Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-14, 18:00 Autor: Ewelina Laxy

O śląskości na Uniwersytecie Opolskim. Trwa konferencja "Dziedzictwo kulturowe Śląska"

Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Konferencja "Dziedzictwo kulturowe Śląska" [fot. Ewelina Laxy]
Konferencja "Dziedzictwo kulturowe Śląska" [fot. Ewelina Laxy]
Konferencja "Dziedzictwo kulturowe Śląska" [fot. Ewelina Laxy]
Konferencja "Dziedzictwo kulturowe Śląska" [fot. Ewelina Laxy]
Konferencja "Dziedzictwo kulturowe Śląska" [fot. Ewelina Laxy]
Konferencja "Dziedzictwo kulturowe Śląska" [fot. Ewelina Laxy]
W karczmach na Śląsku z reguły pito piwo, choć zdarzały się i mocniejsze trunki. Na Uniwersytecie Opolskim naukowcy rozmawiali o "śląskości" naszych ziem, gwarze czy kulturowych różnicach tej części kraju. Jednym z tematów był... problem pijaństwa na Śląsku 200 lat temu, który dostrzegały władze państwowe.
- Starano się wprowadzać środki zapobiegawcze, choć w XIX wieku ten problem nie był tak dotkliwy, jak się go przedstawia - utrzymuje Aleksandra Starczewska-Wojnar, autorka referatu z Archiwum Państwowego w Opolu. - W księgach nie mamy napisane pod wpływem jakiego alkoholu byli Ślązacy, ale z tego, co wiemy, najczęściej było to piwo, które było najbardziej dostępne i powszechne.

Jak zaznacza dr Małgorzata Iżykowska, druga z autorek referatu, karczma była właściwie jedynym przybytkiem kulturalnym na wsi, w którym można było odpocząć po ciężkiej pracy.

- Okazuje się, że nawet ludzie, którzy byli zadłużeni w karczmach ze względu na branie alkoholu na kredyt, stanowią znacznie mniejszą liczbę, niż ci, którzy byli zadłużeni ze względu na żywność braną na kredyt. Ludzie byli bardziej głodni, niż przywiązani do alkoholu.

Na konferencji zajmowano się też tematyką kultury ludowej i popkultury. O roli książek kucharskich w tworzeniu obrazu kulturowego Ślązaków mówiła prof. Teresa Smolińska. Jak zaznacza, takie książki dają możliwość poznania nie tylko nawyków żywieniowych Ślązaków, ale często dostarczają informacji o obrzędowości stołu.

- To jest kopalnia wiedzy, gdyby spojrzeć nie tylko na same przepisy, ale na słowa przedwstępne, komentarze, które kończą te wszystkie przepisy. Tam mamy wszystko o obyczajach, o zwyczajach, jakie tu były, jak zmieniało się nazewnictwo potraw. Nie mamy na Górnym Śląsku książek kucharskich ani w języku niemieckim, ani w języku polskim, pojawiły się dopiero po II wojnie światowej - mówi prof. Smolińska.

Konferencja potrwa do jutra. Jest ona połączona z obchodami jubileuszu prof. Feliksa Pluty, pierwszego doktora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Naukowiec za kilkanaście dni skończy 90 lat.
Aleksandra Starczewska-Wojnar
Małgorzata Iżykowska
Teresa Smolińska

Kultura i rozrywka

2024-12-22, godz. 10:12 Młody Jan Cybis w książce Opolanki Kingi Markowskiej Kim jest Parówkarz? Tego będzie można się dowiedzieć już dziś podczas spotkania w pałacu Rozkochów, który wypełni literatura, malarstwo i muzyka. Wszystko… » więcej 2024-12-21, godz. 10:00 "Chcemy pobudzić młodych ludzi". Finał konkursu "Ze Śląskiem na ty" Blisko dwie godziny trwała Gala XXXI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”, ale też nagrodzonych i wyróżnionych w czterech grupach wiekowych… » więcej 2024-12-19, godz. 19:00 "Święto Krótkiego Kina" w Prudniku Kino Diana w Prudniku przygotowuje 'Święto Krótkiego Kina'. To przegląd filmów krótkometrażowych, które zdobyły nominacje do prestiżowych europejskich… » więcej 2024-12-19, godz. 18:15 Malowanie bombek w opolskie wzory w MŚO. "Na choinkę w sam raz" Muzeum Śląska Opolskiego zorganizowało warsztaty malowania opolskich wzorów na bombkach choinkowych. Dla uczestników warsztatów przygotowano farbki, stalówki… » więcej 2024-12-19, godz. 16:30 Charytatywno-artystyczny kalendarz Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kalendarz książkowy na 2025 rok wspólnie z Fundacją Fioletowy Pies. W ten sposób instytucja łączy sztukę… » więcej 2024-12-19, godz. 14:00 Autorskie piosenki Eshlaini Mare zabrzmią w Klubokawiarni OPO w Opolu Klubokawiarnia OPO to miejsce, w którym występują wykonawcy prezentujący różne gatunki muzyczne. Tym razem zaprezentuje się artystka pochodząca z naszego… » więcej 2024-12-19, godz. 07:00 Klasyczne kolędy na koncercie w Filharmonii Opolskiej Przedświąteczny koncert symfoniczny w Filharmonii Opolskiej będzie związany ze świętami Bożego Narodzenia. Koncert nosi tytuł '20 kolęd na sopran, chór… » więcej 2024-12-18, godz. 16:34 Lukrowanie pierniczków świątecznych ma się całkiem dobrze. W Opolu zorganizowano warsztaty Różnych metod zdobienia pierników uczyły się dzisiaj (18.12) osoby obecne na warsztatach w Centrum 'Senior w Opolu'. » więcej 2024-12-18, godz. 08:00 Wkrótce na antenie Radia Opole premiera słuchowiska dla dzieci Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-17, godz. 20:00 Jarosław Gałęza uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Kwiaty i rysunek z własną podobizną odebrał przechodzący na emeryturę Jarosław Gałęza podczas ostatniej w tym roku sesji Sejmiku Województwa Opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »