Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-18, 15:49 Autor: Dorota Kłonowska

Książęce denary i wojenne topory – atrakcje Nocy Muzeów w Nysie

Muzealny dziedziniec nocą [Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
Muzealny dziedziniec nocą [Fot.Muzeum Powiatowe w Nysie]
Na nocne zwiedzanie muzeum zaprasza od godz.19.00 do 24.00 Pałac Biskupi w Nysie. Spotkanie rozpocznie koncert Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Krzysztofa Sali, a w programie m.in. otwarcie dwóch wystaw.
To "Ulica Piastowska w Nysie - ślady przeszłości - wyniki badań archeologicznych z 2018r" i długo oczekiwana " Monety i medale biskupów wrocławskich - książąt nyskich". Obie w pewien sposób się łączą - mówi archeolog Krzysztof Dobrzański, który prowadził badania na Piastowskiej.

- Udało nam się odkryć bardzo dużo ciekawych zabytków, poczynając od takich przedmiotów, które można uznać za drogocenne – złote pierścionki, obrączki, czy monety. Najstarszą odkrytą monetę mamy z 1524r, to denar Ludwika Jagiellończyka – bardzo rzadka moneta. Odkryliśmy w sumie około 30-40 monet mocno historycznych, bardzo starych i kilkadziesiąt monet pochodzących z późniejszych okresów. Będą pokazane na naszej wystawie podczas Nocy Muzeów – mówi archeolog.

Dodajmy, że podczas prac na ulicy Piastowskiej znaleziono także wiele militariów – kule muszkietowe, odłamki granatów, kule armatnie, granaty ręczne, a nawet cztery topory z czasu oblężenia Nysy przez wojska husyckie.

Atrakcją Nocy Skarbów będą także: finisaż wystawy Elżbiety Szołomiak „Życie barwne jak paleta”, nocna kawiarenka, „Fabryka Pieniędzy”, czyli atrakcje dla dzieci, loterie i kąciki muzealne.

Tradycyjnie, uczestnicy nyskiej nocy muzealnej przejdą ok. 22.00 do bazyliki, gdzie ksiądz prałat Mikołaj Mróz zaprezentuje sakralne skarby. W tym roku będzie to Figura Madonny "z Foy".
Krzysztof Dobrzański

Kultura i rozrywka

2020-09-26, godz. 09:00 Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym… » więcej 2020-09-25, godz. 18:45 Krakowska poezja zagościła w Opolu Krakowska poetka, animatorka kultury i autorka tekstów piosenek spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Małgorzata Michalska… » więcej 2020-09-25, godz. 14:00 Kina narzekają na brak widzów. Wpływ na to ma pandemia koronawirusa i letnia pogoda Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotował zestawienie, według którego w lipcu w polskich kinach było aż o 90% mniej widzów niż w roku ubiegłym. Sierpień… » więcej 2020-09-25, godz. 11:45 Studio piosenki Metro w Opolu czeka na wokalistów i zaprasza na przesłuchanie Działające w Opolu studio piosenki Metro w najbliższą sobotę czeka na przyszłych wokalistów. Celem przesłuchania jest wyłonienie utalentowanych wokalnie… » więcej 2020-09-25, godz. 11:11 Resoraki wystąpiły w Studiu M [GALERIA] Pochodzący z Wrocławia zespół Resoraki wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Grupa zaprezentowała materiał ze swoich dwóch płyt… » więcej 2020-09-25, godz. 09:32 Opolskie Archiwum Państwowe nagrodzone w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku” w kategorii „Edukacja i mult… Opolska placówka wraz z katowicką stworzyły stronę internetową - powstancyslascy.pl. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski. » więcej 2020-09-24, godz. 19:31 O kobiecej sile i waleczności - spotkanie z Ewą Kassalą W ramach akcji 'Zaczytane Opolskie' w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z Ewą Kassalą. Pisarka w swojej twórczości bardzo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:44 Archiwum Państwowe w Opolu nagrodzone za projekt poświęcony Powstańcom Śląskim W Pałacu na Wodzie w Królewskich Łazienkach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2019. » więcej 2020-09-24, godz. 14:31 Symfonie Witolda Maliszewskiego w Filharmonii Opolskiej. Projekt wspiera PGE Muzyka Witolda Maliszewskiego wróci do Filharmonii Opolskiej. Dzięki pomocy finansowej PGE GiEK zrealizowany zostanie projekt 'Maliszewski odkodowany'. » więcej 2020-09-24, godz. 07:13 Praga osobista Mariusza Szczygła. Spotkanie w WBP O 'Osobistym przewodniku po Pradze' Mariusz Szczygieł opowiedział w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wśród 60 opisanych w książce obiektów nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***