Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-01-19, 12:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wspólne śpiewanie Polaków i Czechów. Głubczyce rozpoczynają program ze Stonawą

mikrofon © (fot. sxc.hu)
mikrofon © (fot. sxc.hu)
Kolejna polsko-czeska kulturalna inicjatywa na pograniczu. Tym razem będzie ona dotyczyła śpiewania. Ruszył projekt "Śląskie portamento - śpiew, współbrzmienie i tradycja", w którym mieszkańcy Głubczyc i czeskiej Stonawy wymienią się muzycznymi doświadczeniami, a także będą wspólnie uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych na terenie gmin.
- Myślę, że takie spotkania mogą nas wiele nauczyć - mówi Paweł Maleńczyk z urzędu miasta w Głubczycach, pomysłodawca projektu.

- Mimo tego, że mieszkamy tak blisko siebie, to mamy zupełnie inne tradycje. U Czechów jest tradycja gromadzenia się, wspólnego śpiewu, takiego biesiadnego. Ma on zupełnie inny charakter niż u nas. To jest poznanie innej kultury, tak bliskiej, a tak odległej.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone między innymi warsztaty zespołów kameralnych i chóralnych, wspólne festiwale, a także polsko-czeskie dni, na których zaprezentują się artyści z obu krajów. Projekt zakłada również wymianę doświadczeń na poziomie organizacyjnym.

- U nas te wydarzenia kulturalne wyglądają trochę inaczej, niż u naszych południowych sąsiadów - dodaje Maleńczyk.

- My praktycznie robimy to samo, aczkolwiek w inny sposób. Może zabrzmi to banalnie, ale Czesi lubią organizację imprez u nas. Bo w Polsce imprezy mają zawsze jakąś gwiazdę i ludzi u nas to przyciąga. Natomiast u Czechów wystarczy zorganizować wspólną, biesiadną imprezę.

Projekt potrwa dwa lata i będzie kosztował ponad 210 tysięcy euro. Jest finansowany w ramach unijnego programu Interreg.
Paweł Maleńczyk
Paweł Maleńczyk

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »