Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-31, 17:30 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Śląskie organy". Rozpoczyna się IV Tydzień Muzykologii na Uniwersytecie Opolskim

Startuje IV Tydzień Muzykologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. UO]
Startuje IV Tydzień Muzykologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. UO]
Wycieczka organoznawcza, koncert organowy, konferencja naukowa oraz kurs mistrzowski interpretacji literatury muzycznej - to tylko kilka elementów, jakie składają się na IV Tydzień Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. Studenci, absolwenci, a także wszystkie osoby interesujące się tą tematyką mogą wziąć udział w wielu wydarzeniach organizowanych m.in. na wydziale teologicznym, diecezjalnym instytucie muzyki kościelnej, czy specjalistycznym szpitalu w Branicach.
- Uniwersytet Opolskie jest jedną z sześciu uczelni w Polsce, która ma w swojej ofercie muzykologię. Chcemy o tym mówić i to promować - mówi ks. prof. Grzegorz Poźniak, kierownik muzykologii opolskiej uczelni. - Wielkie tradycje śląskiej kultury muzycznej, wielowymiarowe, religijne, ale nie tylko, bo i ludowe, też bogactwo chóralistyki. To jest coś, co warto badać i archiwizować na różne sposoby, jako kulturę dźwiękową. Temu właśnie służy muzykologia - dodaje Poźniak.

W programie zaplanowano także konferencję pod tytułem "Śląskie organy".

- To taki niszowy obszar wiedzy. Niewiele osób interesuje się organami - dodaje Poźniak. - Wiele osób kojarzy ten instrument tylko z kościołem i graniem na mszy świętej, ale to przecież nie tylko tak. To jest dobro kultury materialnej. Na Śląsku te organy są takim miejscem krzyżowania się dróg handlowych różnych kultur, z tego powodu organy tutaj są szczególne i warto ich historię badać i opisywać.

IV Tydzień Muzykologii rusza jutro (01.03). Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydziału teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
ks. prof. Grzegorz Poźniak
ks. prof. Grzegorz Poźniak

Kultura i rozrywka

2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12 Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29… » więcej 2021-09-22, godz. 15:51 Kocert Stanisława Soyki rozpocznie "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu Miłośnicy łagodnych dźwięków będą mogli nacieszyć uszy podczas festiwalu „Wrzosowisko”. Impreza rozpoczyna się jutro (23.09) w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-09-22, godz. 13:06 Chopin u Beethovena - koncerty 29. Śląskiego Festiwal im. Ludwiga van Beethovena z niesłabnącym zainteresowaniem Przedsmak konkursu chopinowskiego zafundowała Aleksandra Świgut publiczności zgromadzonej podczas czwartego (21.09) koncertu 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga… » więcej 2021-09-22, godz. 10:45 Za nami finałowy koncert II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych W Filharmonii Opolskiej wystąpiło 15 artystów wytypowanych z grupy 34 osób, które zgłosiły się do tegorocznego festiwalu. Finaliści tym razem nie śpiewali… » więcej 2021-09-22, godz. 10:00 Sport jako społeczna winda? Ludwika Włodek o "Gorszych dzieciach republiki" 'Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji' to tytuł książki, której promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorką… » więcej 2021-09-22, godz. 07:15 W październiku ruszają w regionie 18. Dni Kultury Niemieckiej. Zaplanowano ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i warsztaty. Tak przedstawiają się tegoroczne 18. Dni Kultury Niemieckiej, które ruszają w październiku. Towarzystwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »