Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-21, 17:30 Autor: Jakub Biel

Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny

Dzień Kadeta [fot. Jakub Biel]
Dzień Kadeta [fot. Jakub Biel]
Dzień Kadeta [fot. Jakub Biel]
Dzień Kadeta [fot. Jakub Biel]
Dzień Kadeta [fot. Jakub Biel]
Dzień Kadeta [fot. Jakub Biel]
Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd swoim kolegom, którzy ponad 100 lat temu walczyli o polskość Śląska.
- Święto to sięga czasu II Rzeczypospolitej i zostało ustanowione przez marszałka Józefa Piłsudskiego – przypomina mjr Tomasz Golec, rzecznik prasowy oddziału Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu.

- Obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń związanych z III Powstaniem Śląskim. Kadeci z całej Polski, którzy chcieli być żołnierzami, wówczas w porywie i chęci przyłączenia tej części Górnego Śląska do Polski, zjechali ochotniczo w okolice Góry św. Anny, ponieważ tu toczyły się zaciekłe bitwy i jeden z tych kadetów – Karol Chodkiewicz – został śmiertelnie ranny pod nieodległą Oleszką.

Dziś, młodzież także chce iść szlakiem wytyczonym przez ich kolegów w przeszłości – zapewnia Dawid Sak, kadet z Grodziska.

- To jest, a właściwie było moje marzenie od dzieciaka i chciałem wstąpić w szeregi służb mundurowych i spełniam to marzenie będąc w szkole i jestem z tego dumny.

- Cieszę się, że są ośrodki, w których szkolona jest ta młodzież. Oni już dziś mogliby zostać żołnierzami – mówi płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

- Te osoby w dużej mierze zasilają później siły zbrojne. Uczą się tego rzemiosła wojskowego od samego początku, już od czasów szkolnych, od pierwszej klasy szkoły średniej.

W trakcie uroczystości odczytano list wicepremiera - ministra obrony narodowej, złożono kwiaty przed Pomnikiem Czynu Powstańczego, a kadeci zaprezentowali pokaz musztry z użyciem broni.
mjr Tomasz Golec
Dawid Sak
płk Grzegorz Wawrzynkiewicz

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej 2024-06-17, godz. 12:45 Kierowca-recydywista poszedł na rekord. Na razie nie pojeździ Mandat na 5 tysięcy złotych dostał kierowca, który znacząco przekroczył dozwoloną prędkość w miejscowości Rzepcze, w gminie Głogówek. Mężczyzna… » więcej 2024-06-17, godz. 11:28 Nyscy ratownicy przygotowani do wakacyjnych zajęć. Na wyposażeniu między innymi podwodny dron Ratownicy z nyskiego WOPR działający na tamtejszym akwenie gotowi do sezonu. Już od początku czerwca pełnią 24-godzinne dyżury na stanicy. Uzupełniają… » więcej 2024-06-17, godz. 11:15 Daria Pawlak zastąpi tymczasowo Floriana Cieciora na stanowisku wójta Chrząstowic W gminie Chrząstowice nastąpiła czasowa zmiana na stanowisku wójta. W wyborach samorządowych 7 kwietnia zwyciężył tam Florian Ciecior, jednak 27 kwietnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »