Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-31, 07:50 Autor: Radio Opole

Likwidatorzy Polskiego Radia i 17 Rozgłośni Regionalnych PR przeciwko zarzutom KRRiT o rozpowszechnianie fake newsów

Radio Opole [fot. Maciej Marciński]
Radio Opole [fot. Maciej Marciński]
Likwidator Polskiego Radia i likwidatorzy 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia wyrażają stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji zmanipulowanych informacji, wprowadzających w błąd opinię publiczną.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego nie przekazuje spółkom należnego im abonamentu. Przewodniczący Maciej Świrski kieruje kolejne transze do depozytów sądowych. To nie są fake newsy.

- Nie jest prawdą, że likwidatorzy mogą podjąć te pieniądze z depozytów sądowych - sądy odrzucają wnioski przewodniczącego KRRiT - podkreśla redaktorka naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia. - Jak czytamy w licznych sądowych uzasadnieniach np. w ostatnim uzasadnieniu Sądu Rejonowego Katowice - Wschód: "Wnioskodawca (KRRiT) nie posiada zdolności sądowej ani procesowej". Stąd są odrzucane te wnioski. W przypadku Radia Katowice mamy już trzy wnioski odrzucone.

Jedynie dwa sądy w Polsce w Olsztynie i Poznaniu przyjęły pierwszy depozyt wysłany przez Macieja Świrskiego. Kolejne wnioski depozytowe także w tych sądach zostały odrzucone przez referendarzy sądowych. Tylko jeden depozyt sądowy trafił na konto Radia Olsztyn w likwidacji.

- Radio Poznań w likwidacji czeka na uprawomocnienie się decyzji sądu w sprawie wypłaty depozytu - dodaje redaktor naczelny i likwidator Radia Poznań Piotr Michalak. - Było to także w naszym przypadku działanie niepotrzebne, destrukcyjne, obstrukcyjne i tak niestety jest w przypadku wszystkich innych spółek regionalnych rozgłośni radia. Poza dyskusją jest to, że pieniądze powinny zgodnie z uchwałami krajowej rady trafić bezpośrednio do radia i zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

W przypadku Radia Kraków i Radia Rzeszów sąd wydał już cztery decyzje oddalające wnioski o depozyt składane przez przewodniczącego KRRiT. Z pozyskanych informacji wynika, że wbrew przepisom przewodniczący KRRiT najpierw przesyła pieniądze na konto sądu, a dopiero później składa wniosek o depozyt. Oddalając wnioski sąd podkreśla, że nie ma żadnych powodów, by te pieniądze nie trafiały bezpośrednio do spółek. Z kolei sądy w Opolu, Wrocławiu, Łodzi i Koszalinie do dziś nie zajęły się wnioskami KRRiT.

Nieprawdą zatem jest, że przewodniczący Świrski działa w interesie mediów publicznych. Wręcz przeciwnie - przewodniczący Świrski zaskarża kolejne negatywne dla niego decyzje sądów np. w Krakowie, Rzeszowie co wydłuża całą procedurę. Nie jest prawdą - co możemy przeczytać w oświadczeniu KRRiT - że "środki z abonamentu są jedynie uzupełnieniem kosztów nadawania, z przeznaczeniem wyłącznie na realizację misji publicznej".

- Pieniądze z abonamentu zarówno w przypadku Polskiego Radia, jak i 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia są podstawą funkcjonowania niezbędną do wykonania misji publicznej - przypomina o tym likwidator Radia Łódź Jacek Grudzień. Polskie Radio i rozgłośnie regionalne zostały pozbawione pieniędzy na funkcjonowanie. - Abonament nie jest dodatkiem. Pieniądze z abonamentu są niezbędne do funkcjonowania i realizowania zadań abonamentowych zarówno przez Polskie Radio, jak i 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher podkreśla dosadnie: - Polskie Radio i 17 Rozgłośni Polskiego Radia nie rozpowszechniają fake newsów. Informujemy naszych słuchaczy w specjalnych komunikatach, gdzie znajdują się pieniądze z abonamentu i kto blokuje przekazywanie tych środków. To nasz misyjny obowiązek. Po raz trzeci Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów odrzucił wniosek przewodniczącego KRRiT o złożenie depozytu, a przewodniczący nadal nie chce wypłacić należnemu Polskiemu Radiu abonamentu - dodaje Majcher. - Przewodniczący Świrski stosuje tu zasadę: "złodziej krzyczy łapać złodzieja", bo chce odwrócić od tego, że sam rozpowszechnia fake newsy. My na przykład jako Polskie Radio wbrew temu, co mówi Maciej Świrski, nie możemy odebrać pieniędzy z depozytu, ponieważ po prostu sąd nie zgodził się na jego ustanowienie. Nie ma żadnego depozytu. Są na to postanowienia sądu, które otrzymuje krajowa rada, a których niestety nie uznaje pan Maciej Świrski. I jesteśmy w sytuacji patowej.

Od początku roku kwota należna 17 Rozgłośniom Regionalnym Polskiego Radia z tytułu abonamentu i blokowana przez Macieja Świrskiego to 80 milionów złotych. Polskiemu Radiu przewodniczący KRRiT nie przelał od początku roku 70 milionów złotych.

Na środę (5.06) likwidatorzy Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia zapowiedzieli konferencją prasową, która odbędzie się w Poznaniu.
Ewelina Kosałka-Passia
Piotr Michalak
Jacek Grudzień
Paweł Majcher
Oświadczenie Likwidatora Polskiego Radia i Likwidatorów 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia

Wiadomości z regionu

2024-06-24, godz. 19:30 Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA] Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na… » więcej 2024-06-24, godz. 19:00 Pasieczna w Opolu do remontu. Utrudnienia aż do września Kolejne remonty na opolskiej Pasiece. Od wtorku (25.06) rozpocznie się przebudowa ul. Pasiecznej pomiędzy ulicami Jana Dobrego a Konsularną. W ramach robót… » więcej 2024-06-24, godz. 18:10 Złote algi. Wizja lokalna Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Sytuacja jest stabilna, a parametry wody w Odrze pod względem złotych alg mają akceptowalny poziom - informuje biuro prasowe Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego… » więcej 2024-06-24, godz. 18:00 Niewidomi będą strzelać z broni laserowej. Integracyjny Piknik Rodzinny w Turawie Zajęcia z hipoterapii, pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego, konkursy, gry i zabawy, a nawet strzelanie z broni laserowej - takie atrakcje czekają na uczestników… » więcej 2024-06-24, godz. 17:00 "Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy… » więcej 2024-06-24, godz. 16:39 Wypadki na opolskich drogach. W Niwnicy lądował LPR Niespokojnie na opolskich drogach. Po południu doszło do kilku groźnych wypadków. » więcej 2024-06-24, godz. 16:00 Poseł Konfederacji obawia się podwyżek za wodę i ścieki. WiK Opole odpowiada - Niedługo mieszkańców całego kraju dotkną drastyczne podwyżki opłat za wodę i ścieki - tak mówił dziś (24.06) konferencji prasowej poseł Konfederacji… » więcej 2024-06-24, godz. 15:30 Dawcy z ujemnymi grupami krwi poszukiwani. Topnieją zapasy w RCKIK w Opolu Topnieją zapasy wszystkich ujemnych grup krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jak informują pracownicy centrum, latem mniej dawców… » więcej 2024-06-24, godz. 15:00 Nowa ścieżka rowerowa pomiędzy Ozimkiem a Nową Schodnią Ścieżka rowerowa pomiędzy wyspą Rehdanz’a w Ozimku a ul. Opolską w Nowej Schodni jest już gotowa. Nowa droga dla jednośladów ma długość prawie 3 … » więcej 2024-06-24, godz. 14:40 „Wszystkie dzieci są już przyjęte”. Nowe miejsca w żłobku w Głuchołazach W Głuchołazach nie ma już oczekujących na przyjęcie do żłobka. Problem rozwiązała przebudowa części budynku przy al. Jana Pawła II. Dotychczas było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »