Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-21, 15:07 Autor: Witold Wośtak

Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA]

Pokaz ćwiczeń służb miejskich z zakresu zarządzania sytuacją kryzysowąw WiK w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Pokaz ćwiczeń służb miejskich z zakresu zarządzania sytuacją kryzysowąw WiK w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Pokaz ćwiczeń służb miejskich z zakresu zarządzania sytuacją kryzysowąw WiK w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Pokaz ćwiczeń służb miejskich z zakresu zarządzania sytuacją kryzysowąw WiK w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić do skażenia Odry. Brzmi dramatycznie, ale chodzi jedynie o scenariusz ćwiczeń służb miejskich w zarządzaniu sytuacją kryzysową na obiektach infrastruktury krytycznej.
- Jeden ze sprawców uciekł, a drugi doznał poparzenia chemicznego i leży na trawniku - relacjonuje Paweł Kawecki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.

- Drugi sprawca został pochwycony i zostaje przetransportowany na policję. Nic mu się nie stało. Pies zrobił swoje, bo pomógł w odnalezieniu sprawcy. Przed chwilą mieliśmy jeszcze dwóch ludzi z ratownictwa chemicznego, którzy zabezpieczali wyciek. W pełnym stroju "marsjańskim" weszli do tych zbiorników i zabezpieczyli zawory. Później dekontaminacja, wyjdą z namiotu i będzie po akcji.

Młodszy aspirant Przemysław Kędzior, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu, dodaje, że funkcjonariusze w pierwszej kolejności zajęli się poparzonym sprawcą.

- Teraz policjanci jako pierwsi na miejscu udzielali pomocy przedmedycznej. Wezwano również zespół ratownictwa medycznego i właśnie ratownicy udzielają pomocy. Na miejscu są również policjanci, którzy orientują się w sytuacji i sprawdzają, co tak naprawdę stało się, więc przesłuchują świadków. Chcemy wyjaśnić całą sytuację, zabezpieczamy teren i nie dopuszczamy osób postronnych.

Młodszy brygadier Tomasz Pierzchała, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, mówi o roli OSP Oddziału Ratownictwa Wodnego w Opolu.

- Oni mają swój sprzęt, między innymi łodzie motorowe i zapory wodne. Ich działania polegają na sprawdzeniu rzeki Odry pod kątem ewentualnego skażenia wody. Jeśli stwierdzą skażenie czy wyciek substancji niebezpiecznej, ustawią specjalną, pływającą i elastyczną zaporę wodną na rzece, by ograniczyć rozprzestrzenianie się tej substancji oraz ewentualnie pobrać próbki, żeby przeanalizować, co dalej będziemy robić z tą substancją.

Drugi scenariusz zakładał odnalezienie podejrzanej paczki na terenie WiK-u przy ul. Oleskiej i konieczność sprawdzenia jej zawartości.
Paweł Kawecki
Przemysław Kędzior
Tomasz Pierzchała

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 Zbili cenę i udało się. W Głogówku nie wzrosną opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Głogówek nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Po kolejnym przetargu na to zadanie utrzymana będzie stawka obowiązująca od 2021 roku… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 To może być burzowa noc. Jest ostrzeżenie IMGW [AKTUALIZACJA] Nowe ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia burz z opadami, także gradu wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Ostrzeżenie dotyczy… » więcej 2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »