Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-24, 21:25 Autor: Ewelina Laxy

Znają Śląsk i są z nim na Ty. Podsumowano jubileuszową edycję konkursu literackiego

25. edycja konkursu "Ze Śląskiem na Ty" [fot. Ewelina Laxy]
25. edycja konkursu "Ze Śląskiem na Ty" [fot. Ewelina Laxy]
25. edycja konkursu "Ze Śląskiem na Ty" [fot. Ewelina Laxy]
25. edycja konkursu "Ze Śląskiem na Ty" [fot. Ewelina Laxy]
25. edycja konkursu "Ze Śląskiem na Ty" [fot. Ewelina Laxy]
25. edycja konkursu "Ze Śląskiem na Ty" [fot. Ewelina Laxy]
W Łubnianach odbył się finał jubileuszowej edycji konkursu literackiego "Ze Śląskiem na Ty". Od 25 lat organizatorzy propagują znajomość gwary śląskiej, tradycji oraz zachęcają do dzielenia się ciekawymi historiami ze swojego sąsiedztwa. W tym roku w jury zasiedli: kulturoznawca prof. Teresa Smolińska, językoznawca i dialektolog prof. Bogusław Wyderka, ojciec Henryk Kałuża oraz Piotr Badura. Spośród 101 nadesłanych prac wybrali oni laureatów w czterech kategoriach.
- Chcę pokazać, że ta gwara śląska może być piękna i że jest ona bardzo bogata. Można też używać i metafor, i porównań - mówi Agnieszka Drobna z okolic Raciborza, laureatka, która napisała pracę o rzece Odrze.

- Moja praca dotyczyła mojego dzieciństwa. To napisane w formie żartobliwej opowieści po prostu w języku śląskim. Gwara jest w moim sercu. Ja nie przygotowuję się specjalnie, tylko pisze od serca - mówi Joanna Knopik z miejscowości Zawadzkie, która stworzyła tekst pt. "Jak "za Bajtla" było gryfnie - wspomnienia Johanki".

- Z opowiadań mojej ołmy, mojego ołpy próbowałem coś napisać. Pomagała mi mama. Po prostu, napisałem tak według serca - Łukasz Pośpiech z Zagwiździa, który pisał o życiu na Śląsku na przykładzie swojej rodziny.

- Patrzymy nie tylko na te realia związane z regionem, na to odwoływanie się do dziedzictwa, na gwarę, która jest tu eksponowana, ale również na te walory literackie - dodaje prof. Teresa Smolińska.

Organizatorem konkursu jest Łubniański Ośrodek Kultury.

Gala podsumowująca konkurs "Ze Śląskiem na Ty" oraz jubileusz zespołu "Silesia" odbędzie się 11 grudnia w Filharmonii Opolskiej.
25. edycja konkursu "Ze Śląskiem na Ty"

Kultura i rozrywka

2021-09-27, godz. 17:00 Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o największą lampę rentgenowską na świecie [FI… Jedna z największych lamp rentgenowskich na świecie trafiła do Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. Lampa została wyprodukowana w latach trzydziestych… » więcej 2021-09-27, godz. 13:30 Powojenna rzeczywistość i polskie przywary narodowe. MDK w Oleśnie zaprasza na spektakl plenerowy w środę 'Cała publiczność będzie częścią tego przedstawienia'. Tak Marek Kudra, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, zapowiada plenerowy spektakl 'Skarb… » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »