Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-12-18, 16:12 Autor: Jan Poniatyszyn

Jubileusz szkoły z międzypokoleniowymi tradycjami edukacji muzycznej

Chlubą Państwowej Szkoła Muzycznej w Prudniku jest również jej nowoczesna sala koncertowa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Chlubą Państwowej Szkoła Muzycznej w Prudniku jest również jej nowoczesna sala koncertowa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Budynek PSM w Prudniku przeszedł w tym roku gruntowny remont [zdj. Jan Poniatyszyn]
Budynek PSM w Prudniku przeszedł w tym roku gruntowny remont [zdj. Jan Poniatyszyn]
70-lecie powstania świętuje Państwowa Szkoła Muzyczna w Prudniku. To jedyna taka placówka oświatowa w tym powiecie. Tegorocznym jej sukcesem jest przeprowadzony po wielu latach starań gruntowny remont obiektu edukacyjnego.
- Nasza szkoła ma międzypokoleniowy charakter - mówi Małgorzata Jaskółka, dyrektor prudnickiej szkoły muzycznej. – Absolwenci, którzy potem uzyskają odpowiednie kwalifikacje, często wracają tutaj i zasilają kadrę pedagogiczną. Uczymy tutaj, tak międzypokoleniowo. Są nauczyciele, którzy właśnie wypuścili ze swoich rąk tych absolwentów.

- Sześć lat chodziłem tutaj do szkoły robiąc pierwsze kroki gry na fortepianie - mówi Marian Leicht. – W końcu trafiłem do tej szkoły już jako nauczyciel. Ci rodzice, którzy kiedyś chodzili do tej szkoły, teraz bardzo chętnie przyprowadzają swoje dzieci, aby kontynuowały tutaj naukę.

70-lecie PSM w Prudniku uświetnił wieczorny koncert z udziałem jej uczniów oraz absolwentów tej placówki. Obecnie uczęszcza do niej 130 młodych muzyków. W Prudniku działa też Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej, które m.in. organizuje grupowe zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych dzieci.
Małgorzta Jaskółka
Marian Leicht

Kultura i rozrywka

2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »