Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-29, 15:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Głównie o pałacach i zamkach. Rozstrzygnięto 9. edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz dziewiąty [fot. Mariusz Chałupnik]
Nie tylko piórem, ale także wokalnie. W taki sposób opolscy uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych zmierzyli się z zagadnieniami Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich.
Kapituła przyznała pięć nagród głównych, a prace konkursowe zdominowała tematyka architektoniczna, dotycząca polskich pałaców i zamków na Kresach.

- Kosztowało to sporo pracy - przyznaje Damian z Opola. - Dużo miałem myślenia. Jakieś 30 godzin spędziłem przy tym. Dużo musiałem analizować. Patrzeć, jak były budowane zamki. Jak wyglądały podłogi i ich otoczenie.

- Moja praca jest o pałacu Potockich - dodaje Kacper z Brzegu. - Miał on bardzo bogatą historię, ponieważ dwukrotnie był odbudowywany.

- Śląsk jest doskonałym miejscem, żeby o Kresach mówić i o nich pamiętać - przekonuje prof. Barbara Kubis z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. - Konkurs ustawiony był właśnie po to, żeby szukać, zbierać, pamiętać. Ta pamięć społeczna jest nie tylko dziedziczna, ale powiedziałabym nawet, że magiczna. Na czym polega fenomen Kresów? No właśnie na tym, na styku kultur, na tej wielokulturowości, którą możemy na Śląsku obserwować.

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich odbył się po raz 9. Radio Opole było patronem medialnym tego wydarzenia.
uczestnicy konkursu
prof. Barbara Kubis

Kultura i rozrywka

2024-03-01, godz. 21:45 Figuratywne malarstwo na wernisażu w Bonk Art Gallery [ZDJĘCIA] W Bonk Art Gallery przy opolskim rynku swoje obrazy i grafiki pokazuje Andrzej Kasprzak, pochodzący ze Śląska malarz, grafik i rzeźbiarz. Pokazywane w galerii… » więcej 2024-03-01, godz. 20:00 Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas… » więcej 2024-03-01, godz. 13:45 Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy w nowych interpretacjach Jazz ostatnio często gości w Filharmonii Opolskiej. Tak będzie i w sobotę (02.03). Tym razem koncert nie na scenie klubowej filharmonii, a w sali koncertowej… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00 Koncert "Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na piątkowy koncert symfoniczny. Usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej i solistę, który zagra na skrzypcach. » więcej 2024-02-29, godz. 21:00 Namiot WBP wypełniony po brzegi podczas spotkania ze Stanisławem S. Nicieją [ZDJĘCIA] Na promocję najnowszego, XX już tomu 'Kresowej Atlantydy' profesora Stanisława Sławomira Nicieji przyszły tłumy Opolan, chcących nabyć książkę i posłuchać… » więcej 2024-02-29, godz. 16:00 Duże, kolorowe obrazy zawisły w Muzeum Diecezjalnym w Opolu [ZDJĘCIA] Monika Kamińska postanowiła pokazać publiczności swoją twórczość malarską na wystawie retrospektywnej w Opolu. Mieszkająca w Nysie artystka przywiozła… » więcej 2024-02-29, godz. 13:56 Profesor Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentuje XX tom "Kresowej Atlantydy" Dziś (29.02) profesor Stanisław Sławomir Nicieja przybliży czytelnikom swój ostatni, dwudziesty już tom 'Kresowej Atlantydy'. Na promocję swoich książek… » więcej 2024-02-29, godz. 10:00 "Gardło diabła" na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Instalacja wideo, obiekty rzeźbiarskie i świetlne pojawią się na wystawie Angeliki Markul w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Gardło… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Biała: ukazała się książka o lokacji jednego z najstarszych miast w Polsce „W kręgu najstarszych miast Górnego Śląska” - to tytuł najnowszej książki wzbogacającej wiedzę o historii Białej. Wydawnictwo jest pokłosiem wystąpień… » więcej 2024-02-28, godz. 15:00 Przed nami V Maraton Teatralny. Pięć tytułów do obejrzenia w trzy dni Zbliża się V Maraton Teatralny. Przez trzy dni w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie można zobaczyć pięć tytułów. Wśród nich można znaleźć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »