Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-21, 15:45 Autor: Daniel Klimczak

Marcin Ociepa apeluje o budowę drogi ekspresowej. "To jest wyzwanie na miarę kierunku lekarskiego"

Marcin Ociepa apeluje o budowę drogi ekspresowej z Głubczyc do Kępna [fot. Daniel Klimczak]
Marcin Ociepa apeluje o budowę drogi ekspresowej z Głubczyc do Kępna [fot. Daniel Klimczak]
Poseł OdNowy Marcin Ociepa zapowiada walkę o budowę w regionie drogi ekspresowej przebiegającej z południa na północ. Trasa miałaby przebiegać między innymi przez Byczynę, Kluczbork, Opole, Krapkowice i Głubczyce i posiadać odnogi w kierunku Prudnika i Kędzierzyna-Koźla.
Zdaniem polityka, inwestycja pozwoliłaby połączyć leżące przy niej miasta z resztą kraju dzięki węzłowi z drogą S8 prowadzącą między innymi do Warszawy. Nie bez znaczenia jest też poprawa skomunikowania z Czechami.

- Uzyskalibyśmy dodatkowy korytarz transportowy, nie tylko ten z zachodu na wschód, bo to nam daje autostrada A4, ale właśnie z południa na północ. Dzisiaj mieszkańcy powiatów południowych mogą mówić o wykluczeniu komunikacyjnym. My musimy się po prostu z tym zmierzyć, jeśli chcemy, żeby perspektywa rozwoju gospodarczego nie dotyczyła tylko terenów północnej Republiki Czeskiej, ale także południa naszego kraju.

Parlamentarzysta zaapelował o wsparcie swoich działań przez pozostałe siły polityczne, w tym samorząd województwa i władze gmin, które skorzystałyby na budowie trasy. Jego zdaniem, region zasługuje na realizację ambitnych przedsięwzięć.

- To jest wyzwanie na miarę kierunku lekarskiego. Też kierunek lekarski był nie do pomyślenia, ale się udało dlatego, że działaliśmy jako województwo opolskie razem.

Posła Ociepę zapytaliśmy też o szanse na realizację inwestycji, skoro od wielu lat nie udaje się wybudować dodatkowego zjazdu na autostradę A4 w okolicach Prószkowa, o który zabiegają między innymi politycy z Prudnika. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że paradoksalnie łatwiej jest przekonać władze centralne do większych projektów.

- Za każdym razem, jeżeli my będziemy, jako mieszkańcy Opolszczyzny, podchodzić z drobnymi wnioskami, to będziemy traktowani jako petenci z najmniejszego województwa. Kiedy pokażemy, że mamy pomysł na system dróg, znajdzie się na to finansowanie.

Polityk prognozuje, że realizacja pomysłu może potrwać nawet kilkanaście lat. Jako prawdopodobne źródło finansowania budowy wskazał on fundusze rządowe.
Marcin Ociepa
Marcin Ociepa
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »