteśmy w tym pięknym muzeum, gdzie jesteśmy. To wszystko było wtedy w sposób metaforyczny, symboliczny. Kora to robiła po mistrzowsku i zarazem w sposób poetycki. A kto wiedział, ten wiedział, kto rozumiał ten rozumiał. I to było wspaniałe i zmieniała się wtedy Polska. I zmieniała się wtedy polska muzyka. I Kora i Maanam byli na czele tej zmiany, więc naprawdę cieszę się, ze tutaj jestem.

Kamil Sipowicz zapowiedział w Opolu, że chce stworzyć miejsce podobne do opolskiego muzeum - poświęcone Korze, grupie Maanam i zespołom, z którymi Kora śpiewała.

Spotkanie z Kamilem Sipowiczem prowadziła Sylwia Gawłowska, która w niedzielne wieczory w Radiu Opole 2 Kultura prezentuje polską muzykę w programie "Piosenki z legendą".

Noc Kultury w Opolu Radio Opole objęło patronatem medialnym.
Kamil Sipowicz

Kultura i rozrywka

2020-09-28, godz. 21:24 Około 30 wydarzeń stacjonarnych i online szykuje TSKN w ramach 17. Dni Kultury Niemieckiej Spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty i projekty dla młodzieży, tak przedstawiają się 17. Dni Kultury Niemieckiej. Mieszkańcy regionu przez cały… » więcej 2020-09-28, godz. 15:15 Opolska aktorka zagrała na scenie Instytutu Grotowskiego Grupa aktorów z różnych teatrów przygotowała spektakl 'Orfeusz i Eurydyka' według scenariusza i w reżyserii Marcina Czerwińskiego. Znana z mitologii opowieść… » więcej 2020-09-28, godz. 10:13 Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA] Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny… » więcej 2020-09-28, godz. 08:00 Muzeum Ziemi Kozielskiej laureatem ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" Muzeum Ziemi Kozielskiej docenione w kraju. Projekt rewitalizacji wzgórza zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja… » więcej 2020-09-27, godz. 14:40 Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję… » więcej 2020-09-27, godz. 09:54 Święto kina w Opolu. W piątek startuje 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, w tym roku w formie hybrydowej Od 2 października stolica polskiej piosenki zamieni się na tydzień w stolicę filmową. Rusza 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Dla miłośników kina przygotowano… » więcej 2020-09-26, godz. 09:00 Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym… » więcej 2020-09-25, godz. 18:45 Krakowska poezja zagościła w Opolu Krakowska poetka, animatorka kultury i autorka tekstów piosenek spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Małgorzata Michalska… » więcej 2020-09-25, godz. 14:00 Kina narzekają na brak widzów. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa i letnia pogoda Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotował zestawienie, według którego w lipcu w polskich kinach było aż o 90% mniej widzów niż w roku ubiegłym. Sierpień… » więcej 2020-09-25, godz. 11:45 Studio piosenki Metro w Opolu czeka na wokalistów i zaprasza na przesłuchanie Działające w Opolu studio piosenki Metro w najbliższą sobotę czeka na przyszłych wokalistów. Celem przesłuchania jest wyłonienie utalentowanych wokalnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***