Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-15, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Wojewódzka Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych rozpoczyna nową kadencję

Inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych, 15.05.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych, 15.05.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych, 15.05.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych, 15.05.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Inauguracyjne posiedzenie ma za sobą nowo wybrana Wojewódzka Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych. Kadencja siedmiu osób potrwa 4 lata.
Jej zadaniem będzie między innymi opiniowanie, doradzanie, inspirowanie urzędu marszałkowskiego, ale też ocena realizacji konkretnych programów.

Jak mówi Michael Jonek, debiutant w radzie, potrzebne jest kompleksowe wsparcie rehabilitacyjne, instytucjonalne i społeczne. Jego zdaniem, bardzo ważny jest rozwój usług asystenta osoby niepełnosprawnej, bo widać mankamenty w obecnym systemie.

- One otwierają drzwi czy też miejsca, które wcześniej były kompletnie niedostępne dla niektórych osób. Nie każda sytuacja rodzinna pozwala na to, by rodzice bądź opiekunowie mogli w szerokim spektrum zapewniać dowożenie do różnych miejsc, gdzie dana osoba może realizować się. Pomijam już zupełnie aspekt zdrowotny, gdzie dana osoba musi wręcz dostać się do lekarza.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura uważa, że rada do spraw osób niepełnosprawnych pełni bardzo ważną rolę.

- Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome wspólnej odpowiedzialności za sposób funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że w skład nowo powołanej rady wejdą osoby z różnych środowisk. Myślę, że te osoby są przede wszystkim praktykami, którzy wiedzą o czym mówią na bazie własnego doświadczenia, z pracy społecznej i pracy zawodowej.

Wicemarszałek zdaje sobie sprawę, że asystentura i opieka wytchnieniowa wymagają wsparcia i rozwoju. Jednocześnie deklaruje pomoc.
Michael Jonek
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 "Nie ma dzieci w Opolu, które jej nie znają". Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny Znają ją mali i duzi opolanie. Opolska Mucha Odpaducha świętuje 9. urodziny. Z tej okazji w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu przygotowano dla… » więcej 2024-05-21, godz. 15:07 Ćwiczenia służb w opolskim WiK-u. Scenariusz zakładał rozszczelnienie zbiornika ze żrącą substancją [ZDJĘCIA] Dwaj napastnicy wtargnęli do oczyszczalni ścieków w Opolu i doprowadzili do rozszczelnienia zbiornika z bardzo żrącą substancją. To mogło doprowadzić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »