Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-29, 15:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Głównie o pałacach i zamkach. Rozstrzygnięto 9. edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Nie tylko piórem, ale także wokalnie. W taki sposób opolscy uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych zmierzyli się z zagadnieniami Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich.
Kapituła przyznała pięć nagród głównych, a prace konkursowe zdominowała tematyka architektoniczna, dotycząca polskich pałaców i zamków na Kresach.

- Kosztowało to sporo pracy - przyznaje Damian z Opola. - Dużo miałem myślenia. Jakieś 30 godzin spędziłem przy tym. Dużo musiałem analizować. Patrzeć, jak były budowane zamki. Jak wyglądały podłogi i ich otoczenie.

- Moja praca jest o pałacu Potockich - dodaje Kacper z Brzegu. - Miał on bardzo bogatą historię, ponieważ dwukrotnie był odbudowywany.

- Śląsk jest doskonałym miejscem, żeby o Kresach mówić i o nich pamiętać - przekonuje prof. Barbara Kubis z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. - Konkurs ustawiony był właśnie po to, żeby szukać, zbierać, pamiętać. Ta pamięć społeczna jest nie tylko dziedziczna, ale powiedziałabym nawet, że magiczna. Na czym polega fenomen Kresów? No właśnie na tym, na styku kultur, na tej wielokulturowości, którą możemy na Śląsku obserwować.

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz 9. Radio Opole było patronem medialnym tego wydarzenia.
uczestnicy konkursu
prof. Barbara Kubis

Kultura i rozrywka

2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »